banner

Problem z niejadkiem

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam. Czy mogą mi Państwo pomóc sprawdzić zachowania mojego synka. Obecnie ma 19 miesięcy. Do 8 miesięcy ładnie zjadał obiadki, owoce, chlebek z wędliną, serem czy pasztetem. Zajadał się też serkami ze zmieszanym białym serkiem. Niestety stopniowo przestał jeść. Obecnie "nie mam mu co dać jeść "gdy widzi kanapkę to wymusza wymioty. Zdarza się to też wtedy, gdy poczuje zapach jedzenia np. gotowanej kiełbaski. W tym momencie zjada tylko pomidorówkę, rosół, kaszkę, mleko modyfikowane i chleb smażony w jajku. Z owoców tylko jabłko. Dużo pije. W większości podaję mu wodę. Słodyczy, chrupek, tego typu rzeczy raczej nie jada. Jego waga to 15kg wiek 19 miesięcy.

Na podstawie tak niewielu informacji nie mogę ocenić jaki może być powód prowokowania wymiotów przez synka. Niektórym dzieciom trudno jest zaakceptować zmieniającą się konsystencję i stopień rozdrobnienia produktów pojawiających się w ich diecie. Dodatkowo presja ze strony rodziców także może nasilać takie zachowanie u dziecka. Jednak wyjaśnienie przyczyny wymiotów wymaga szczegółowo przeprowadzonego wywiadu i badania lekarskiego, dlatego myślę że wizyta u lekarza pediatry jest konieczna.

Okresowe spadki apetytu są u dzieci rzeczą normalną. Jeżeli synek dobrze rozwija się, ma prawidłowe parametry wagowo-wzrostowe, chętnie się bawi, nie należy się niepokoić. Tym niemniej warto żeby dietetyk na podstawie dokładnego wywiadu ocenił jadłospis synka pod względem jakościowym i ilościowym.

Przede wszystkim proszę pamiętać, że to Pani decyduje co je dziecko, a synek ile zje. Dzieci nie wolno zmuszać do jedzenia, w ten sposób wzmaga się jedynie niechęć dziecka do posiłku. Jedzenie będzie kojarzone z czymś nieprzyjemnym . Uważam że na początek dobrze jest uregulować pory posiłków.

W ciągu dnia 2-latek powinien spożyć 4-5 posiłków, w regularnych odstępach czasu. Niech to będę 3 większe posiłki (I śniadanie, obiad i kolacja) i 2 przekąski (II śniadanie i podwieczorek). Miedzy posiłkami nie ma potrzeby, żeby dziecko podjadało, tym bardziej wszelkiego rodzaju słodkie czy słone przekąski, także słodkie soki powinny być ograniczone. Dzieci mają prawo nie lubić pewnych produktów i należy to zaakceptować. Jeżeli synek nie chce zjeść w ramach śniadania kanapki, może Pani zaoferować mu na przykład płatki zbożowe na mleku lub inny, ale pełnowartościowy posiłek.

W sytuacji kiedy dziecko nie chce zjeść obiadu, błędem jest proponowanie słodkich jogurtów lub innych niepełnowartościowych posiłków. Jeżeli dziecko po 15-20 minutach nadal nie chce jeść, posiłek należy zakończyć. Następny posiłek powinien zawierać te składniki odżywcze, których nie dostarczył posiłek wcześniejszy, a więc: synek nie zjadł obiadu, w kolejnym posiłku otrzymuje produkt zbożowy + produkt białkowy + tłuszcz+ warzywa/lub owoce. W ten sposób dziecko uczy się prawidłowych nawyków żywieniowych.

Zdarza się, że rodzice szybko zaprzestają proponowania dziecku nowych produktów i potraw, gdy widzą że dzieci najchętniej jadłyby ciągle to samo. Należy jednak zdać sobie sprawę, że czasem trzeba podać kilkanaście razy nowy produkt, zanim maluch się do niego przekona. Nowe produkty najlepiej podawać dziecku z tymi, które już zna i lubi, stopniowo zwiększając proporcje. Jeżeli dziecko jest bardzo głodne, wtedy może niechętnie próbować nowych potraw. Zdrowa dieta musi dotyczyć całej rodziny, a nie tylko jej najmłodszych członków. Dziecko nie nauczy się jeść różnych owoców i warzyw, jeżeli dieta rodziców będzie monotonna.
Spokojna atmosfera w czasie posiłków, podobnie jak wcześniej wspomniane nie zmuszanie do jedzenia, jest niezwykle istotna. Dzieci wyczuwają negatywne emocje i podenerwowanie u opiekunów. Mogą odbierać, że rodzice są źli na nie, w ten sposób narasta stres również u dziecka
i o spadek apetytu wtedy nietrudno. Czas przeznaczony na wspólny posiłek jest ważnym elementem łączącym rodzinę.

Masa ciała- 15 kg
Wiek- 19 miesięcy

Masa ciała synka wypada na 97.centylu- co oznacza że 97% jego rówieśników waży mniej. Wartości między 90. a 97.centylem stanowią pogranicze normy.

Na podstawie powyższych wyników, zachęcam do indywidualnej porady dietetycznej i dokładnej analizy jadłospisu Pani synka. W komponowaniu jadłospisu ważna jest bowiem nie tylko ilość produktów, ale także jakość, urozmaicenie i zestawienie pokarmów w jednym posiłku, tak aby zapewnić jak najlepsze wykorzystanie wszystkich składników odżywczych.

Produkty takie jak chleb w jajku, pasztet, kiełbasa nie powinny gościć w diecie tak małego dziecka. Po 1.roku życia dieta dzieci co prawda zaczyna przypominać dietę osoby dorosłej, jednak powinna być:

• lekkostrawna,
• oparta na produktach jak najwyższej jakości, bez konserwantów i innych sztucznych dodatków,
• z ograniczeniem produktów smażonych (do max. 1 raz w tygodniu),
• z wyłączeniem produktów wzdymających, długo zalegających w żołądku, ostro przyprawionych.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Ilość wapnia dla 21 miesięcznego dziecka?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.