Bananowe szaleństwo
Bananowy życiorys
Bananowiec to wysoka, wiecznie zielona roślina uprawna, rodząca nawet do 200 owoców na raz. Pierwsze europejskie uprawy miały miejsce na samym początku XV wieku, ale w świecie znane były już w VI wieku p.n.e. Obecnie mamy 20 jadalnych gatunków bananów, nie wszystkie jednak nadają się do spożywania w postaci, jaką zwykle znamy, tzn. surowych owoców „prosto ze skórki”. Niektóre z odmian są przeznaczone do gotowania, zawierają znaczne ilości skrobi i są w krajach afrykańskich tym, czym dla nas ziemniaki. Co jednak znajdziemy w bananach dostępnych na naszym rynku?
Cechy charakterystyczne
• Banany mają najwyższą zawartość kaloryczną wśród owoców świeżych (180 kcal w 200 g czyli sporej sztuce), głównie za sprawą węglowodanów. Spora część z nich to cukry proste, jeśli więc Twój malec waży za dużo, upewnij się, że jada tych owoców zbyt często.
• Banan to skarbnica niezbędnych składników, takich jak potas, magnez, foliany czy wreszcie witaminy z grupy B - te ostatnie bardzo cenne zwłaszcza dla niejadków.
• Udowodniono, że banany działają regenerująco i wzmacniająco na bonę śluzową żołądka, do tego są lekko zapierające. Wniosek? Będą to jedne z pierwszych z produktów wprowadzanych do diety przedszkolaka z biegunką czy innymi dolegliwościami żołądkowo – jelitowymi, kiedy już zdecydujemy się na rozszerzenie diety płynnej. Sprawdzają się również w przypadku malucha cierpiącego na chorobę lokomocyjną, gdy nie możemy zapakować do plecaka wycieczkowicza zwykle podawanych produktów.
• Owoce te zawierają ważne dla funkcjonowania mózgu związki (dopaminę, tyrozynę oraz serotoninę). Poprawiają one samopoczucie i mają działanie uspokajające w przypadku dzieci nadpobudliwych i zestresowanych. Ponadto uważa się, że banany mogą zwiększać koncentrację.
• Banany są świetnym pomysłem na lekką przekąskę dla malucha podczas waszego spaceru, zabawy na dworze czy zaraz po zajęciach fizycznych np. wizycie na pływalni. Dostarczą odpowiedniej ilości kalorii oraz minerałów zabezpieczonych przez gruba skórkę. Nie trzeba ich myć ani obierać nożem.
Choć banany kojarzone są głównie z deserami, to bywają też ciekawym dodatkiem do mięs, zup czy sosów, potraw grillowanych i smażonych. Jednak w przypadku dzieci raczej sprawdzą się w potrawach słodkich – koktajlach mlecznych (dużo wapnia, a do tego przemycenie nielubianego mleka), ciastach, naleśnikach, galaretkach czy sałatkach owocowych. Zobacz, co możesz przygotować Twojemu maluchowi do jedzenia:
Pomysł na…
…śniadanie
Bananowa owsianka
Półtorej łyżki płatków owsianych należy zalać odrobiną wrzącej wody (w ilości przykrywającej płatki), przykryć miseczkę talerzem. Po napęcznieniu płatków (4 – 5 minut) dodać pół łyżeczki miodu, łyżeczkę rodzynek oraz pół małego, pokrojonego w plasterki banana. Całość zalać dowolną ilością podgrzanego mleka o zawartości tłuszczu 1,5%.
Co zawiera? Bogactwo błonnika i sycących węglowodanów, dających energię na cały dzień.
…obiad
Prosty szaszłyk
Niewielką, pojedynczą pierś z kurczaka pokroić na małe, kwadratowe kawałki, przyprawić je delikatnie słodką papryką. Średniego banana pokroić na spore kawałki (1,5 – 2 cm). Można przygotować również suszone morele i/lub ananasa (świeżego lub z puszki). Dwa patyczki do szaszłyków posmarować lekko tłuszczem, tak, aby łatwiej było zsuwać składniki. Nadziać wszystko na patyczki i piec w piekarniku przez około 20 minut w temperaturze 180 stopni C. Można podawać z dipem, przygotowanym z dwóch łyżek gęstej śmietany o zawartości tłuszczu 18%, z dodatkiem soku z cytryny.
Co zawiera? Bogactwo białka i egzotyczne smaki mięsa z owocami.
…podwieczorek
Talarki czekoladowo - bananowe
20 g mlecznej czekolady (1 rządek kostek w zwyczajowej tabliczce czekolady) doprowadzić do płynnego stanu (np. roztapiając w miseczce zawieszonej nad garnkiem z gotującą się wodą). Sporego banana pokroić na plasterki i ułożyć na talerzu. Następnie jedną stronę plasterków bananowych należy posmarować roztopiona czekoladą. Całość włożyć do lodówki do momentu zastygnięcia czekolady.
Co zawiera? Bogactwo czekoladowej radości z połączeniu z wartością odżywczą owoców.
…ciepłą kolację
Tostowy banan
Dwie kromki chleba tostowego pełnoziarnistego włożyć do opiekacza i lekko zarumienić. Nie dodawać żadnego tłuszczu. Po wyjęciu posmarować jedną kromkę łyżeczką masła orzechowego, a drugą rozgniecionym widelcem kawałkiem banana. Złożyć w kanapkę i całość włożyć jeszcze na chwilę do opiekacza, by pogrzać nadzienie.
Co zawiera? Bogactwo smaku i cennych tłuszczy.
mgr Urszula Bieniek
Dietetyk
Przeczytaj także: Pomysłowe śniadania z owocami