banner

Znaczenie kwasu foliowego w diecie przyszłych matek

Autor: Natalia Ciesielczuk

Wiemy dobrze, że kobieta, która przygotowuje się do macierzyństwa już dużo wcześniej przed zajściem w ciążę powinna zadbać o swoją dietę i spożywanie właściwych składników pokarmowych w ściśle określonych ilościach. Przede wszystkim powinna zadbać o dostarczenie swojemu organizmowi niezbędnych witamin, które wpłyną korzystnie na nią oraz przyszłe dziecko. Jednym z najważniejszych składników diety kobiet, które planując potomstwo jest kwas foliowy.

Kwas foliowy jest witaminą zaliczaną do witamin z grupy B. Z tego względu, że ludzki organizm nie potrafi jej sam wytwarzać musimy dostarczać ją z wraz z pożywieniem lub w postaci preparatów dostępnych w aptekach. Ma on bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu, ponieważ odgrywa niezastąpioną rolę w procesie powstawanie czerwonych krwinek. Ponadto, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, układu pokarmowego oraz narządów płciowych. Uznaje się także, że kwas foliowy jest jednym z niezbędnych czynników ogólnego rozwoju, wzrostu oraz syntezy DNA, co ma ogromne znaczenie w kształtowaniu się i wzroście komórek tworzących nowy organizm w czasie ciąży. W początkowym okresie trwania ciąży bierze on udział głównie w rozwoju i kształtowaniu się układu nerwowego, przede wszystkim wpływa na prawidłowe ukształtowanie się mózgu oraz rdzenia kręgowego.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, stosowanie suplementacji kwasem foliowym miesiąc przed planowaną ciążą oraz przez pierwsze trzy miesiące zmniejsza ryzyko pojawienia się różnych wad wrodzonych, takich jak wada cewy nerwowej, bezmózgowia czy rozszczepu kręgosłupa nawet o 70%. Dawką, która może zapobiec powstawaniu wyżej wymienionych wad, jest 400 mikrogramów dziennie. Przyszła mama, aby zapewnić swojemu organizmowi odpowiednie ilości kwasu foliowego może stosować różne preparaty witaminowe zawierające ten kwas, jak i preparaty złożone w całości tylko z tego kwasu, można je bez problemu dostać w każdej aptece. Jego naturalnym źródłem jest też pożywienie, występuje on szczególnie w produktach takich jak: drożdże, warzywa zielonolistne, sok pomarańczowy, szparagi, ryż soczewica, wątroba cielęca, szpinak, fasola, groszek, cykoria, rzepa, żółtka jaj, soja oraz kiełki pszenicy. Należy jednak pamiętać, aby produktów tych nie poddawać długiej obróbce cieplnej, ponieważ traci się w ten sposób cenną witaminę.

Kobiety, które planują zajście w ciążę powinny przyjmować 400 mikrogramów (0,4,mg) kwasu foliowego dziennie, kobiety, które zaszły już w ciążę, do końca pierwszego trymestru powinny przyjmować 1mg dziennie, natomiast kobiety, u których w rodzinie były wykryte wady cewy nerwowej powinny spożywać 4 mg/dzień.

Kwas foliowy zapobiega także powstawaniu chorób nowotworowych, oraz co ważne, bierze czynny udział w syntezie „hormonów szczęścia”- serotoniny, która pomaga się zrelaksować, uspokaja, oraz noradrenaliny, która dodaje energii do działania. Kobiety, które palą tytoń, stosują antykoncepcję hormonalną oraz często opalają się mogą być narażone na niedobory tej witaminy.

mgr inż. Natalia Ciesielczuk
Dietetyk

Przeczytaj także: Listeria monocytogenes – co to takiego?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.