Robaki w przewodzie pokarmowym dziecka - postępowanie dietetyczne
Utrata apetytu, bóle brzucha, nudności, zaburzony rytm wypróżnień, utrata masy ciała oraz niekiedy zaburzenia wchłaniania. Oto możliwe sygnały wskazujące na obecność robaków w przewodzie pokarmowym dziecka.
Robaki jelitowe dzielimy na nicienie (np. glista ludzka, owsiki), przywry (np. motylica wątrobowa) i tasiemce. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, czy sami przypadkiem nie jesteśmy nosicielami. Zakażenia stają się co raz bardziej powszechne w każdym rejonie świata, szczególnie w miejscach o mniejszym reżimie sanitarnym.
W jaki sposób dochodzi do zakażeń? Powodem jest najczęściej żywność, a więc: spożywanie surowego, niedogotowanego mięsa lub ryb, pokarmów z nieznanych źródeł, nieumytych owoców i warzyw.
Jednak nie wszystkie zakażenia są związane ze sposobem żywienia, mogą to być np. chodzenie bez butów w miejscach o gorącym i wilgotnym klimacie, brak higieny osobistej (dotyczy to głownie nie mycia rąk przed jedzeniem) oraz zarażania przez zwierzęta domowe.
W samej Polsce owsica dotyczy ok. 16 % dzieci siedmioletnich, glistnica 0,8% ludności. Natomiast zapadalność na tasiemczycę wynosi 200-300 przypadków rocznie.
Przyjrzyjmy się, jakie produkty sprzyjają zakażeniom, a które z nimi ,,walczą’’. Na pierwszy ogień idą słodycze, które powinniśmy całkowicie wyeliminować z diety dziecka. Nadmiar oczyszczonych węglowodanów a także nabiału stwarzają idealne środowisko do bytowania robaków w jelitach, sprzyjając również ich namnażaniu.
Bez interwencji medycznej, obejmującej leczenie farmakologiczne i dietetyczne może dojść do poważnych (często trudno dostrzegalnych) niedoborów pokarmowych. Wpływa to znacząco na tempo wzrostu, powoduje niedokrwistość i zwiększa podatność zachorowania na inne choroby. Dlatego robaki wymagają natychmiastowego leczenia, które doprowadzi do ich wyeliminowania.
Na pewno zalecane jest spożywanie takich produktów jak: nasiona sezamu, pestki dyni i suszone figi. Bowiem produkty te mają udowodnione działanie zwalczające robaki. Nasiona mogą być dodatkiem do chleba i bułek a także i sałatek. Figi stanowią dobrą alternatywę dla słodyczy, gdyż posiadają słodki smak. Z owoców-najlepiej serwować świeży ananas, ze względu na korzystne właściwości, zwłaszcza przy leczeniu tasiemczycy. Świeży owoc ananasa jest nie tylko smaczny, ale posiada w swoim składzie bromelinę, która niszczy tasiemca. Zaleca się zjadanie nawet rdzenia ananasa, ponieważ to w nim znajduje się najwięcej tej substancji. Gorzej może być z przekonaniem dzieci do zjedzenia cebuli i czosnku, posiadających właściwości odkażające a także i do soków warzywnych z jego dodatkiem. Wskazane jest spożywanie sporych ilości jeżyn, jako przekąski lub dodatku do potraw. Zdecydowanie, trzeba unikać: cukru, rafinowanych węglowodanów, wysoko przetworzonej żywności, słodkich owoców (wyjątek stanowią powyżej wspomniane ananas i figi).
W czasie przygotowywania dań: dopilnować należy, by posiłki mięsne czy rybne były dogotowane i serwowane na ciepło. Z mięs wykluczmy całkowicie wieprzowinę i jej przetwory. Ograniczmy nabiał, ponieważ pobudza wydzielanie śluzu, a robaki doskonale czują się w przewodzie pokarmowym wypełnionym śluzem. Wydzielaniu śluzu sprzyjają także pszenica i inne ziarna zawierające gluten (żyto, owies i jęczmień), soja, owoce cytrusowe, mięso oraz jajka.
Jest jeszcze jeden ważny, lecz nie doceniany aspekt w diecie mianowicie dodatek ziół. Zaleca się stosowanie ziół przez 10 dni, z tygodniową przerwą, a następnie ponowne stosowanie przez kolejne 10 dni. Wszystko po to, by zniszczyć osobniki, które przetrwały pierwszą kurację. Skuteczny jest sok z mniszka lekarskiego, sok z aloesu dwa razy dziennie przed posiłkami, żeby wspomóc oczyszczanie i gojenie jelit. Na pusty żołądek, dwa razy dziennie powinno się przyjmować wyciąg z czarnego orzecha włoskiego (oczywiście jeżeli nie występuje alergia na orzechy). Można je łączyć ze zjedzeniem małej garści pestek dyni/i lub ząbka czosnku dla lepszego efektu. Co ciekawe, świeży rozgnieciony ząbek czosnku może zniszczyć jajka robaków.
W literaturze podaje się jeszcze inne przydatne do tego celu zioła, które niekiedy bywają trudnodostępne: piołun, korzeń rabarbaru, korzeń goryczki (gencjany), goździki i bylica pospolita. W trakcie takiej zioło-terapii korzystnie działa wypicie szklanki herbaty z piołunu przed położeniem się spać. Wyciąg z nasion grejpfruta – ok. 20 kropli na wodzie trzy razy dziennie. Może być przydatny do mycia owoców, gdy występuje niebezpieczeństwo, że są na nich szkodliwe bakterie lub pasożyty. W takim przypadku powinno się rozmieszać 10 kropli wyciągu w około dwóch litrach wody.
Do ziół przyprawowych, które wzmacniają układ odpornościowy i oczyszczają okrężnicę, należą: kozieradka, siemię lniane, nasiona kopru włoskiego, tymianek, pieprz cayenne i kurkuma. Z herbat ziołowych, poleca się również herbatę z wiązu śliskiego trzy razy dziennie, aby wspomóc oczyszczanie oraz gojenie okrężnicy.
Poza żywieniowymi, dodatkowymi wskazówkami są:
- dokładne mycie rąk, przed każdym posiłkiem,
- pranie w bardzo gorącej wodzie bielizny, pościeli i ręczników (po każdym użyciu).
- profilaktyka całej rodziny i innych osób, które pozostawały w bliskim kontakcie z osobą zarażoną.
mgr Paulina Wieczorek
Dietetyk
Przeczytaj także: Składniki żywieniowe wzmacniające narząd wzroku dziecka