Trening a ciąża
Jak to jest z tą aktywnością fizyczną w ciąży - można czy nie można?
Latami odradzano kobietom wysiłku fizycznego w stanie błogosławionym, gdyż uważano, że intensywne ćwiczenia grożą przedwczesnym porodem. Tymczasem naukowcy doszli do wniosku, że aktywność fizyczna w ciąży, nie tylko nie szkodzi dziecku, ale też służy zarówno jemu jak i przyszłej mamie poprzez obniżenie ryzyka nadciśnienia, cesarskiego cięcia i cukrzycy ciążowej. Zachęcam więc wszystkie przyszłe mamy do ruchu!
Zaczynając od początku, trening dla kobiet w ciąży pozwala przede wszystkim wzmocnić przyszłą mamę oraz ma na celu lepsze przygotowanie do porodu, który stanowi wysiłek porównywalny z maratonem! Dzięki systematycznym treningom kobieta szybciej dojdzie do siebie po porodzie, jej skóra będzie zdecydowanie bardziej elastyczna i jędrna, a przyspieszony metabolizm pozwoli wrócić do dawnej sylwetki sprzed ciąży w krótszym czasie.
Zasadą, którą kierujemy się przy takim wysiłku fizycznym jest tętno, które nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę, prostszymi słowami, przyszła mama nie powinna się zbytnio zmęczyć, a podczas wykonywania ćwiczeń powinna być w stanie prowadzić normalną rozmowę bez zadyszki. Trening możemy prowadzić do około 8 miesiąca ciąży, po porodzie organizm powinien dojść do siebie, a planowana aktywność fizyczna na poziomie sprzed ciąży, jeśli nie występują przeciwwskazania ze strony lekarza ,powinna pojawić się po około 6-7 tygodniach od porodu.
Ćwiczymy tak aby się nie przegrzać, pamiętamy o odpowiednim stroju, nawodnieniu i przewiewnym pomieszczeniu, w którym wykonujemy ćwiczenia.
Jaki typ ćwiczeń należy wykluczyć z treningu dla ciężarnych?
A więc są to przede wszystkim ćwiczenia, które angażują mięśnie brzucha. Wszelkie ćwiczenia na mięśnie proste brzucha, ćwiczenia w leżeniu na brzuchu, dynamiczne podskoki, wymachy i wykopy należy wykluczyć z treningu.
Skupiamy się natomiast na mięśniach nóg, pośladków, pleców i ramion. Zaleca się ćwiczenia na piłce, w pozycji siedzącej, w leżeniu bokiem, w podporze bokiem czy w klęku podpartym. Istnieje również szereg przeciwwskazań co do wykonywanej aktywności fizycznej ze względu na stan kliniczny takie jak: ciąża bliźniacza, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, cukrzyca, wszelkie krwawienia, odklejające się łożysko, skrócona szyjka macicy czy ciąża obarczona dużym ryzykiem poronienia.
Poprawnie prowadzona aktywność fizyczna w okresie ciąży niesie ze sobą szereg korzyści, ponadto wpływa pozytywnie na stan psychiczny przyszłej mamy , jeśli nie występują żadne przeciwwskazania co do wysiłku, należy w racjonalny sposób rozpocząć ćwiczenia i cieszyć się piękną sylwetką zarówno w ciąży jak i po porodzie.
mgr Agnieszka Tokarz
Dietetyk
Przeczytaj także: Co może zaszkodzić w ciąży?