Ocena jadłospisu 9 miesięcy
Witam, czy mogą mi Państwo zweryfikować czy prawidłowo żywię swoją 9 miesięczną córeczkę: 3 x 180 ml mleka modyfikowanego z dodatkiem kaszki zbożowej lub kleiku ryżowego, 1 x zupka/danie, mięsno lub rybne z warzywami 200 ml, 1 x owoce z dodatkiem kaszki zbożowej lub kleiku ryżowego ok 190 ml. Dodatkowo proszę o poradę jak wprowadzać dziecku pokarmy z cząstkami. Do tej pory każda próba podania jej posiłku w innej konsystencji niż papka kończy się wymiotami. Ma bardzo silny odruch wymiotny wystarczy 0,5 cm kawałek jabłka by został zwrócony poprzedni posiłek.
Witam,
Według aktualnego (2007) schematu żywienia niemowląt dziecko w 9 miesiącu powinno otrzymywać:
1 x 200 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki glutenowej
1 x 200 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki bezglutenowej
1 x 200 ml – kaszka na mleku następnym
1 x 200 ml zupa – przecier jarzynowy z dodatkiem ½ żółtka i z gotowanym
mięsem
(10-15 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu)
1 x 150 g – owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) + biszkopt
Są to wytyczne opracowane przez specjalistów, którymi warto się kierować przy codziennym komponowaniu posiłku dla niemowląt, ponieważ przedstawiają one wskazówki dotyczące najlepszego dla rozwoju dziecka sposobu odżywiania, zgodnego z aktualnym stanem wiedzy naukowej. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, dlatego zamiast sztywno trzymać się schematu żywienia i proponowanych porcji, warto obserwować swoje dziecko i kierować się jego apetytem.
Sposób w jaki żywi Pani dziecko jest w zasadzie prawidłowy, jednak powinna Pani wprowadzić już do diety żółtko, w ilości 1/2 codziennie. Żółtko jajka jest skoncentrowanym źródłem:
• cennych witamin (wit. A, E, z grupy B),
• minerałów (żelaza, wapnia, cynku, fosforu),
• kwasów tłuszczowych (szczególnie ważnych kwasów tłuszczowych omega 3, które odgrywają rolę w rozwoju mózgu, siatkówki oka i układu nerwowego).
Proszę zacząć od wprowadzenia niewielkich ilości. Najlepiej ugotować jajko na twardo, wykorzystując tylko żółtko i dodać je do dania przygotowanego dla dziecka, np. zupy czy przecieru jarzynowego. Przy wprowadzaniu nowości do diety niemowląt zawsze powinno się obserwować reakcję dziecka. Jeżeli Pani córeczka nie będzie reagowała objawami alergii, stopniowo może Pani zwiększać porcję do ½ żółtka.
W przedstawionym menu nie ujęła Pani informacji czy do diety córeczki został wprowadzony gluten*. Według aktualnych wytycznych dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym gluten powinno włączyć się do diety w 6. miesiącu. Pierwsza zalecana ekspozycyjna dawka glutenu wynosi tylko 2-3 gramy produktu glutenowego na 100 ml posiłku. Jeżeli nie wprowadziła Pani do tej pory glutenu, należy zaczekać do 10. miesiąca.
*Gluten zawarty jest we wszystkich przetworach z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa.
Pisze Pani, że córeczka ma bardzo silny odruch wymiotny. Nie wiem jak długo wprowadza Pani pokarmy stałe, ale zanim dziecko przyzwyczai się do grudek i większych cząstek pokarmu potrzeba czasu. Podobnie jest przy wprowadzaniu nowych produktów czy potraw do diety, czasem potrzeba wielu prób zanim dziecko przekona się do nowości. Ważne jest, aby stopniowo zmieniać papki na pokarmu z większymi cząstkami. Nagła zbyt duża różnica w konsystencji może powodować, że maluchowi ciężko jest przestawić się.
Jeżeli jednak odruch wymiotny trwa już dłuższy czas, myślę że należy udać się z dzieckiem do pediatry, żeby wykluczył ewentualną chorobę. W przypadku małych dzieci takie dolegliwości jak wymioty, odbijanie czy ulewanie występują co prawda dość często, jednak najbezpieczniej skonsultować uporczywe dolegliwości.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Ocena jadłospisu 9,5 miesiąca