Ryby w diecie dziecka
Wszyscy doskonale wiemy, że ryby, zarówno te słodko jak i słonowodne są zdrowymi, wartościowymi produktami spożywczymi, warto więc wprowadzić je do codziennego jadłospisu naszych maluszków. Ale kiedy najlepiej podawać dziecku rybkę? I czy wszystkie ryby są odpowiednie dla naszego malucha?
Ryby zawierają w swym składzie wiele cennych składników, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, białko, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A,D,E,K), potas, wapń, fosfor oraz jod. Białka ryb są bardzo dobrej jakości i charakteryzują się wysoką przyswajalnością przez organizm człowieka. Warto wspomnieć, iż białka pochodzenia rybiego niezwykle rzadko wywołują uczulenia u dzieci, są zatem bezpieczne. Kwasy omega-3 zawarte w rybach korzystnie oddziałują na organizm dziecka: tworzą podstawy mózgu człowieka, który do prawidłowego rozwoju potrzebuje kwasów tłuszczowych, są również składnikiem błon komórkowych. Kwasy z rodziny omega-3 odgrywają ważną rolę w procesie widzenia: odpowiadają za prawidłową funkcję siatkówki oka.
Zalecenia żywieniowe obowiązujące od 2007 roku mówią, że ryby można wprowadzić do diety dziecka w 6. miesiącu życia, jeśli maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym, lub w 7. miesiącu życia w przypadku niemowlęcia, które wychowane jest na mleku matki.
Jak w przypadku każdego nowego produktu początkowo podajemy dziecku małe ilości ryby, ok. 10 gramów. Ryba powinna być gotowana na parze, lub upieczona w folii i dodawana do zupki w postaci papki, zastępując mięso. Należy dokładnie obserwować dziecko, by wyeliminować ewentualne wystąpienie reakcji alergicznej na spożywany pokarm (wysypka, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki). Jeśli maluch nie jest uczulony na mięso ryby to można stopniowo zwiększać jednorazową porcję produktu i podawać dziecku rybę częściej – kilka razy w tygodniu.
Czy wszystkie ryby mają jednakowe wartości odżywcze?
Poszczególne gatunki ryb różnią się między sobą zawartością składników odżywczych. Ważne jest, aby urozmaicić dietę dziecka podając mu zarówno ryby słonowodne jak i słodkowodne. Bardziej wartościowe jest mięso ryb morskich, zarówno te tłuste jak i chude. Do polecanych gatunków ryb tłustych zaliczamy łososia, makrelę, śledzia czy halibuta, zaś najlepsze ryby chude to dorsz, mintaj, sola oraz morszczuk. W przypadku ryb słodkowodnych możemy podać dziecku pstrąga, karpia i węgorza. Nie należy wprowadzać do diety niemowlęcia pangi – ryba ta często hodowana jest w brudnej wodzie i jej mięso może zawierać substancje toksyczne niebezpieczna dla naszego dziecka.
Istotne jest, w jakiej formie podajemy naszemu maluchowi ryby. By jedzenie ryb było dla dziecka bezpieczne i przyjemne należy podawać rybę bez ości, rozdrobnioną, w postaci papki, ugotowaną w wywarze warzywnym, wodzie lub mleku. Inne formy podania dziecku ryb to pieczenie w folii oraz (dla starszego dziecka) smażenie na świeżym gorącym oleju, najlepiej bez tradycyjnej panierki (można obtoczyć w ziołach i podawać pokropioną sokiem z cytryny).
mgr inż. Magdalena Tęsiorowska
Dietetyk
Przeczytaj także: Dieta dziecka w drugim półroczu życia