Żywienie dziecka (4-6 lat) z anemią
W przypadku stwierdzenia u dziecka anemii należy zastosować się do zaleceń lekarza, który w oparciu o wyniki badań, w zależności od rodzaju anemii i jej stopnia zaawansowania zaleci przyjmowanie odpowiednich leków lub preparatów żelaza oraz odpowiednią dietę. Według zaleceń zdrowe dziecko w wieku 4-6 lat powinno przyjmować z pożywieniem 10 mg żelaza dziennie. Natomiast w przypadku dziecka z anemią zapotrzebowanie na ten składnik jest odpowiednio większe, w związku z tym konieczna staje się suplementowanie tego składnika. Należy przy tym pamiętać o właściwej podaży witamin z grupy B (B6 i B12) oraz witaminy C.
Ważne informacje związane z planowaniem jadłospisu dla dziecka (4-6 lat) z anemią
1. Wybrane zalecenia dotyczące wartości energetycznej i odżywczej (całodzienna racja pokarmowa dla dziecka zdrowego)
Komentarz: Zalecenia dotyczą sposobu żywienia dziecka zdrowego; w przypadku dziecka z anemią dieta powinna zostać odpowiednio zmodyfikowana (np. podaż żelaza, witamin z grupy B oraz witaminy C).
2. Orientacyjne ilości porcji grup produktów w całodziennej racji pokarmowej
Jadłospis
Dzień I
Komentarz: Jadłospis jednodniowy został ułożony w oparciu o listę produktów charakteryzujących się wysoką zawartością żelaza – zmieszczoną w artykule pt. „Analiza produktów pod względem zawartości żelaza”. Tłuszcz obecny w jadłospisie należy dodawać w postaci surowej (np. łyżeczką oliwy polać kaszę).
Przy opracowywaniu diety dla osób z niedokrwistością należy pamiętać, aby w posiłku oprócz produktów bogatych w ten składnik, znalazła się również żywność będąca dobrym źródłem białka i witaminy C, które zwiększają przyswajalność żelaza i jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Racja pokarmowa powinna być różnorodna, a produkty dostarczające żelaza niehemowego (produkty roślinne) należy łączyć z produktami zawierającymi ten pierwiastek w postaci hemowej (produkty zwierzęce).
Przepisy na dania złożone:
Barszcz ukraiński z fasolką szparagową (200 ml)
Składniki:
Woda lub bulion - 90 ml
Buraki - 50 g
Kalafior - 10 g
Marchewka - 10 g
Fasolka szparagowa - 10 g
Ziemniaki - 10 g
Pietruszka - 3 g
Por - 3 g
Koncentrat pomidorowy, 30% - 3g
Cukier - 1 g
Śmietanka, 9 % tł. - 5 g
Pietruszka, natka - 1g
Mąka pszenna - 4 g
Przyprawy do smaku
Do wody lub bulionu dodać pokrojone warzywa. Koncentrat pomidorowy wymieszać z kilkoma łyżkami wywaru, dodać śmietankę, mąkę i cukier. Powstałą mieszaniną zagęścić zupę, a następnie przyprawić ją do smaku (przyprawy ziołowe, ewentualnie sól).
Sałatka makaronowa (240 g)
Składniki:
Ugotowany makaron rurki - 150 g
Ser żółty Edamski- 20 g
Papryka konserwowa -20 g
Ketchup - 5 g
Cebula - 10 g
Brokuły - 20 g
Olej słonecznikowy - 5 ml
Nasiona słonecznika - 10 g
Zioła prowansalskie
Nasiona słonecznika uprażyć na patelni. W osolonej wodzie ugotować brokuły (max. 8-10 min) oraz makaron (zgodnie z przepisem na opakowaniu - al dente). Pokroić wszystkie warzywa oraz ser. Przygotować sos, mieszając ze sobą ketchup, olej słonecznikowy oraz zioła. Do makaronu dodać warzywa, sos oraz nasiona słonecznika. Dokładnie wymieszać.
Smacznego !!!
mgr. inż. Edyta Kuzara
Dietetyk
Przeczytaj także: Co oprócz wapnia wpływa na rozwój masy kostnej?