Sól i jej wpływ na ciążę
Coraz częściej mówi się o szkodliwości nadmiernej ilości soli w diecie na nasze zdrowie. Okazuje się, że jej ilość w naszym jadłospisie ma również wpływ na rozwój ciąży i zdrowie naszego potomstwa.
W badaniach opublikowanych w „American Journal of Physiology - Renal Physiology" wykazano, że niedobór lub nadmiar soli w diecie kobiety ciężarnej ma negatywny wpływ na rozwój nerek płodu oraz może prowadzić do wystąpienia w przyszłości nadciśnienia tętniczego u potomstwa.
Badania prowadzone na ciężarnych szczurach przez naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech oraz Uniwersytetu w Aarhus w Danii polegały na zastosowaniu u ciężarnych i karmiących samic szczurów diety zawierającej małe, średnie lub duże ilości sodu. Po przyjściu na świat małe szczury po odstawieniu od piersi przestawiono na dietę o umiarkowanej ilości soli. Po tygodniu od urodzenia, a następnie po 12 tygodniach sprawdzono strukturę nerek u małych szczurów. W trakcie rozwoju monitorowano także ciśnienie tętnicze krwi.
Wykazano, że liczba kłębuszków nerkowych wchodzących w skład podstawowych jednostek strukturalnych nerki - nefronów, była znacznie mniejsza u potomstwa samic, które były na diecie ubogiej lub zbyt bogatej w sól. Struktury te regulują ciśnienie tętnicze krwi, poziom soli mineralnych w organizmie oraz służą odfiltrowywaniu z krwi nadmiaru wody i soli mineralnych oraz innych zbędnych i toksycznych dla organizmu substancji.
Niska liczba kłębuszków (a w konsekwencji nefronów) w nerkach noworodka jest związana z ryzykiem nadciśnienia, chorób serca i nerek w życiu dorosłym. Naukowcy zaobserwowali także, że po ukończeniu 5. miesiąca życia samce będące potomstwem matek spożywających bardzo małe lub bardzo duże ilości soli miały wyższe średnie ciśnienie tętnicze niż męskie potomstwo samic na diecie o umiarkowanej zawartości sodu. Wysokie spożycie soli w ciąży wiązało się też z wysokim stężeniem w płynie owodniowym związku przyczyniającego się do wysokiego ciśnienia krwi u potomstwa.
Zdaniem naukowców, uzyskane przez nich wyniki wskazują, że spożywanie zbyt dużych, jak i zbyt małych ilości soli przez matkę w ciąży i okresie karmienia opóźnia rozwój kłębuszków nerkowych u płodu, powodując niedobory podstawowych jednostek strukturalnych nerki i zwiększając ryzyko nadciśnienia. Obecnie ważne jest, by kobiety ciężarne i karmiące słuchały wskazówek lekarza prowadzącego odnośnie spożywania soli. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie powinniśmy dziennie spożywać więcej niż 6 gramów (około 1 łyżeczki) soli na dobę.
mgr Monika Hajduk
Dietetyk
Źródło:
Koleganova N, Piecha G, Ritz E, Becker LE, Müller A, Weckbach M, Nyengaard JR, Schirmacher P, Gross-Weissmann ML: Both high and low maternal salt intake in pregnancy alter kidney development in the offspring, Am J Physiol Renal Physiol., 2011
Przeczytaj także: Uwaga z miodem