Awokado
Na początek kilka ciekawostek. Awokado, inaczej nazywane smaczliwką, występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym Ameryki. Wykopaliska dowodzą, że awokado było już wykorzystywane 7000 lat p.n.e. Pierwotnie pochodzi z południowego Meksyku, lecz stosunkowo szybko rozpowszechniło z Ameryki Północnej - przez Środkową - aż do Południowe.
Wysokość drzewa może dochodzić do 20 metrów. Owoc smaczliwki, nazywany gruszką awokado, ma gruszkowaty, rzadziej okrągły lub jajowaty kształt. Okres dojrzewania owocu jest wyjątkowo długi – przeciętnie trwa 6-8 miesięcy. Częścią jadalną jest miąższ, stanowiący ok. 85% masy owocu. Liście, gałęzie, kora i pestki awokado są trujące dla zwierząt. Spożycie może doprowadzić do śmierci.
Nieprzypadkowo Aztekowie nazywali ten owoc „masłem Boga”. Awokado jest jednym z najbardziej wartościowych darów natury. Dzięki ogromnej zawartości cennych składników pozwala uniknąć poważnych chorób cywilizacyjnych. Nawet jego tłusty miąższ wykazuje właściwości odchudzające.
Badania archeologiczne prowadzone na terytorium dzisiejszego Meksyku jednoznacznie wykazały, że jego dawni mieszkańcy – Aztekowie wyjątkowo cenili właściwości awokado, czyli dalekiego kuzyna popularnej u nas gruszki. Indiańscy szamani stosowali zarówno owoce, jak i liście czy korę w leczeniu gorączki, chorób kobiecych i wielu innych dolegliwości.
ZASTOSOWANIE DZISIAJ – ZDROWOTNE I KULINARNE
Zawarte w owocach tłuszcze są równie łatwo przyswajalne przez organizm człowieka co masło. Zawartość nienasyconych tłuszczów sprawia, że polecane powinno być osobom chorującym na miażdżycę, oraz nadciśnienie.
Dzięki dużej zawartości witaminy E (neutralizującej wolne rodniki) awokado jest świetnym „paliwem” dla mózgu oraz ma działanie opóźniające starzenie się komórek.
Jest też doskonałym źródłem potasu, dotleniającego mózg, poprawiającego koncentrację oraz procesy myślowe.
Badania naukowe wykazały, że spożywanie awokado może przyhamować proces utraty pamięci u osób chorych na Alzheimera.
Owoc ten to także bogate źródło folianów – związków, które po przedostaniu się do jelita cienkiego ulegają przemianie w kwas foliowy. Jego pozytywny wpływ na organizm trudno przecenić. Dba o prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, uczestniczy w powstawaniu czerwonych krwinek, a także usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego. Bez udziału kwasu foliowego organizm nie wyprodukuje hormonów szczęścia – serotoniny i noradrenaliny. Pierwszy działa kojąco i uspokajająco, zapewnia też zdrowy sen. Natomiast noradrenalina odpowiada za aktywność i dynamikę w ciągu dnia.
Awokado dostarcza nam również bardzo dużej dawki luteiny – czyli naturalnego barwnika, chroniącego oczy przed wieloma dolegliwościami, m.in. zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Luteina to też bardzo silny przeciwutleniacz .
Awokado wskazane jest dla osób chorujących na stłuszczenie wątroby i zaburzenia metabolizmu tłuszczów, gdyż zawarta w nim miedź powoduje normalizację funkcji enzymatycznych wątroby i ustępowanie stłuszczenia.
Awokado powinno znaleźć się w także jadłospisie każdego mężczyzny. Nie tylko dlatego, że jest uważane za afrodyzjak, ale również z powodu wyjątkowo dużej zawartości cynku. Regularne dostarczanie organizmowi tego pierwiastka może uchronić panów przed problemami z prostatą, głównie przed przerostem prostaty.
Dojrzały owoc doskonale się rozsmarowuje, dzięki czemu w niektórych krajach jest doskonałym zamiennikiem tłuszczów zwierzęcych.
Stosuje się je jako dodatek do sałatek i przystawek. Dodanie soku z cytryny zapobiega brunatnieniu miąższu owocu.
Awokado stosowane jest też jako dodatek w kuchniach etnicznych, np. jako dodatek sushi, składnik dania meksykańskiego – guacamole czy w Brazylii – składnik dania zwanego vitamina de abacate czyli napoju mlecznego z dodatkiem awokado i lodu.
Awokado stosuje się także w kosmetyce. Maseczki z tego owocu łagodzą podrażnienia skóry (w tym również spowodowane słońcem) i odżywiają cerę.
mgr inż. Beata Smulska
Dietetyk
Przeczytaj także: Żywność organiczna