banner

Czy to skaza białkowa?

Autor: Alicja Hojda

Dzień dobry, mój synek ma krostki, które przeistoczyły się w ogromne ropne plamy na policzkach i częściowo na ramionkach. Mieszkam w UK i lekarze tutaj twierdzą żebym się tym nie przejmowała, ale ja myślę, że to może być skaza białkowa. Bardzo proszę o radę. Wiem że niewiele napisałam, ale mam nadzieję, że będzie mi Pani w stanie pomóc. Dziękuję.

Witam serdecznie,

skazą białkową powszechnie określa się alergię na białka mleka krowiego. Aby sprawdzić, czy Pani podejrzenia są słuszne, należy na kilka tygodni całkowicie wyeliminować z diety dziecka wszystko, co zawiera białka mleka krowiego, a także cielęcinę i wołowinę. Mleko kozie również jest niedozwolone. Nie wiem w jakim wieku jest synek, dlatego trudno jest dostosować konkretne rady odnośnie jadłospisu.
Jeśli karmi Pani piersią, to ograniczenia dietetyczne będą dotyczyły Pani jadłospisu. Należy usunąć z diety: mleko i jego przetwory (kefiry, jogurty, maślankę, sery, twarożki, masło), desery mleczne, lody mleczne, czekoladę i wszystkie słodycze z jej dodatkiem. Ciasta, ciasteczka, herbatniki też mogą zawierać mleko, tak samo z bułkami, rogalikami, chlebem tostowym i innym pieczywem (zawsze trzeba sprawdzać skład na opakowaniu). Uważać trzeba też na płatki śniadaniowe. Białka mleka mogą się kryć również w wędlinach, zwłaszcza w parówkach, kiełbaskach, mielonkach. Sprawdzając skład produktu na opakowaniu trzeba szukać haseł takich jak: mleko, mleko w proszku, białka mleka, serwatka, białka serwatkowe, kazeina (kazeiniany). Na szczęście producenci często podają już gotową listę alergenów na etykiecie, więc trzeba tylko sprawdzać czy jest pośród nich mleko.

Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, to trzeba zmienić mieszankę na taką, która ma znaczny stopień hydrolizy białka. W Polsce są to Bebilon Pepti lub Nutramigen (ten pierwszy jest bardziej tolerowany ze względu na smak). Mieszanki dla alergików typu „HA” nie mogą być stosowane w przypadku alergii na białka mleka krowiego. Oprócz tego, zależnie od wieku (czyli stopnia rozszerzenia diety), dziecka dotyczą te same ograniczenia, jak te opisane wyżej dla mamy karmiącej.

Jeśli taka dieta przyniesie poprawę w wyglądzie skóry dziecka, to znaczy, że rzeczywiście Pani spostrzeżenia są słuszne i trzeba taką dietę kontynuować (nawet przez kilka lat). Jednocześnie należy zgłosić swoje uwagi lekarzowi, który powinien pokierować Was do specjalisty alergologa.

Problemy skórne u małych dzieci mogą jednak być wielu różnych czynników. Najpowszechniejszym są alergie pokarmowe, ale nie musi to być jedynie mleko (choć jest pokarmem najbardziej alergizującym dzieci). Uczulać mogą też jajka (białko jaja), soja, ryby, orzechy, gluten, kakao, cytrusy. Decyzję o wyeliminowaniu konkretnej grupy uczulających produktów powinien podejmować lekarz alergolog.

Na naszej stronie znajduje się wiele artykułów na temat diety przy skazie białkowej. Jeśli jednak będzie miała Pani problem ze skomponowaniem menu lub doborem odpowiednich produktów, to ułożymy dla Pani odpowiedni jadłospis: Jadłospis dla dziecka ze skazą białkową

mgr Alicja Hojda
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta przy skazie białkowej

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.