Żywienie dzieci zagrożonych alergią
Występowanie alergii pokarmowych u dzieci jest częstą dolegliwością, wymuszającą zmiany w sposobie odżywiania niemowlaków i małych dzieci.
W celu określenie ryzyka wystąpienia choroby alergicznej u dziecka przeprowadza się wywiad rodzinny z rodzicami. Dzieci, których najbliższy członek rodziny (rodzice lub rodzeństwo) cierpi na chorobę atopową są szczególnie zagrożone wystąpieniem alergii pokarmowej.
Wprowadzenie diety eliminacyjnej u kobiety ciężarnej z rodzin obciążonych występowaniem chorób alergicznych, może zmniejszyć ryzyko powstania alergii u dziecka w pierwszych półroczu. Mimo to taki sposób odżywiania może wpłynąć negatywnie na stan odżywiania matki oraz płodu, dlatego nie jest zalecany.
Jak zatem zapobiec powstaniu alergii pokarmowej u niemowlaka?
Dieta dzieci o podwyższonym ryzyku alergii jest nieco odmienna od diety opierającej się na powszechnym schemacie żywieniowym.
Aktualny wytyczne żywieniowe zalecają, aby niemowlaka karmić wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze sześć miesięcy życia. Mimo braku dowodów potwierdzających korzystną rolę mleka matki w zapobieganiu alergii pokarmowych zaleca się karmienie piersią. Pokarm naturalny jest, bowiem niezbędny do prawidłowego rozwoju układu immunologicznego (odpornościowego) młodego organizmu.
U niemowląt niekarmionych piersią korzystniejsze jest stosowanie hydrolizatów białek niż standardowego mleka dla niemowląt. Preparaty hydrolizatów białek zmniejszają ryzyko wystąpienie alergii i jej objawów na białka mleka krowiego tylko do 2 roku życia. Warto również wiedzieć, że nie zaleca się stosowania preparatów sojowych w profilaktyce alergii.
Pokarmy uzupełniające u dzieci zagrożonych alergią powinno się wprowadzać w 6 ewentualnie 5 miesiącu życia. Według aktualnych danych nie ma powodu eliminować czy opóźniać wprowadzanie pokarmów uzupełniających, potencjalnie alergizujących (jaj kurze, ryby itp.).
Najważniejszą zasadą żywienia dzieci o podwyższonym ryzyku alergii oraz bez takiego ryzyka pozostaje nadal karmienie piersią w pierwszym półroczu życia.
Podczas wprowadzania pokarmów stałych u niemowląt oraz w żywieniu starszych dzieci należy zachować ostrożność zwłaszcza wobec produktów o właściwościach najsilniej alergizujących tj.: jaj, ryb, mięsa, owoców cytrusowych, bananów, truskawek, mleka krowiego. Produkty należy podwać stopniowo, pojedynczo, obserwując reakcję dziecka. Jeśli wystąpi reakcja alergiczna (swędzenie, wysypka- zwłaszcza na buzi, w zagięciach łokci i kolan itp.), należy wyeliminować dany produkt. Po pewnym czasie warto go jednak spróbować wprowadzić, ale tylko w przypadku nieudokumentowanej alergii pokarmowej. Nie ma powodu eliminować produktów, na które nie wystąpiła reakcja uczuleniowa.
Aleksandra Kilen
Dietetyk
Przeczytaj także:
Alergia na białko mleka krowiego – co jeść, by pokryć zapotrzebowanie na wapń?