Walka z nadwagą
Proszę o pomoc. Nie jem dużo a mimo wszystko ciągle tyje. Mam tego dosyć bo ciągle słyszę znowu przytyłaś a tak naprawdę wcale dużo nie jem. Co może być tego przyczyną? Będę wdzięczna za pomoc.
Walkę z nadwagą należy rozpocząć od wizyty u dietetyka, który oceni, czy przyczyną zbyt dużej ilości dodatkowych kilogramów jest dieta, czy może odpowiadają za to inne czynniki, np. hormony.
Często wydaje się nam, że jemy mało lub faktycznie – jemy mało, lecz jest to jedzenie wysokokaloryczne, czyli bogate w tłuszcze i cukry proste. Najczęstszą przyczyną otyłości jest nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej, a także zaburzenia hormonalne. Niski poziom hormonów tarczycy objawia się przybieraniem na wadze, trudnością w odchudzaniu, również zmęczeniem, osłabieniem, wypadaniem włosów, suchością skóry i paznokci, brakiem odporności na zimno, skurczami i bólami mięśni, złym nastrojem, drażliwością, nieregularnością cykli menstruacyjnych, zmniejszonym libido i depresją. Najczęstszym powodem dolegliwości jest zapalenie tarczycy w szczególności choroba Hashimoto. Częstą przyczyną niedoczynności tarczycy jest usunięcie gruczołu z powodów medycznych, rzadziej - zazwyczaj u osób młodych, wynika z niedoboru jodu lub wrodzonego zaburzenia, jeszcze rzadziej jest skutkiem choroby przysadki mózgowej. Coraz częściej natomiast diagnozuje się niedoczynność tarczycy wywołaną działaniem niektórych leków (np. Cordarone, Opacorden). W celu rozpoznania omawianego zaburzenia oznacza się stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) - to najlepsze badanie, pozwalające wykryć nawet bezobjawową niedoczynność tarczycy.
Z niedoczynnością bezobjawową zazwyczaj mamy do czynienia, gdy poziom TSH przekracza górną granicę normy, ale nie jest większy niż 10 µIU/ml (inaczej mIU/l). Radziłabym najpierw poprosić o poradę dietetyka, a jeżeli zaistnieje taka potrzeba – endokrynologa.
mgr inż. Paulina Roziewska
Dietetyk
Przeczytaj także: Pierwsza wizyta dziecka u dietetyka