Każdy ma swój gust kulinarny
Nawyki żywieniowe dziecka kształtują się od najmłodszych lat. Bardzo ważne jest wyrobienie w dziecku nawyków prawidłowego jedzenia jak najwcześniej. Rodzice nie powinni czekać, aż dziecko „samo się nauczy”.
Odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta dziecka w wieku 1-3 lata powinna zawierać około 83 kcal/kg masy ciała, przy czym 15% energii powinno pochodzić z białka, 30-40% z tłuszczów oraz 55-60% z węglowodanów.
Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dziecka?
• Rodzice powinni dawać dziecku odpowiedni wzór do naśladowania. Nie dziwmy się, że nasza pociecha nie lubi np. warzyw na kanapkach, skoro sami jemy je jedynie z masłem i wędliną.
• Należy stopniowo wprowadzać nowe produkty do menu dziecka. Nie zawsze od początku dziecka zaakceptuje smak/zapach czy konsystencję nowego produktu. Nie zniechęcajmy się. Czasami potrzeba nawet do kilkunastu prób, by dziecko zaakceptowało nową potrawę. Dobrym wyjściem jest przygotowywanie tego samego produktu w różnych wersjach, np. surowa marchewka tarta/gotowana marchewka z groszkiem/zupa marchewkowa. Oczywiście dzieci, podobnie jak i dorośli, będą miały swoje produkty, których nie są w stanie polubić, niezależnie od ilości prób wprowadzenia tego produktu do ich diety. Szanujmy ich gust kulinarny.
• Nie strofujmy dziecka, gdy je rączkami zamiast sztućcami czy kiedy brudzi jedzeniem ubranko/ obrus, rozlewa picie podczas spożywania posiłków. Takie zachowanie tylko zniechęci malca do jedzenia. Nie powinniśmy również karmić dziecka – jeśli chce jeść samodzielnie, pozwólmy mu, nawet, jeśli konsumpcja posiłku wydłuży się dwukrotnie.
• Tuż przed posiłkami nie należy podawać dziecku sycących przekąsek typu ciastka, paluszki, soki, owoce – w ten sposób zwiększymy szansę, że dziecko zje cały posiłek, np. obiad, a nie tylko jego część. Ogólnie, jeśli chodzi o słodkie przekąski, słodycze – najlepiej wyznaczyć porę ich spożywania, np. po obiedzie. Dodatkowo, unikamy nagradzania dziecka słodyczami. W przyszłości takie nagradzanie dorosłych już ludzi, może skutkować rozwojem u nich nadwagi czy otyłości.
• Jeśli dziecko zjadło pół porcji posiłku i więcej nie chce, pozwólmy odejść mu od stołu. Może porcja jest za duża dla niego i dziecko rzeczywiście jest już najedzone. Warto wspomnieć, że dzieci mają naturalną zdolność do regulacji ilości przyjmowanego jedzenia.
• Podczas posiłków nie powinniśmy zabawiać dziecka. Rozpraszanie uwagi malucha może skutkować mniejszą ilością spożytego przez niego pokarmu. Optymalnym, aczkolwiek często trudnym w realizacji, było by spożywanie posiłków przez całą rodzinę razem w jednym czasie.
Monika Turek
Dietetyk
Przeczytaj także: Ryby dla rocznego dziecka