Celiakia, ekspozycja na gluten, a karmienie piersią
Celiakia – nietolerancja glutenu, to choroba, o której jeszcze niedawno niewiele wiedziano. Teraz potrafimy ją diagnozować i co najważniejsze - leczyć. Jedynym lekarstwem jest ścisła dieta bezglutenowa, którą należy przestrzegać nieprzerwanie przez całe życie, bo tylko ona zapewnia celiakom komfort życia i likwiduje uciążliwe objawy choroby. Celiakia to choroba genetyczna, która może ujawnić się w każdym wieku. Wszystko za sprawą glutenu, który jest białkiem znajdującym się w pszenicy, życie i jęczmieniu.
Układ pokarmowy dziecka rozwija się stopniowo i trwa kilkanaście miesięcy, a nawet kilka pierwszych lat jego życia. Mleko matki zapewnia niemowlęciu prawidłowy rozwój nie tylko układu pokarmowego, ale także immunologicznego czy nerwowego, dlatego tak bardzo ważne jest odpowiednie żywienie niemowląt w pierwszym roku życia. Istotnym punktem w żywieniu dzieci jest ekspozycja na gluten. Amerykańscy naukowcy odkryli, że dzieci, które były poddane ekspozycji na gluten w pierwszych 3 miesiącach życia, miały pięciokrotnie wyższe ryzyko wystąpienia celiakii w porównaniu z dziećmi, u których wprowadzono gluten między 5-6 miesiącem życia. Zbyt późne podanie glutenu - po 6 miesiącu życia, a także zbyt duża jego ilość również skutkowały podwyższeniem ryzyka zachorowania.
Kiedy zatem wprowadzać gluten do diety dziecka?
Nie można bagatelizować odpowiedniego momentu wprowadzenia glutenu do diety niemowlaka tzw. „okna tolerancji immunologicznej”. Należy robić to stopniowo i w małych ilościach jeszcze podczas kamienia piersią, aby organizm dziecka nauczył się tolerancji glutenu. Najlepszy czas ekspozycji na gluten to 5-6 miesiąc życia dziecka.
Jak wygląda wprowadzenie glutenu w praktyce?
Karmiąc dziecko wyłącznie piersią odciągnij swój pokarm w ilości wystarczającej na jedno karmienie, ugotuj kaszkę glutenową na wodzie, a następnie rozpuść ją w mleku. Jeśli karmisz piersią, a zaczęłaś wprowadzać do diety dziecka inne pokarmy możesz taką kaszkę połączyć z ugotowaną i przetartą marchewką lub jabłkiem czy dodać do zupki warzywnej. Kaszkę glutenową np. kaszkę mannę podawaj dziecku codziennie przez 2 miesiące w jednym posiłku w ilości 2-3 g (0,5 łyżeczki). Po upływie 2 miesięcy dziecko może dostawać już pełne posiłki glutenowe np. całą porcję kaszki 150-180 ml, chleb pszenny, makaron czy biszkopty.
Mleko matki najlepsze dla jej dziecka.
Pamiętać należy o tym, że karmienie piersią jest najlepszą dla dziecka formą karmienia i zaleca się wyłączne karmienie piersią na żądanie do 6 miesiąca życia. Po 6 miesiącu potrzeby dziecka stają się większe i pokarm mamy nie jest w pełni wystarczający, więc jest to czas na wprowadzanie pokarmów uzupełniających. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować karmienie piersią tak długo, jak długo pragnie tego mama i dziecko.
Badania naukowe potwierdzają, że przedłużone karmienie piersią minimum do 6 miesiąca życia i ekspozycja na gluten między 5 a 6 miesiącem życia dziecka znacząco obniża ryzyko zachorowania na celiakię, a także opóźnia jej ujawnienie się u osób, które zachorowały.
Wnioski są następujące:
1. Karmienie piersią ma działanie protekcyjne na ujawnienie się celiakii.
2. Kamienie piersią podczas wprowadzania glutenu do diety dziecka, a także przedłużone karmienie piersią po 6 miesiącu życia prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia celiakii.
Anna Baczyńska
Dietetyk
Przeczytaj także: Rozszerzanie diety według aktualnego schematu