Awokado – zielono mi
Awokado (Persea Americana),owoc relatywnie nowy na polskim rynku, dotarł obecnie nawet do mniejszych miejscowości, co bardzo cieszy. Jest niezwykle bogatym źródłem witamin i błonnika. Wysoka zawartość kwasu foliowego, potrzebnego organizmowi do odnowy i wzrostu komórek, czyni go cennym składnikiem w diecie kobiet ciężarnych i planujących potomstwo. Wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -9, wspierających układ sercowo- naczyniowy, pomaga regulować poziom cholesterolu, obniżając ilość ‘złego’ cholesterolu LDL, którego nadmiar może odkładać się w tętnicach i z czasem zablokować przepływ krwi prowadząc do zawału serca.
Trzydzieści procent światowej produkcji awokado pochodzi z Meksyku, gdzie króluje guacamole, zielona pasta serwowana jako dodatek do chleba, mięs i wędlin. Każda rodzina w Meksyku ma swój ‘rodowy’ przepis niemal na tej samej zasadzie jak bigos w Polsce.
Guacamole
1 duże awokado HASS – miąższ rozdrobniony widelcem
1 mała czerwona cebula- starta lub drobno poszatkowana
1 ząbek czosnku – starty na tarce
1 dojrzały pomidor – pokrojony w drobną kostkę
Sok wyciśnięty z ½ cytryny lub jednej limonki
Sól i pieprz do smaku.
Wszystkie składniki należy zmieszać, doprawiając do smaku według własnego gustu.
Odmiana HASS ma wygląd dużego owocu z ciemno brązową , twardą skórką. Charakteryzuje się kremowym miąższem o lekko orzechowym posmaku. Dojrzały owoc jest lekko miękki i sprężysty w dotyku, a szypułka lekko odchodzi od skórki. Twarda skórka jest tutaj dodatkowym atutem chroniącym owoc przed uszkodzeniami.
Zielona odmiana awokado, FUERTE, posiada skórkę miększą i lepiej jest kupować niedojrzałe, twardsze owoce, które bezpiecznie mogą dojrzeć w kuchni bez ryzyka uszkodzeń. Domowym sposobem przyspieszającym dojrzewanie takiego owocu jest umieszczenie go w papierowej torebce wraz z dojrzałym bananem, który wydzielając gaz etylenowy przyspieszy ten proces.
Sałatka z avocado dla 4-6 osób
3 małe puszki tuńczyka w oleju, olej odlany i tuńczyk rozdrobniony widelcem
2-3 duże awokado, pocięte w małe cząstki
1 ogórek
1 czerwona cebula posiekana na drobno
2 łyżki soku z cytryny
Pół pęczka kolendry/ pietruszki- w moim przypadku koperek
2 łyżki extra virgin oleju z oliwek
Sól do smaku
Pieprz do smaku
W misce pomieszaj poszatkowany ogórek, awokado, cebulę, tuńczyka, i kolendrę/ lub pietruszkę, polej cytryną i olejem, dodaj sól i pieprz do smaku. Pomieszaj i smacznego.
Awokado jest również ciekawym substytutem masła w pieczeniu i sprawdza się w wielu wypiekach.
inż. Magdalena Kot
Dietetyk
Przeczytaj także: Kokosowy zawrót głowy - czyli cała prawda o oleju kokosowym