Co jeść, aby nie przytyć w święta Wielkanocne? Pysznie, zdrowo, kolorowo!
Okres Świąt Wielkanocnych to dobry czas, aby pomyśleć o posiłkach wiosennych. Mam tutaj na myśli sałatki wiosenne, zupy i inne pomysły na dania z warzyw czy owoców. Dobrze przyrządzone sałatki i zupy są nie tylko bardzo smaczne, ale mogą być dla organizmu człowieka dużą dawką energii i witamin.
Głównym składnikiem sałatek są warzywa (w przypadku sałatek warzywnych) lub owoce (sałatki przyrządzone na słodko, z owoców). Zarówno warzywa jak i owoce są bardzo ważnym składnikiem pożywienia człowieka. Stanowią one główne źródło witamin, składników mineralnych, zwłaszcza zasadotwórczych (wapń, potas, magnez), a także (zwłaszcza warzywa) błonnika. Zawierają kwasy organiczne: cytrynowy, jabłkowy, winowy oraz liczne substancje eteryczne. Walory żywieniowe tej grupy produktów spożywczych są na tyle ważne, że zaleca się spożywanie 3-5 porcji warzyw i 2-4 owoców dziennie, rozdzielonych, na co najmniej 5 porcji.
Aby nasze pociechy mogły czerpać radość z jedzenia świątecznych potraw, udekorujmy je możliwie kolorowo i z wyobraźnią, np. układając oczy i usta na przekąsce z jaja. Taki posiłek nie tylko będzie chętnie zjedzony, ale również spowoduje uśmiech na twarzy dziecka. Starajmy się, aby atmosfera w trakcie jedzenia posiłku z dzieckiem była bardzo miła.
Jak odżywiać się w Święta Wielkanocne, aby nie przytyć? Nie pozwólmy, aby świąteczny czas miał wpływ na zwiększenie masy ciała. Aby temu zapobiec postarajmy się jeść posiłki wysokoenergetyczne i niskokaloryczne. Tak, to jest możliwe!
Przedstawiam kilka przykładowych przepisów na sałatki, zupy i przekąski wielkanocne. Są smaczne i dostarczają energii i mnóstwo witamin.
Jajka faszerowane pieczarkami z chrzanem
Dla dziecka od: 2 roku
8 jajek, 0,5 kg pieczarek, 2 cebule, 2 łyżki chrzanu, kiełki rzodkiewki, 3 łyżki majonezu, 1 łyżka musztardy
Jaja gotujemy. Przygotowujemy masę: pieczarki obieramy, cebulę kroimy drobno, łączymy i smażymy aż się zeszkli. Dodajemy sól i pieprz. Tak przygotowane pieczarki studzimy i łączymy z chrzanem, majonezem i musztardą.
Jaja obieramy ze skorupki, kroimy na połówki, żółtka dodajemy do przygotowanej masy. Masą wypełniamy białko. Posypujemy kiełkami.
Surówka z marchewki
Dla dziecka od: 1 roku
Potrzebujemy średnią marchewkę utartą na grubej tarce, łyżkę rodzynek, łyżkę nasion słonecznika, łyżkę oliwy z oliwek, łyżeczkę soku z cytryny lub octu winnego, łyżeczkę musztardy (najlepiej z całymi ziarnami gorczycy), sól, pieprz
Wymieszaj wszystkie składniki. Nasiona słonecznika można wcześniej uprażyć na patelni, aż nabiorą złocistego koloru.
Największą wartością odżywczą charakteryzują się warzywa nieprzetworzone, dlatego też zaleca się spożywanie ich, o ile to możliwe, w stanie surowym.
Sałatka wielkanocna
Dla dziecka od: 1 roku
2 garście mixu sałat, 1 garść rukoli, 1 ogórek- około 20 dag, 2-3 rzodkiewki, 10 dag mieszanki kiełków na patelnię, 1 garść rzeżuchy, ½ pęczka szczypiorku, 1 czubata łyżka majonezu, 4 czubate łyżki jogurtu naturalnego, 1 duży ząbek czosnku, 6 jajek, 15 dag mrożonego szpinaku, 3 duże różyczki brokułów, sól, pieprz
Jajka myjemy, gotujemy 4-5 minuty we wrzącej wodzie. W tym samym czasie gotujemy różyczki brokułów do chwili aż będą jeszcze lekko twarde. Szpinak zalewamy niewielką ilością wody- około szklanki i gotujemy pod przykryciem.
Mieszankę kiełków smażymy 3-4 minuty na rozgrzanej patelni (możemy je usmażyć dodając odrobinę oleju, ale nie jest to konieczne), lekko solimy.
Wszystkie pozostałe warzywa dokładnie myjemy i odsączamy z nadmiaru wody. Majonez mieszamy z jogurtem naturalnym. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Mix sałat nakładamy w formie okręgu na półmisek lub duży talerz. Pół ogórka obieramy, kroimy w cienki talarki, kładziemy na sałatę. Następnie układamy pokrojone na mała kawałeczki różyczki brokułów. Polewamy połową sosu. Posypujemy uprażonymi kiełkami i rukolą. Polewamy odrobiną sosu- zostawiając troszkę do dekoracji. Układamy jaja. Posypujemy rzeżuchą oraz drobno posiekanym szczypiorkiem. Brzegi półmiska dekorujemy kwiatkami wyciętymi z pozostałej połówki ogórka oraz rzodkiewek.
Barszcz wielkanocny
Dla dziecka od: 12. miesiąca
2 -4 białych kiełbas, 1 ząbek czosnku, 1 pęczek włoszczyzny, 2 łyżki śmietany 12%, majeranek, nać pietruszki, jajka gotowane
Do garnka z wodą włożyć kiełbasy i włoszczyznę, zagotować. Wlać zakwas, dodać czosnek, gotować 2 minuty. Dodać śmietanę, majeranek, sól, pieprz i zieloną pietruszkę.
Zupa z kalafiorów
Dla dziecka od: 1 roku
Kalafior, duża cebula lub por, 3-4 szklanki rosołu, wywaru z warzyw lub wody, główka sałaty, 2 łyżki posiekanego koperku, sól i pieprz (niemowlętom zupy niczym nie przyprawiamy), olej do smażenia.
Podziel kalafior na różyczki, cebulę posiekaj. Cebulę zeszklij w rondlu na oleju, dorzuć różyczki kalafiora, wlej płyn i gotuj pod przykryciem. Kiedy kalafior zmięknie, dodaj oczyszczone i poszarpane na kawałeczki liście sałaty oraz koperek i ponownie zagotuj. Zupę zmiksuj i dopraw do smaku. Podawaj ze śmietaną i świeżym koperkiem.
Smacznego!
mgr inż. Marzena Gontarz
Dietetyk
Przeczytaj także: Propozycje potraw Wielkanocnych dla przedszkolaka