Czy mogę podawać mojemu dziecku produkty z probiotykami?
Probiotyki są to żywe drobnoustroje, które po podaniu w odpowiedniej dawce wpływają korzystnie na organizm gospodarza, w tym przypadku człowieka. Są to między innymi: Lactobacillus, Bifidobacterium, Escherichia, Enterococcus, Bacillus, Saccharomyces boulardii.
Nie powinno nas dziwić, że wprowadzamy do swojego ciała mikroorganizmy. W ciele każdego z nas bowiem „mieszka” ich ok. 1 – 1,5 kg!! Noworodek nie ma w swoim ciele bakterii, ale kolonizacja zaczyna się tuż po porodzie i ok. 2 roku życia dziecko ma w swoim ciele te same bakterie co osoby dorosłe.
Jaka jest więc rola tego naturalnego zasiedlenia ciała człowieka?
• zapobieganie zasiedlaniu przewodu pokarmowego przez bakterie chorobotwórcze
• poprawa odpowiedzi odpornościowej
• cytoprotekcja, czyli wytwarzanie czynników chroniących jelito przez czynnikami agresji
• synteza witamin (np. K, B, PP)
Bakterie probiotyczne zatem mają chronić przed chorobami powodowanymi przez niekorzystne bakterie, poprawiają funkcjonowanie jelit, pomagają rozkładać substancje potencjalnie szkodliwe w jelitach. Badania potwierdzają ich skuteczne działanie w zapobieganiu biegunce poantybiotykowej (wiadomo bowiem, że antybiotyki niszczą także pozytywnie działające w naszych jelitach bakterie). Zaleca się także ich stosowanie podczas ostrej biegunki (wodnistej, wirusowej), skracają jej trwanie. Uzasadnione jest też stosowanie probiotyków u niemowląt przedwcześnie urodzonych, aby zapobiec wystąpieniu martwiczego zapalenia jelit.
Według aktualnej wiedzy nie znana jest ilość maksymalna probiotyków dostarczonych do organizmu. Także podanie maluchowi produktów zawierających bakterie probiotyczne raczej nie zaszkodzi, a może pomóc np.: unormować regularność wypróżniania dziecka. Polecam :)
Małgorzata Bieńkowska,
Dietetyk
Przeczytaj także: Czy muszę się obawiać substancji dodawanych do produktów spożywczych?