Nadwaga 11 miesięcy
Witam! Mam na imię Klaudia i jestem mamą 11 miesięcznej Nikoli. Córka przy urodzeniu ważyła 3400 i mierzyła 55 cm. Urodzona cc. Niestety dostawała moje mleko bardzo krótko, gdyż na początku miałam bardzo mało pokarmu walczyłam a następnie straciłam bardzo szybko. Mój problem polega na tym, że dziecko zaczęło mi bardzo przybierać na wadze. Kilka dni temu byłam u lekarza, który zwrócił mi uwagę że dziecko ma nadwagę. Przy wzroście 74 waży 11,5 kg. Błagam o ustalenie mi diety i pomoc co robię nie tak. Tak jak mi kazał odstawiłam kasze. Bobofruty poszły do kosza. Proszę o pomoc.
Nadmierna masa ciała u tak małych dzieci jest szczególnie niebezpieczna. Dzieci, które już w pierwszy roku życia mają problem z nadmierną masą ciała mogą mieć również problemy z późniejszym utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Do tego dochodzą problemy zdrowotne (podwyższone stężenie lipidów we krwi, większe ryzyko zachorowania na cukrzycę czy choroby układu krążenia). Dodatkowo nadmierna masa ciała zagraża układowi ruchu, ponieważ raczkowanie czy chodzenie w przypadku takich dzieci znacznie bardziej obciąża stawy. Dlatego tak ważne jest zapobieganie nadmiernemu przyrostowi masa ciała u dzieci.
Sprawdziłam na siatkach centylowych parametry antropometryczne Pani córeczki i faktycznie wykraczają one ponad normę. Konieczna jest zamiana sposobu żywienia, jednak w przypadku niemowląt, dzieci i młodzieży nie stosuje się żadnych diet redukcyjnych. Jest to kategorycznie zabronione, ponieważ dziecko w okresie intensywnego wzrastania musi otrzymywać pożywienie dostarczające wszystkie składniki odżywcze. Jedynym sposobem jakim można osiągnąć redukcję masy ciała u niemowląt jest zastosowanie się do zaleceń obowiązujących w schemacie żywienia niemowląt. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami dziecko w wieku 11 miesięcy powinno spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Zalecana wielkość posiłku to 190-220ml. Jeśli dziecko ma nadmierną masę ciała na pewno warto ograniczać posiłki właśnie do takich porcji i pilnować aby ich nie przekraczać. Trzy z tych posiłków powinny być posiłkami mlecznymi. Posiłki mleczne to kaszki i kleiki glutenowe i bezglutenowe przygotowywane na mleku modyfikowanym. W przypadku gdy zależy nam na redukcji masy ciała zdecydowanie należy podawać dziecku kaszki o mniej gęstej konsystencji. Poza tym jeśli kupuje Pani gotowe kaszki to należy wybierać te bez dodatku cukru. Zachęcam również do samodzielnego przygotowywania kaszek np. kaszki manny, wtedy mamy pewność, że kasza nie zawiera dodatku cukru. Na pewno nie warto całkowicie rezygnować z podawania dziecku kaszek, ponieważ dostarczają one wielu cennych witamin i składników mineralnych. Zdecydowanie zalecam odstawienie wszelkich soków owocowych. Znacznie lepiej jest podać dziecku świeże owoce do rączki czy w postaci przecierów. Dzienna porcja owoców nie powinna być większa niż 150ml. W porcję tą wchodzą również soki przecierowe.
Poza posiłkami mlecznymi i owocowymi dziecko w tym wieku powinno spożywać dwudaniowy obiad składający się z zupy jarzynowej z dodatkiem kaszki oraz gotowane warzywa z gotowanym mięsem lub rybą z dodatkiem ryżu czy ziemniaka. W przypadku Pani córeczki może Pani zrezygnować z dodatku kaszki do zupy i podawać dziecku sama zupkę jarzynową. Najlepiej jest ustalić stałe pory posiłków i ich przestrzegać.
Pragnienie dziecka zdecydowanie lepiej zaspokajać zwykłą wodą niskozmineralizowaną o niskiej zawartości sodu. Radzę zrezygnować z podawania dziecku herbatek dla dzieci jeśli zawierają dodatek cukru. Poza wodą może podawać Pani dziecku słabe napary herbat ziołowych czy owocowych bez dosładzania ich. Tak jak wspomniałam wcześniej soki owocowe najlepiej zamienić na świeże owoce lub podawać soki przecierowe 100% jednak w bardzo ograniczonych ilościach.
Kategorycznie należy wyeliminować z diety dziecka różnego rodzaju przegryzki pomiędzy posiłkami np. chrupki, deserki, jogurty dla dzieci które często są kopalnią cukru itp. Na spacerze również nie należy podawać dziecku nic do jedzenia, chyba że wypada akurat pora posiłku. Wtedy warto zabrać z domu coś pożywnego.
Warto również bardziej zaktywizować malucha podczas zabaw np. z piłeczką, balonikami, tak aby musiał wykazać więcej wysiłku podczas zabawy.
Jeśli chciałby Pani skorzystać z bardziej dokładnej analizy jadłospisu swojej córeczki oraz otrzymać przykładowy jadłospis zachęcam do skorzystania z usługi Korekta Jadłospisu dla Dziecka.
mgr Magdalena Uchman,
Dietetyk
Przeczytaj także: Żywienie 11 miesięcznego dziecka