Cellulit- jak z nim walczyć?
Pani Dietetyk po ciąży mam straszny cellulit. Karmiłam ponad rok, dużo ćwiczę, odzyskałam już figurę. Co może być przyczyną? Czy niewłaściwa dieta mogła spowodować że stan mojej skóry tak się pogorszył? Co mogę zrobić, aby poprawić stan skóry. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Przyczyny cellulitu
Cellulit pojawia się najczęściej podczas dużych wahań hormonalnych, np. w okresie dojrzewania, w trakcie ciąży i w okresie menopauzy. Skłonność do jego występowania jest dziedziczna. Często występuje u osób otyłych i z nadwagą.
Cellulit zwany inaczej „pomarańczową skórką” wywołany jest zaburzeniami w procesach utleniania w organizmie związków organicznych, które są zawarte w pożywieniu. Jeżeli dojdzie do upośledzenia metabolizmu, wtedy toksyczne produkty przemiany materii nie są zupełnie wydalane z organizmu. Zostają one rozmieszczone między komórkami tłuszczowymi . Skóra staje się wtedy nierówna i pofałdowana.
Jaką rolę odgrywa dieta?
• Niewłaściwa dieta przyczynia się do zaburzenia metabolizmu. Przede wszystkim częste spożywanie potraw tłustych i smażonych, mięsa, wysokooczyszczonych i przetworzonych produktów zbożowych, słodyczy, słonych przekąsek, słodkich soków, a także produktów obfitujących w sól sprzyja powstawaniu cellulitu.
• W zwalczaniu cellulitu ważną rolę odgrywają produkty wysokobłonnikowe oraz bogate
w witaminę C. Warto, aby wzbogaciła Pani swoją w dietę w produkty takie jak: otręby, zarodki zbóż, płatki pszenne, żytnie, owsiane, musli. Należy je łączyć z chudym mlekiem (1,5-2 % tłuszczu), z jogurtem naturalnym, kefirem czy maślanką.
• Codziennie należy spożywać warzywa i owoce. Oprócz błonnika są one źródłem witamin i składników mineralnych. Powinny się one znaleźć w każdym posiłku. Należy jednak unikać owoców o wysokiej zawartości cukru, czyli bananów, winogron, mango, brzoskwini, gruszek, owoców suszonych, kandyzowanych i w syropie.
• Należy pamiętać o spożywaniu chudego mięsa – chudej cielęciny, drobiu – bez skóry!, ryb (także tłustych) 2 – 3 razy na tydzień.
• Białe pieczywo proszę zastąpić ciemnym: żytnim, razowym, graham. Do jadłospisu proszę włączyć ciemne kasze, ryż i makaron.
• Polecane techniki kulinarne to gotowanie w niewielkiej ilości wody lub na parze, pieczenie bez tłuszczu w folii, pergaminie, naczyniu żaroodpornym, ceramicznym czy w „rękawie’, także duszenie bez obsmażania, grillowanie na tacce, pieczenie na ruszcie, a także duszenie w wodzie z dodatkiem oleju roślinnego.
• Smażyć należy jedynie od czasu do czasu, gdyż oprócz tego że tłuszcz wnika do potrawy i czyni ją bardziej kaloryczną, to podgrzany na patelni rozkłada się na bardzo szkodliwe związki. Szczególnie dużo tłuszczu pochłaniają potrawy mączne, takie jak pierogi, placki, ziemniaki oraz panierka na kotletach.
• Ważne, aby w ciągu dnia wypijała Pani odpowiednią ilość płynów, około 2l. Najbardziej polecana jest woda mineralna niegazowana, herbata zielona i biała, herbatki owocowe. Odpowiednia ilość płynów pomoże usunąć nadmiar toksyn z organizmu.
Inne sposoby na walkę z cellulitem
W zwalczaniu cellulitu znaczenie ma nie tylko odpowiednia dieta, ale także aktywność fizyczna. Proszę wygospodarować sobie 2-3 wieczory w tygodniu po 30-60 minut na ćwiczenia, spacer, aerobik czy basen. Pomocny może być również zakup rowerka stacjonarnego. Myślę, że warto zaczerpnąć porady fachowca, np. instruktora fitness, który dobierze odpowiednie dla Pani ćwiczenia.
Pomocny może okazać się również naprzemienny prysznic wodny, na zmianę raz ciepła raz zimna woda, a także stosowanie 2-3 razy w tygodniu delikatnego peelingu.
W zwalczaniu cellulitu znaczenie ma przede wszystkim systematyczność. Tylko wtedy może spodziewać się Pani rezultatów. Ważne, aby zdrowy sposób żywienia wprowadziła Pani na stałe do swojego życia.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Dieta dla kobiet odchudzających się po ciąży