banner

Jedzenie przed snem

Autor: Alina Olczak

Jedzenie obfitych posiłków na noc nie jest najlepszym pomysłem - to powinniśmy już wiedzieć. Są jednak produkty wyjątkowo niekorzystnie wpływające na sen.

Wieczorne i nocne podjadanie wcale nie musi wynikać z głodu. To najczęściej kaprysy żywieniowe albo sposób na odreagowanie problemów i stresów jakie nagromadziły się w ciągu dnia. Są wynikiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych, albo trudności w radzeniu sobie z problemami. Wówczas łatwo o utratę kontroli nad tym kiedy jemy i w jakich ilościach.

Ale nie tylko to kiedy i ile jemy, ale również co jemy przed snem ma wpływ na jakość naszego snu - takie wyniki badań zostały opublikowane w "Journal of Clinic Sleep Medicine". Są bowiem produkty, które wyjątkowo niekorzystnie wpływają na jakość naszego snu. Nie bez przyczyny osobom, które cierpią na bezsenność zaleca się stosowanie diety ułożonej przez dietetyka.

Przede wszystkim należy unikać słodyczy. Nie zauważymy, kiedy podczas oglądania telewizji, czytania książki czy rozmowie ze znajomymi zniknie paczka ciastek, tabliczka czekolady, żelków, wafelków... Poza tym, że to dietetyczna katastrofa to cukier powoduje częste wybudzanie się ze snu. Taka przekąska to gwarancja przyrostu wagi. Ponieważ cukier jest jedną z najszybciej uzależniających substancji to tego typu wieczorna przekąska szybko może stać się nałogiem – wówczas po słodycze będziemy sięgać odruchowo, a ich ilość nie będzie kontrolowana.

To samo dotyczy wszelkich przekąsek typu "junk food". Nie tylko fast foody, ale wszelkiego rodzaju chipsy i słone, tłuste przekąski zakłócają cykl snu. Dodatkowo tłuszcz wzmaga produkcję kwasu żołądkowego, a to prosta droga do zgagi i refluksu.

Pikantne i ciężkostrawne potrawy również nie pomagają w zasypianiu. Organizm zamiast przejść w fazę odpoczynku będzie musiał wytężyć siły, aby strawić taką kolację. Ostre przyprawy również wzmagają produkcję kwasu żołądkowego.

Duża ilość białka - nie tylko nabiału, ale również mięsa to także gwarancja nieprzespanej nocy. Białko zwierzęce trawi się długo. Nocą, kiedy następują naturalne wyciszenie organizmu procesy trawienne dodatkowo wydłużają się nawet o połowę.

Warto zwrócić uwagę na te produkty zwłaszcza komponując posiłki i przygotowując przekąski dla dzieci. W ich przypadku poza trudnościami z zaśnięciem i słabym, nieregenerującym snem uczymy dzieci nieprawidłowych nawyków żywieniowych, które w ich późniejszym życiu będą miały ogromny wpływ na ich zdrowie.

Alina Olczak
Dietetyk

Przeczytaj także: Nadwaga u dzieci

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.