Niejadek z alergią
Witam! Jestem mamą 16 miesięcznego synka Jasia. Jaś ma alergię pokarmową. Pije Nutramigen 2,wykryto u niego w 7m-cu wadę serduszka ASD II. Dopiero nie dawno wyszedł mu pierwszy ząbek. Waży ok. 10kg. Jest wcześniakiem urodzonym w 36 tygodniu ciąży.Nie chce jeść kaszki na śniadanie, nie za bardzo obiadów...Chciałabym urozmaicić mu jadłospis, ale po prostu już nie wiem co mam mu podawać żeby zjadł. Proszę o poradę. W nocy ok.3-4 pije mleko ok.180ml, ok.8-9 śniadanie, 12-13 obiadek, 14-15 mleko 120ml, 17-18 deserek
19 kaszka Sinlac 250ml.
Dieta ma ogromny wpływ na stan zdrowia, a także rozwój i wzrost młodego organizmu. Nie może w niej zabraknąć żadnych składników odżywczych. Komponując dietę w oparciu o produkty z każdej grupy piramidy zdrowego żywienia (produkty zbożowe, produkty mleczne- w przypadku Pani synka produkty mlekozastepcze, warzywa i owoce, mięso i ryby, tłuszcze) i dbając o różnorodność wybieranych produktów nie narażamy organizmu dziecka na wystąpienie niedoborów. Przy czym należy mieć na uwadze, że małe dzieci mogą niechętnie próbować nowych produktów. Czasem potrzeba nawet kilkunastu prób, zanim maluch przekona się do nowości. Ale warto być cierpliwym, ponieważ w ten sposób dziecko uczy się zdrowych nawyków żywieniowych.
Nie podała Pani bardziej szczegółowych informacji odnośnie diety synka, to jakie produkty i potrawy spożywa w ramach poszczególnych posiłków. Być może dieta jest monotonna i nieprawidłowo zbilansowana, stąd też grymaszenie synka w czasie jedzenia. Żebym mogła ocenić dietę Pani dziecka potrzebują szczegółowego wywiadu żywieniowego oraz 3-dniowego przykładowego jadłospisu z uwzględnieniem gramatury, rodzaju produktów i sposobu przyrządzania potraw. Poniższe informacje mają więc charakter orientacyjny.
Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem, które powinno się zjeść najpóźniej godzinę po przebudzeniu. Pani synek jest już w takim wieku, że zamiast kaszki można mu przygotować: kanapki z wędliną, pieczonym mięsem, jajkiem, pastą rybną, pastą z warzyw (np. pasta z bakłażana, z kalafiora), jajecznicę, naleśniki z owocami (z wykorzystaniem preparatu mlekozastępczego lub wody gazowanej). Obowiązkowym dodatkiem są warzywa i/lub owoce. Dzieci należy od najmłodszych lat przyzwyczajać do jarzyn, a najlepszą metodą jest dawanie przykładu dziecku. Dobrze jest wykorzystywać warzywa i owoce sezonowe i krajowe.
Na śniadanie zamiast kaszki sprawdzi się również mieszanka naturalnych płatków żytnich, pszennych, owsianych z dodatkiem świeżych i suszonych owoców.
Pisze Pani, że u synka zaczynają się wyżynać pierwsze zęby. W tym czasie dzieci często grymaszą podczas jedzenia, ponieważ sprawia im to ból. Może Pani na jakiś czas przygotować potrawy o bardziej miękkiej konsystencji, np. zamiast zupy z kawałkami warzyw ugotować zupę krem.
Myślę, że synek jest już w takim wieku że prześpi całą noc bez dokarmiania. Takie nocne karmienie nie tylko przyczynia się do próchnicy zębów, jeśli nie zadba się odpowiednio o higienę jamy ustnej, ale także rozregulowuje apetyt dziecka. Jeżeli maluch w nocy jest karmiony 3 razy, to o godzinie 8. nie będzie jeszcze głodny. Stopniową proszę więc dążyć do zmniejszania liczby karmień nocnych, aż do zupełnego zaprzestania. Zamiast mleka w nocy jak synek obudzi się może Pani podać wodę albo przytulić synka. Nocne budzenie dzieci nie jest spowodowane tylko tym, że są one głodne, choć tak najczęściej rodzice to interpretują. Pani synek być może chce po prostu przytulić się.
Dieta dziecka po 1.roku życia przypomina dietę osoby dorosłej, z tym że potrawy powinny być lekko strawne, unikać należy produktów i potraw tłustych, smażonych, ciężkostrawnych, długo zalegających w żołądku. Poniżej zamieszczam informacje jakie produkty powinna Pani wybierać, aby dieta Pani synka była zdrowa i urozmaicona.
1. Produkty zbożowe
Zaleca się wybierać nierafinowane produkty roślinne: zbożowe, warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych. Do diety dziecka po 1. roku życia warto włączyć naturalne płatki, kasze, brązowy ryż, makarony pełnoziarniste, owsiankę, pieczywo typu graham, powoli wprowadzać pieczywo z dodatkami ziaren zbóż, soi, słonecznika. Białe pieczywo pszenne, wysoko przetworzone należy ograniczyć w diecie. Spośród gotowych kaszek dla niemowląt wybierać te bez dodatku cukru. Zawsze proszę zwrócić uwagę na skład i wybierać wyłącznie pieczywo bez dodatku mleka. Tak samo trzeba uważnie śledzić etykiety gotowych kaszek dla dzieci i wybierać te bezmleczne.
2. Mleko i produkty mleczne
Dzieciom z alergią na białko mleka krowiego oprócz mleka z diety trzeba wykluczyć wszystkie produkty mleczne: jogurt, kefir, maślankę, mleko zsiadłe, masło, margarynę z dodatkiem mleka, sery i twarogi.
3. Mięso, ryby, wędliny, jaja
Spośród mięsa i produktów mięsnych wybierać chude gatunki bez skóry– chudą cielęcinę, drób, ryby (zarówno chude jak i tłuste, 1-2 razy w tygodniu). Wędliny również należy wybierać chude, raczej drobiowe. Warto również samemu piec mięso. Należy unikać podrobów (kiszka, pasztetowa, kupne pasztety, parówki itp.), przetworów mięsnych, wędlin wysoko wydajnych. W przypadku alergii na białko mleka krowiego zdarza się, że cielęcina i wołowina są źle tolerowane, dlatego lepiej ostrożnie wprowadzać je do diety.
W ciągu tygodnia dziecko powinno spożyć 3-4 jajka. Wlicza się w to także jajko dodane do przygotowania np. sałatki czy panierki.
4. Warzywa i owoce
Warzywa i owoce to cenne źródło witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Dziecko 2 letnie powinno otrzymać w ciągu dnia około 250 g warzyw i 200 g owoców. Aby zapewnić dziecku odpowiednią podaż witamin i składników mineralnych, należy zadbać o urozmaicenie i uwzględnić w diecie dziecka warzywa i owoce ze wszystkich grup: zielone, czerwone, pomarańczowe, fioletowe i żółte. Dziecku po 1. roku życia można włączyć do diety owoce cytrusowe. Niekiedy cytrusy wywołują reakcję alergiczną u malucha, dlatego należy uważnie obserwować czy dziecko nie ma dolegliwości po ich spożyciu.
5. Tłuszcze roślinne i zwierzęce.
Jako dodatek tłuszczowy do kanapek zamiast masła stosować oliwę z oliwek lub margarynę bezmleczną.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Ocena jadłospisu 15 miesięcznego dziecka