Nauka jedzenia warzyw
Witam . Mam pytanie odnośnie żywienia 9 miesięcznego dziecka. Mój maluszek skończył 8 miesięcy i w ogóle nie lubi warzyw. Zawsze, gdy podaje mu gotowaną zmiksowaną marchew zaczyna strasznie się krzywić i uruchamia mu się odruch wymiotny. Nie wiem jak mam postępować i w jaki sposób go do nich przekonać. Serdecznie Pozdrawiam.
W 9.miesiącu życia dieta dziecka staje się coraz bardziej urozmaicona. Do diety włącza się już kaszki i kleiki zbożowe glutenowe i bezglutenowe, soki owocowe, przeciery warzywne, żółtko. Warzywa może Pani przemycać w zupie lub przecierze jarzynowym, dodając niewielką ilość (około 10-15g) mięsa lub ryby. Zaleca się podawanie mięsa z królika, kurczaka, indyka.
Być może synek jest już gotowy na większe cząstki warzyw, a nie tylko w formie papek. Z wiekiem konsystencja produktów i potraw powinna stymulować żucie, dlatego powoli może Pani zacząć podawać większe kawałki warzyw, obserwując czy dziecko akceptuje bardziej „dorosłą” konsystencję potraw. Należy także pilnować, żeby maluch nie zakrztusił się.
Nie należy zrażać się niepowodzeniami. Dzieci zanim polubią nową potrawę, czasem potrzeba podjęcia nawet kilkunastu prób. Maluch musi mieć czas, żeby przyzwyczaić się do innego smaku niż mleko kobiece lub modyfikowane. Na samym początku dobrym rozwiązaniem jest łączenie przecierów z warzyw z mlekiem kobiecym lub mieszanką mlekozastępczą dla zneutralizowania smaku nowego produktu. Warzywa w połączeniu z owocami świeżymi lub ze słoiczka nabiorą słodszego smaku, dzieci chętniej akceptują takie połączenia.
Nigdy nie wolno zmuszać dzieci do jedzenia, jeżeli dziecko kategorycznie odmawia, proszę ponowić próbę za kilka dni. Warzywa i owoce są ważne ze względu na to, że zawierają witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy, dlatego nie wolno rezygnować z ich podawania. Maluchy, które
w dzieciństwie polubiły smak warzyw, chętniej po nie sięgają w starszym wieku.
Dosładzane kaszki, słodkie herbatki i soczki przyzwyczajają dzieci do smaku słodkiego. Dla dzieci, które poznały już smak słodki, a także słony warzywa i owoce mogą wydawać się mdłe. W 1.roku życia potrawy przygotowywane dla dzieci powinny być doprawiane tylko naturalnymi, delikatnymi przyprawami, np. koperek, pietruszka, bazylia. Cukier to tylko puste kalorie, nie dostarcza organizmowi żadnych wartości odżywczych. Powoduje próchnicę zębów, zaś spożywany w nadmiarze jest przyczyną nadwagi i otyłości. Sód z kolei zwiększa ilość wapnia wydalanego z moczem, przez co osłabia kości.
Jeżeli synek nie lubi zmiksowanej marchewki, proszę spróbować podać mu ją w innej formie, np. jako dodatek do zupy lub startą na tarce. Czasami dzieci nie akceptują gotowanych warzyw, a surowe im smakują. Produkty dla dzieci muszą być jak najwyższej jakości, warzywa najlepiej podawać ze źródeł ekologicznych. W przypadku podawania warzyw uprawianych tradycyjną metodą trzeba zadbać o dokładne umycie produktu i obranie. Pod skórką znajduje się co prawda dużo witamin i składników mineralnych, ale również środków ochrony roślin.
Istotne jest także, aby wszystkie potrawy wyglądały apetycznie, były kolorowe. Można więc łączyć ze sobą kilka warzyw, dla przykładu marchewką z brokułem. Proszę cierpliwie i konsekwentnie podawać jarzyny, a z czasem maluch na pewno je polubi.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Ocena schematu 9 miesięcy