Przepisy dla dzieci na święta
Niejedna mama zastanawia się, co przygotować dziecku w święta, aby było smaczne i nie zaszkodziło. Jest wiele smacznych potraw jednak nie szykuj ich zbyt wielu. Dzieci są bardzo podekscytowane choinką, mikołajem, prezentami, że jedzenie odgrywa niewielką rolę.
A oto parę propozycji, które się sprawdzają i dzieciom smakują.
Dla dziecka poniżej 1 roku życia (Już od 10 miesiąca KB). Najlepiej zaproponować Jarzynki z rybą. Potrzebny ci będzie Łosoś 40g, Marchew 1,5 szt., Pietruszka 1szt., Por 0,5 szt., Seler 1 mały kawałek, masło 1 łyżeczka. Możesz dodać odrobinę pieprzu czarnego, oraz łyżeczkę koncentratu pomidorowego lub pomidora. Możesz użyć inną rybę.
Przygotowanie:
1. Zagotuj wodę w dwóch garnkach.
2. Pokrój warzywa w paski.
3. W pierwszym garnku na wrzątek wrzuć łososia. Gotuj 15 minut.
4. Oczyść z ości.
5. W osobnym garnku zagotuj warzywa i przyprawy. Gotuj 10 minut.
6. Dodaj do warzyw przecier pomidorowy oraz masło . Gotuj 5 minut.
7. Połącz rybę z warzywami Rozdrobnij danie widelcem.
8. Gotowe.
Młodszym dzieciom ugotuj po prostu rybę z marchewką i pietruszką, możesz dodać ziemniaczka lub ryż w zależności do dziecko lubi. Staraj się nie dawać wielu nowości, bo może się to skończyć nieprzespaną nocą.
Dla starszych dzieci dobrym pomysłem jest Zupa barszczyk z warzywami. (Przepis na minimum 2 porcje)
Potrzebne Ci będą różyczki brokuł (2 szt), 4 buraczki, fasolka szparagowa 8 szt., groszek zielony 1 łyżka, koperek, marchewka 2 szt., 1 pietruszka, natka pokrojona – 1 łyżeczka.
Przygotowanie:
1. Zagotuj w garnku wodę.
2. Na wrzątek wrzuć obrane buraki. Gotuj 15 minut.
3. W międzyczasie umyj i oczyść pozostałe warzywa.
4. Do zupy dodaj warzywa. (Jak dziecko lubi natkę i koperek, pokrój je drobno. Osoby pozostałe niech wrzucą koperek i natkę w całości). Gotuj wszystko 15 minut.
5. Wyjmij buraka, marchewkę, pietruszkę, natkę i koperek z zupy. Następnie zetrzyj lub zmiksuj w robocie.
6. Warzywa dodaj z powrotem do zupy. (Możesz nie dodawać warzyw i mieć barszczyk do picia)
7. Smacznego.
Dobrze smakuje także Rybka po grecku (Dla dzieci powyżej 1 roku). Jest to przepis, który uwielbia mój synek i może jeść w każdej ilości.
Przepis jest bardzo prosty. Przepis na około 3 porcje. Będziesz potrzebować 1 jajko, 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego, 4 marchewki, 3 łyżki mąki gaham, 3 sztuki mintaja (może być inna ryba np.: tilapia), oliwa do smażenia, pietruszka 2 sztuki, 1 por, szczypta soli i pieprzu czarnego.
Przygotowanie:
1. Rozmroź filety.
2. Obtocz rybę w jajku następnie mące i usmaż na patelni. Możesz rybę popsuć na małe kawałki.
3. Przełóż rybę na talerz. Jak ryba nieco ostygnie, sprawdź czy nie ma ości.
4. Obrane warzywa pokrój na grubej tarce lub pokrój w robocie.
5. Następnie warzywa wrzuć na patelnię po rybie, smaż pod przykryciem przez około 10 minut. Pod koniec smażenia możesz dodać przyprawy i koncentrat.
6. Na rybie połóż warzywa lub wszystko razem wymieszaj. Smacznego
No i ulubiony mój przepis Pierogi ruskie. Dzieciom, które nie lubią lub źle tolerują cebulę nie dodawaj jej. Jest to sprawdzony przepis mojej mamy (mama dodaje tylko mąkę białą, ja albo tylko mąkę graham, albo pół na pół). Pierogi są znane wśród wszystkich znajomych. Także jak najbardziej polecam. W ten sposób przygotowane ciasto nadaje się także do domowego makaronu (taki jemy, co roku na wigilię). Pierogi nadają się już dla dziecka powyżej 1 roku życia, choć podajemy bez cebulki.
Lista zakupów: 3 cebule, 5 szt. Jajek, mąka graham (lub biała) 650g, 6 łyżek oliwy, 2 łyżeczki pieprzu czarnego, 1 łyżka soli, 500 g twarogu białego półtłustego, woda 0,5 szklanki, kilogram ziemniaków.
Dla osób, które nie lubią smaku mąki Graham polecam zrobienie pierogów z białej mąki, gdyż akurat w tej potrawie jest ona bardzo wyczuwalna. Dzieci zazwyczaj lubią pierogi z mąki graham. Nadwyżkę pierogów możesz zamrozić. Ciasto nie powinno przy wyrabianiu kleić się do rąk, ciasto musi być zbite. Jak ciasto się klei trzeba dosypywać mąki.
Przygotowanie:
1. Do garnka wsyp 500 g mąki, jajka, 5 łyżek oliwy. Wymieszaj
2. Powoli dolewając wodę i dosypując w miarę potrzeb pozostałą mąkę wyrób ciasto. Jak ciasto będzie za kleiste dodaj więcej mąki.
3. W międzyczasie w misce wymieszaj ziemniaki, z usmażoną cebulą, pieprzem oraz szczyptą soli. Część cebuli zostaw do posypania ugotowanych pierogów.
4. Rozwałkuj ciasto i za pomocą szklanki wykrój z ciasta koła.
5. Na kawałkach ciasta układaj farsz, następnie sklej brzeg ciasta. Pamiętaj, aby farsz układać po stronie na której nie ma mąki inaczej pierogi się kiepsko kleją i mogą się rozkleić w trakcie gotowania.
6. Tak zrobione pierogi gotuj w osolonej, wrzącej wodzie około 5 minut od momentu aż wypłyną na wierzch. Ugotowane pierogi podawaj z usmażoną cebulką. Smacznego.
Wszystkim życzę zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Polecam także:
Pasztet z cieciorki powyżej 18 miesiąca
Naleśniki z kapustą i grzybami powyżej 3 roku życia
Zupa buraczkowa od 7 miesiąca
Łosoś pieczony z sosem jogurtowo-czosnkowym
Pasta rybna