banner

Kuchnia według pięciu przemian w żywieniu dzieci z alergią

Autor: Edyta Kuzara

Mój synek jest totalnym alergikiem. Słyszałam o książce "kuchnia pięciu przemian czy jakoś tak? Czy mają Panie może zdanie na temat przepisów tam zamieszczanych? Moja mama jest pediatrą i już któraś z kolei pacjentka jej ją zachwala. Pytam bo nie wiem czy mogę potrawy potestować na dziecięciu mym.

Witam,

Wiem, o którą książkę pani chodzi - faktycznie sposób żywienia według kuchni pięciu przemian staje się coraz bardziej popularny. Nie ma jednak naukowych dowodów na to, że poprawia on stan zdrowia dzieci chorych na alergię. Żywienie dziecka chorego na alergię jest sprawą bardzo indywidualną i trudną, w szczególności, gdy alergeny występują w wielu produktach. Zmiany w sposobie żywienia alergika należy przeprowadzać bardzo powoli, podając nowy artykuł żywnościowy w niewielkich ilościach, obserwując jednocześnie czy nie pojawią się objawy alergii. Oczywiście nie należy podawać tych produktów, na które dziecko jest uczulone. Dopiero po „przebadaniu” reakcji na każdy nowy produkt można przygotować z nich posiłek.

W kuchni według pięciu przemian niepokoi mnie stosowanie bardzo dużej ilości przypraw, warzyw przyprawowych oraz soli i to już w przypadku żywienia najmłodszych maluszków.

Wprawdzie czosnek i cebula mają liczne właściwości prozdrowotne (antybakteryjne, przeciwnowotworowe, stymulują odporność), ale wprowadzenie ich do diety małego dziecka w dużych ilościach (to samo dotyczy ostrych przypraw) może skończyć się wzdęciem, bólem brzucha, kolką, a nawet biegunką i wymiotami. Są to warzywa ciężkostrawne
i wzdęciogenne, a dodatkowo posiadają silne właściwości alergizujące. W przypadku dzieci starszych spożywanie ostro przyprawionych posiłków może doprowadzić do podrażnienia,
a nawet uszkodzenia delikatnej śluzówki przewodu pokarmowego, przyczyniając się do powstania np. wrzodów żołądka czy jelita cienkiego w wieku dojrzałym. Poza tym stosowane w kuchni pięciu przemian kolendra, koper włoski, seler, pieprz i kminek należą do najczęściej uczulających przypraw.

Osobiście z dużą nieufnością i sceptycyzmem podchodzę do pomysłu żywienia dzieci z alergią według kuchni pięciu przemian. Jako dietetyk nie zalecałabym korzystania z przepisów zawartych w książce, chyba, że zostaną w odpowiedni sposób zmodyfikowane.

Więcej informacji na temat „kuchni według pięciu przemian” w żywieniu dzieci z alergią przeczytacie Państwo w artykule pod tym samym tytułem.

mgr inż. Edyta Kuzara
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta 9-miesięcznego alergika?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.