Zioła w ciąży
Powszechnie uważa się, że leki ziołowe, a zwłaszcza herbatki z ziół są bezpieczne dla każdego. Przekonuje nas o tym szeroka ich dostępność na sklepowych półkach. Sięgając po zioła zapominamy o tym, że one też są lekami. Mają konkretne oddziaływanie na organizm, a co za tym idzie przeciwwskazania co do stosowania u konkretnych grup ludzi. W przypadku leczenia niektórych chorób jedne zioła są wskazane, a inne wręcz szkodliwe. Okres ciąży to stan, w którym należy zachować szczególną ostrożność jeśli chodzi o przyjmowanie wszelkich farmaceutyków, suplementów diety, a także ziół. Niektóre rośliny są polecane w celu poprawy samopoczucia i łagodzenia różnych dolegliwości ciążowych, a na inne trzeba uważać, gdyż mogą zaszkodzić zarówno mamie i dziecku. Negatywne oddziaływanie na przebieg ciąży i zdrowie dziecka może przebiegać na drodze różnych mechanizmów. Może to być nasilenie lub osłabienie kurczliwości mięśnia macicy, zwiększenie przekrwienia narządów miednicy mniejszej, a także bezpośrednie oddziaływanie substancji aktywnych na płód.
Zioła bezpieczne w czasie ciąży:
Imbir – w postaci herbatki ze świeżo utartego korzenia, szczególnie zalecany przy porannych nudnościach, problemach trawiennych, w przeziębieniu.
Rumianek – napar ma działanie uspokajające, łagodzi problemy trawienne. Można go łączyć z imbirem.
Nagietek – jest zalecany od początku do 5. miesiąca ciąży. Działa wzmacniająco na organizm kobiety, zmniejsza ryzyko poronienia.
Pokrzywa – napar jest polecany szczególnie ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów, zwłaszcza wapnia i żelaza. Ma łagodne działanie moczopędne, co pomaga w przypadku obrzęków. Stosowana po porodzie wzmacnia organizm i wspomaga laktację.
Mniszek lekarski – stanowi bogate źródło beta-karotenu, wapnia i żelaza, a także potasu. Ułatwia trawienie, pobudza wydzielanie żółci. Działa łagodnie moczopędnie.
Melisa – napar koi nerwy, osłodzony miodem łagodzi bóle głowy, obniżony nastrój i bezsenność.
Dziurawiec – napar wspomaga trawienie, działa żółciopędnie.
Kminek, koper włoski, czarnuszka, anyż – wspomagają laktację, najlepiej zacząć je pić już w trzecim trymestrze ciąży.
Zioła kontrowersyjne pod względem bezpieczeństwa w czasie ciąży:
Malina i poziomka – liście są bogate w witaminy i składniki mineralne, zwłaszcza w żelazo. Zalecane przy przeziębieniach. Nie powinno się ich stosować w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż wpływają na napięcie mięśniówki macicy, czyniąc ją bardziej poddatną na skurcze. Niektórzy z tego względu zalecają picie naparu pod koniec ciąży.
Przywrotnik – wzmacnia mięsień macicy. Dzięki właściwościom ściągającym zapobiega krwotokom poporodowym, pomaga też przy porannych nudnościach i problemach trawiennych. Nie ma jednak jednoznacznych opinii co do bezpieczeństwa jego stosowania.
Zioła przeciwwskazane w okresie ciąży:
Żeń-szeń, mięta pieprzowa, arcydzięgiel litwor, bazylia pospolita, cząber ogrodowy, tymianek pospolity, cynamonowiec i chmiel zwyczajny – składniki olejków eterycznych zawartych w tych roślinach mogą przenikać przez barierę łożyskową i negatywnie oddziaływać na płód.
Kruszyna pospolita, aloes, rzewień, rabarbar dłoniasty – powodują przekrwienie narządów miednicy mniejszej.
Glistnik jaskółcze ziele, bylica piołun, tasznik pospolity, szałwia lekarska – mogą mieć niekorzystny wpływ na kurczliwość mięśnia macicy.
Soja owłosiona, lukrecja gładka – wykazują działanie estrogenne, zaburzają równowagę hormonalną.
Nie sposób jest przeanalizować tu wszystkich ziół, powyżej podane są te powszechnie stosowane w naszych domach. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji ziołowej należy się poradzić lekarza odnośnie jej bezpieczeństwa. Należy pamiętać o tym, że te, które z powodzeniem były stosowane przed ciążą, w czasie ciąży mogą już być szkodliwe.
Mgr Alicja Hojda
Dietetyk
Przeczytaj także: Nasiona roślin strączkowych w żywieniu dzieci