Sól – właściwie dlaczego nie?
Wszyscy wiedzą, że soli powinno się spożywać jak najmniej, ale często nieznane są ludziom przyczyny, dla których powinni zrezygnować z tej niezwykle popularnej przyprawy. Nie jest przecież tak, że nie należy spożywać tego produktu wcale.
Sól jest najlepszym źródłem sodu, który to jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka ze względu na regulowanie gospodarki wodno – elektrolitowej i zapewnia właściwe ciśnienie krwi. Jednak nie oznacza to w żadnym wypadku, że można pozwolić dziecku na spożywanie dowolnych ilości soli, ponieważ grozi to podwyższeniem ciśnienia krwi, nadciśnieniem i ryzykiem udaru mózgu w dorosłości.
Są również bardziej bezpośrednie powody, dlaczego dziecku powinno się ograniczać sól w diecie, a jednym z najważniejszych jest negatywny wpływ tego składnika mineralnego na budowę masy kostnej poprzez wypłukiwanie z organizmu wapnia. Inną przyczyną, dla której najlepsze źródło sodu musi być u dziecka limitowane, to przyczynianie się przez nie do otyłości, jakkolwiek bowiem sam opisywany składnik mineralny jej nie powoduje, tak jego wzmożone spożycie przyczynia się do spożywania większej ilości napojów, a u dzieci znaczną ich część stanowią niestety te słodzone. Ponadto zbyt dużo soli w diecie nadmiernie obciąża nerki dziecka i powoduje wydalanie zbyt dużych ilości białka wraz z moczem.
Ile soli można wobec tego dopuścić do spożycia w diecie dziecka?
Dla przedszkolaków optymalna dawka wynosi 1000 mg na dzień, czyli o połowę mniej niż porcja odpowiednia dla dorosłych. Niestety, jak wykazują badania, średnio dzieci w Polsce w wieku 4 – 6 lat spożywają aż około 6 g soli codziennie! Tymczasem maksymalna porcja, jaką może otrzymać przedszkolak to zaledwie 3 g tej przyprawy dziennie.
Czym możemy wobec tego zastąpić sól w diecie jako źródło sodu?
Jego najlepszym dostawcą są jaja, ale można sięgnąć również po podroby i ryby, szczególnie makrelę. Tylko 10% soli dostarczanej w diecie pochodzi tymczasem ze źródeł naturalnych, reszta to doprawianie za jej pomocą potraw. Jest to szczególnie niepotrzebne w przypadku dzieci, którym rodzice chcą często udoskonalić potrawę, tymczasem kilkulatki nie posiadają równego dorosłym wyczucia słonego smaku, a przyzwyczajanie ich do spożywania tego źródła sodu od dzieciństwa zbuduje jedynie nawyk żywieniowy, skutkujący nadmiernym spożywaniem tego składnika mineralnego w życiu dorosłym. Oczywiście ogromne ilości opisywanej przyprawy zawierają również wszelkiego rodzaju produkty instant i od nich również powinno się wystrzegać dzieci.
Żaneta Michalak
Dietetyk
Przeczytaj także: Mikroskładniki, które polubi każdy uczeń