Karmienie butelką prowadzi do otyłości
Od dawna wiadomo, że nie należy dzieci do 1 roku życia karmić przez butelkę. Może to prowadzić do nieprawidłowego rozwoju szczęki i zgryzu, a także do psucia zębów.
Ostatnie badania wskazały kolejny powód, dla którego warto zrezygnować z podawania dzieciom mleka w butelkach. Dzieci, które do drugiego roku życia piją mleko z butelki mają większe ryzyko rozwoju otyłości do uzyskania wieku 5 lat, niż dzieci, które nie były karmione za pomocą butelki. Naukowcy amerykański przeanalizowali dane z badań nad 6,750 dziećmi i wywnioskowali że 22% z nich stale jadło z butelki w wieku 2 lat lub do łóżka przed snem miało podawane wysokoenergetyczne napoje, zazwyczaj mleko z butelki. Do 5 roku życia 23% z nich było otyłe, co sprawiało, że dzieci te były o 33% bardziej narażone na otyłość w wieku dziecięcym niż te, które nie piły w tym czasie z butelki. Badacze wskazali także inne czynniki, które wpływają na rozwój otyłości, tym masę ciała matki, masę urodzeniową dziecka i czynniki żywieniowe w wieku niemowlęcym. Autor badania zaznacza, że przykładowa 2 – letnia dziewczynka wypijająca przed snem butelkę pełnego mleka, dostarcza w ten sposób 12% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca zrezygnowanie z karmienia dzieci butelką w momencie ukończenia 1 roku życia.
Podawanie mleka w butelce, często zagęszczanego, nie sprawi, że dziecko będzie najedzone. Mimo dostarczenia dość dużej ilości kilokalorii nie jest to posiłek tak sycący jak spożycie produktów w formie stałej. Może to kształtować nieprawidłowe nawyki żywieniowe, polegające na zwiększeniu wartości energetycznej diety przez spożycie zbyt dużej ilości wysokokalorycznych płynów w ciągu dnia. Jest to także przyczyna tak częstego występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci. Stan taki może w prostej linii doprowadzić do otyłości w wieku dorosłym, nadciśnienia tętniczego, rozwoju cukrzycy typu 2, czy chorób sercowo – naczyniowych, które są w tej chwili plagą naszych czasów.
Dlatego warto od samego początku wprowadzać prawidłowe nawyki żywieniowe u naszych dzieci, dbając w ten sposób o ich przyszłe zdrowie. Do picia najlepiej jest podawać wodę, pamiętając, aby zrezygnować z podawania płynów butelką.
Małgorzata Bieńkowska
Dietetyk
Przeczytaj także: Śniadanie na dobry początek dnia