banner

Jak poskromić „niejadka”?

Autor: Agnieszka Daria Kula

Apetyt dziecka

Okres rozwojowy u dzieci wiąże się ze zmiennym apetytem. Zdarza się, że dziecko które zawsze dobrze jadło, nagle staje się „niejadkiem”. Kiedy nie obserwujemy innych niepokojących objawów nie należy się tym martwić, gdyż najczęściej jest to okres przejściowy. Dziecko bowiem wkracza w wiek, kiedy zaczyna poznawać wszystko co się wokół niego znajduje, wiele rzeczy go interesuje, a jedzenie schodzi wtedy na drugi plan.

Aktualny schemat żywienia niemowląt

Według aktualnego (2007) modelu żywienia niemowląt karmionych piersią, dziecko powinno do 6 miesiąca życia być wyłącznie karmione mlekiem matki. W 5.-6. miesiącu życia stopniowo rozszerza się dietę dziecka, wprowadzając do diety posiłki dodatkowe (niewielką ilość glutenu w postaci kaszki lub kleiku zbożowego glutenowego). Od 7. miesiąca wprowadza się do diety posiłki uzupełniające, kierując się aktualnym (2007) schematem żywienia niemowląt.

W przypadku, kiedy matka nie może lub nie chce karmić piersią, dziecko do 4. miesiąca życia powinno być wyłącznie karmione mlekiem początkowym. Od 5. miesiąca należy wprowadzić do diety dziecka posiłki uzupełniające według aktualnego (2007) schematu sztucznego żywienia niemowląt.

Więcej ciekawych informacji można znaleźć także w artykułach:

Jak żywić niemowlaka ?
Aktualny (2007) model żywienia niemowląt karmionych piersią
Aktualny (2007) schemat sztucznego żywienia niemowląt

Żywienie rocznego dziecka wyłącznie mlekiem, nie zaspokoi w pełni jego zapotrzebowania na składniki odżywcze, a także witaminy i składniki i mineralne. Konieczne zatem jest podawanie dziecku normalnych posiłków: obiadków, deserów, kanapek, zupek.

Sądzę, że zachowanie Pani dziecka jest przejściowe i wkrótce ulegnie zmianie. W tym momencie proponowałabym, żeby spróbowała Pani podawać dziecku zupki w butelce, drugie dania rozdrabniać w blenderze, stopniowo zacząć podawać posiłki w miseczce. Starać się, aby konsystencja posiłków była coraz gęstsza. W przypadku niepojawienia się poprawy, należy skontaktować się z pediatrą.

Jak poradzić sobie z „niejadkiem”

1) Bardzo ważne jest, aby podawać dziecku posiłki w regularnych odstępach czasu. Należy unikać ciągłego podawania maluchowi przekąsek. Starajmy się, aby wszystkie posiłki były spożywane w miłej, spokojnej atmosferze. Nie czytajmy wtedy dziecku bajek, ani nie oglądajmy telewizji. Dziecko w takiej sytuacji nie koncentruje się na jedzeniu i może przez to zjeść więcej niż to wynika z jego zapotrzebowania. Kształtujemy w ten sposób u dziecka nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

2) Do posiłków starajmy się włączać co najmniej jedną potrawę, którą lubi nasze dziecko. Nie rezygnujmy jednak z zachęcania go do próbowania nowych smaków. Wielokrotnie oferujmy dziecku nową potrawę, na początku z talerza rodzica. Możemy także nowy pokarm w niewielkich ilościach mieszać z pokarmem akceptowanym już przez dziecko i stopniowo zwiększać proporcję. Dbajmy o różnorodność podawanych produktów i próbujmy nowych przepisów.

3) Nakładajmy dziecku małe porcje, jeżeli okażą się one niewystarczające dziecko na pewno samo upomni się o coś do zjedzenia.

4) Jeżeli chcemy dziecku podać deser pamiętajmy, aby był on podany po głównym posiłku. Wybierajmy dla dziecka jedynie zdrowe przekąski. W ten sposób będziemy uczyć go już od najwcześniejszych lat właściwych wyborów żywieniowych.

5) Starajmy się, aby posiłki które przygotowaliśmy dla dziecka były kolorowe. To na pewno zachęci je do ich spróbowania. Możemy np. przygotować dla dziecka kanapki w różnych kształtach, np. serduszka, trójkątne. Do zupy stosujmy makaron w różnych kształtach, np. gwiazdki, rurki, nitki, itp.

6) W czasie posiłku starajmy się nie podawać dziecku picia, aby nie wypełniało ono nadmiernie żołądka. Dziecko wtedy zje mniej. Zadbajmy jednak, aby w ciągu dnia wypijało ono odpowiednią ilość płynów. Dzieciom zaleca się picie przede wszystkim wody niegazowanej i bezsmakowej.

7) Spacery z dzieckiem na świeżym powietrzu na pewno zaostrzą u malucha apetyt. Proszę także zadbać, aby dziecko spało odpowiednią ilość godzin.

8) Nie należy malucha zmuszać do jedzenia, wahania apetytu są u dzieci normalne, zaś zmuszanie do jedzenia wzmaga jedynie u dziecka niechęć do proponowanego posiłku. Nie należy również stosować żadnych kar, jeżeli nasza pociecha nie zje całego dania. Nie przekupujmy malca słodkimi deserami, bowiem w ten sposób również uczymy je nieprawidłowych zachowań żywieniowych, poza tym słodycze stają się wtedy dla dziecka bardziej atrakcyjnym posiłkiem.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Smakija kaszka z sosem owoców leśnych


Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.