banner

Dieta dziecka do 12 miesiąca życia

Autor: Marzena Orłowska

Jak rozszerzyć dietę niemowlęcia?

Jeśli karmisz swoje nowonarodzone dziecko piersią, możesz być pewna, że dajesz mu najlepszy pokarm. Rozwój dziecka w tym okresie jest intensywny i niebawem nadejdzie czas kiedy będzie trzeba rozszerzyć dietę maluszka. Pokarm dostarczany dziecku powinien w pełni pokryć jego zapotrzebowanie na energię, białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne.

Zapotrzebowanie na energię jest największe w okresie niemowlęcym. W pierwszym półroczu wynosi 108 kcal na kilogram masy ciała na dobę, a w drugim półroczu 96 kcal na kilogram masy ciała na dobę.

Białko jest ważnym budulcem dla małego organizmu, a dzienne zapotrzebowanie niemowlęcia wynosi 2,4g na kilogram masy ciała na dobę w pierwszym półroczu i 2,1g na kilogram masy ciała na dobę w drugim półroczu. Najlepszym źródłem białka jest pokarm matki.

Tłuszcze w diecie niemowlęcia w pierwszym półroczu powinny wynosić 4,9g na kilogram masy ciała na dobę, a w drugim półroczu 3,7g na kilogram masy ciała na dobę. Mama karmiąca maluszka piersią nie musi się obawiać czy dziecko dostaje odpowiednią ilość tego składnika. Co więcej, występujący w mleku matki tłuszcz jest dobry jakościowo. Występuje w nim równowaga pomiędzy kwasami tłuszczowymi nasyconymi i kwasami tłuszczowymi nienasyconymi.

Węglowodany powinny uzupełniać dzienne zapotrzebowanie na energię po uwzględnieniu energii z białek i tłuszczów. Niemowlęta powinny otrzymywać węglowodany w ilości 13,6g na kilogram masy ciała na dobę w pierwszym półroczu i 12,7g na kilogram masy ciała na dobę w drugim półroczu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia. Dodatkowy posiłek, jeden raz w ciągu dnia, w postaci zupki jarzynowej z dodatkiem 2 – 3g kaszy manny, wprowadza się w 5-6 miesiącu życia.

W 7 miesiącu rozszerza się dietę dziecka o zupkę jarzynową z gotowanym mięsem, z kleikiem ryżowym lub kaszą manną i połową żółtka jaja kurzego co drugi dzień. W okresie tym można zacząć podawać dziecku soki i przeciery owocowe do 150g.

W 10 miesiącu wprowadzamy obiad składający się z dwóch dań. Zupka jarzynowa z kaszą glutenową oraz jarzyny z gotowanym mięsem, połówką żółtka jaja kurzego codziennie. Można podawać dziecku niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki oraz soki i przeciery owocowe jak dotychczas do 150g. Konsystencja potraw powinna pobudzać dziecko do gryzienia i żucia kęsów.

Od 11 miesiąca życia w diecie dziecka powinien znaleźć się obiad z dwóch dań, czyli zupki jarzynowej z kaszą glutenową oraz jarzyny z gotowanym mięsem. Można wprowadzać na obiad ziemniaki lub ryż oraz całe jajo 3- 4 razy w tygodniu. Podajemy dziecku produkty zbożowe, takie jak kaszki, kleiki, pieczywo, biszkopty, sucharki oraz produkty mleczne, takie jak mleko modyfikowane, twarożki, jogurty, kefiry kilka razy w tygodniu.

Dzieci karmione piersią nie wymagają podawania im dodatkowych płynów. Jeśli w waszym otoczeniu panują wysokie temperatury, przebywacie w suchym pomieszczeniu lub dziecko ma podwyższoną temperaturę można podawać maluchowi wodę przegotowaną, słaby napar z rumianku lub herbatki.

Jeśli dziecko odmawia jedzenia nowych produktów lub robi to niechętnie, nie należy się zniechęcać. Każde dziecko w swoim własnym tempie reaguje na nowe doznania. Warto obserwować swoje dziecko i podejmować kolejne próby rozszerzenia diety malca. Dzięki cierpliwości uda ci się wychować prawdziwego smakosza!

Marzena Orłowska
Mama 2-latka

Przeczytaj także: Woda czy sok?

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.