banner

7 lat - senność

Autor: Magdalena Uchman

Mój syn jest bardzo sennym dzieckiem. Ma 7 lat i w szkole zasypia na lekcji (jak Pani czyta bajki na dywaniku syn potrafi zasnąć). Jest chyba już na tyle duży, że nie powinien zasypiać w ciągu dnia. Czy jego dieta może na to wpływać, czy raczej indywidualne preferencje, a może powinnam przebadać go pod kątem cukrzycy lub innych schorzeń? Będę wdzięczna za informację. Patrycja W.

Nadmierna senność może mieć wiele różnych przyczyn. Między innymi może ona wynikać z problemów ze zdrowiem czy z zaburzeniami snu. Dlatego najlepiej by było gdyby u Pani syna przeprowadzono podstawowe badania np. badanie krwi. Często nadmierna senność i osłabienie towarzyszy anemii.

Warto się również przyjrzeć jak syn sypia. Czy śpi odpowiednią ilość godzin, czy odpowiednio wcześnie chodzi spać, czy nic nie zakłóca mu snu, czy nie budzi się w nocy. Zaburzenia snu zdarzają się u dzieci i może warto byłoby udać się i w tej sprawie do specjalisty.

Dieta może mieć wpływ na nasze samopoczucie. Chcą stwierdzić czy dziecko odżywia się prawidłowo trzeba przyjrzeć się sposobowi żywienia dziecka. Przed wszystkim syn przed wyjściem do szkoły powinien zjeść śniadanie. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Jest pierwszym posiłkiem po długiej przerwie nocnej. Po przebudzeniu, organizm człowiek również się przebudza, narządy wewnętrzne i mięśnie zaczynają intensywniej pracować, w związku z tym organizm potrzebuje więcej energii, którą może pobrać z prawidłowo skomponowanego śniadania. Dzieci, które jedzą śniadanie przed pójściem do szkoły, znacznie lepiej radzą sobie na lekcjach, dłużej potrafią się skoncentrować i więcej zapamiętują. Mają również więcej energii i chęci do działania. Wyjście z domu bez śniadania przyczynia się do gwałtownego spadku stężenia glukozy we krwi, co może powodować osłabienia, brak energii, senność, znużenie, brak koncentracji. W momencie spadku stężenia glukozy rzucamy się na produkty, które podniosą stężenie glukozy w bardzo krótkim czasie, czyli batoniki, ciasteczka, słodkie napoje. Często również osoby, które nie jedzą śniadań przyjmują znacznie większe ilości pożywania w ciągu dnia. Prawidłowo skomponowane śniadanie powinno zawierać przede wszystkim pełnoziarniste produkty, które zapewniają stopniowe uwalnianie się glukozy. Poza tym w skład śniadania powinny wchodzić produkty dostarczające pełnowartościowego białka (wędliny, sery, mleko, jogurty), tłuszcz (masło, wysokiej jakości margaryna, olej – np. oliwa z oliwek do smarowania pieczywa); świeże warzywa.

W szkole dziecko powinno zjadać drugie śniadanie, które powinno być podobnie skomponowane jak I śniadanie.

Warto zadbać o to, aby dieta dziecka była pełnowartościowa bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, wysokiej jakości wędliny, mięso, ryby, nabiał. Konieczne jest również spożywanie przez dziecko odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Dostarczają one do diety składników mineralnych, witamin oraz błonnika pokarmowego niezbędnego do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Należy również zadbać o regularność spożywania posiłków, tak a by w ciągu dnia dziecko zjadło 4-5 pełnowartościowych posiłków mniej więcej co 2-3 godziny.

Należy unikać produktów zawierających węglowodany proste – słodycze, słodkie napoje, nadmiar słodkich owoców i soków owocowych, ponieważ powodują one szybki wzrost stężenia glukozy we krwi i równie gwałtowny spadek.

Koniecznie należy również zadbać o odpowiednią podaż płynów. Zapotrzebowanie dziecka w wieku 7 lat na wodę wynosi 1500-1600ml. Najlepiej aby dziecko zaspokajało pragnienie zwykła wodą. Poza tym można podawać dziecku słabe napary herbaty, herbat owocowych, kawy zbożowej, rozcieńczonych soków owocowych, rozcieńczonych kompotów najlepiej bez dodatku cukru lub z niewielkim jego dodatkiem.

mgr Magdalena Uchman,
Dietetyk

Przeczytaj także: Woda czy sok?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.