Żywienie dzieci z alergią na białko mleka krowiego
Alergia na białko mleka krowiego występuje u około 1,8-7.5% niemowląt oraz u 2,2-2,8% dzieci po 4 roku życia. Jest więc częstą dolegliwością dającą uciążliwe objawy oraz wymagającą eliminacji mleka krowiego i produktów z jego dodatkiem z diety malucha.
Występuje kilka postaci alergii na białka mleka krowiego m.in.:
• Żołądkowo- jelitowa (powodująca przewlekłe zaparcia, biegunki czy zapalenie błony śluzowej żołądka),
• Skórna (atopowe zapalenie skóry),
• Z układu oddechowego i/lub uszu (zapalenie zatok, krtani, oskrzeli czy astma),
• Wstrząsowa (ogólnoustrojowa i anafilaktyczna),
• Z niedożywieniem przewlekłym,
• I inne.
Przy stwierdzonej przez lekarza alergii na białko mleka krowiego należy całkowicie wyeliminować je z jadłospisu Twojego dziecka.
U niemowląt karmionych piersią wymagane jest stosowanie diety eliminacyjnej u matki. Uczulać mogą nie tylko mleko krowie i jego przetwory spożywane przez mamę, ale również jaja, wołowina, cielęcina, soja, ryby, orzechy, pszenica, owoce cytrusowe oraz czekolada. U niemowląt karmionych sztucznie, zaleca się preparaty o znacznie zmniejszonej alergenności lub mieszanki elementarne.
Niemowlęta z alergią na białko mleka krowiego z towarzyszącymi zaburzeniami trawienia i wchłaniania powinny spożywać preparaty o znacznie zmniejszonej alergenności (hydrolizaty białkowe o znacznym stopniu hydrolizy) lub też mieszanki bezlaktozowe, zawierające MCT, aż do czasu regeneracji błony śluzowej niemowlaka.
Maluchy, u których nie występują zaburzenia trawienia i wchłaniania mogą spożywać hydrolizaty białkowe o znacznym stopniu hydrolizy lub mieszanki elementarne, których skład odpowiada mleku modyfikowanemu poza białkiem, które w pierwszym przypadku jest odpowiednio modyfikowane.
Warto również wiedzieć, jakich produktów unikać, gdy Twój niemowlak jest uczulony na mleko krowie. W tym przypadku nie należy stosować diet zawierających niemodyfikowane białko mleka zwierząt także innych gatunków, z uwagi na ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowych; hydrolizatów o nieznacznym stopniu hydrolizy białka, (co może być niewystarczające) oraz preparatów sojowych.
Należy pamiętać o profilaktyce alergii pokarmowych.
- Najważniejsze jest karmienie niemowlaka wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 4-6 miesięcy życia dziecka.
- Pokarmy stałe, mogą być wprowadzane najwcześniej po 5 miesiącu życia.
- Z kolei u niemowląt karmionych sztucznie o podwyższonej grupie ryzyka, (o której przeczytasz w artykule Żywienie dzieci zagrożonych alergią należy stosować wyłącznie mieszanki o udowodnionej zmniejszonej alergenności, czyli hydrolizaty białka o dowolnym stopniu hydrolizy.
Aleksandra Kilen
Dietetyk
Przeczytaj także:
Alergia na białko mleka krowiego – co jeść, by pokryć zapotrzebowanie na wapń?