banner

Kształtowanie właściwych zachowań żywieniowych małych dzieci

Autor: Marzena Gontarz

Okres małego dziecka jest najlepszym momentem do stopniowego kształtowania postaw prozdrowotnych i odpowiednich nawyków żywieniowych. Warto raczej stosować prawidłowe przykłady niż system kar i nagród. Należy pamiętać, że skuteczność interwencji w nawyki żywieniowe obniża się wraz z wiekiem dziecka. Żeby nie mieć kłopotu z dzieckiem w wieku szkolnym i dorastającą młodzieżą, trzeba zadbać o kształtowanie dobrych zachowań żywieniowych już od okresu niemowlęcego przez okres małego i przedszkolnego dziecka.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

1. Wykorzystujemy zainteresowanie dziecka nowymi smakami, kolorystyką i konsystencją potraw oraz wspólnymi posiłkami zjadanymi mniej więcej o stałych porach. Jedzenie powinno być przyjemnością, a nie koniecznością.

2. Nie zmuszamy dziecka do jedzenia w porach, kiedy dziecko nie jest głodne, doskonale się bawi lub jest bardzo zmęczone.

3. Nie nagradzamy malucha słodyczami za zjedzenie zdrowego posiłku. Grozi to utrwaleniem przekonania, że jedzenie jest przykrym obowiązkiem.

4. Kontrolujemy oddziaływanie reklam telewizyjnych na upodobania dziecka przez rozsądne wyjaśnianie.

5. Porcje posiłków nie mogą przerażać dziecka swoją wielkością, łatwiej podać dokładkę niż wmuszać danie na siłę.

6. Dietę urozmaicamy, podając różnorodne produkty o wysokiej wartości odżywczej, a przy tym niejednakowej konsystencji. Miksowanie lub rozdrabnianie pokarmów skraca czas karmienia, lecz utrudnia naukę gryzienia twardszych produktów.

7. Bez uzasadnionej przyczyny nie stosujemy diet hipoalergicznych, które mogą doprowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych (nieuzasadniona dieta bezmleczna zmniejsza zaopatrzenie w wapń, białko czy żelazo)

8. Pamiętajmy o tym, że zabawa i ruch na świeżym powietrzu wzmagają łaknienie.

9. Róbmy zakupy wspólnie z maluchem, pozwalając mu dokonywać właściwego wyboru oraz zachęcamy go do czynnego udziału w układaniu menu i przygotowaniu posiłku dla całej rodziny.

Moja 3-letnia córeczka jest niejadkiem. Czy mogę zmusić ją w jakiś sposób do jedzenia?

Absolutnie nie. Należy pozwolić dziecku wybrać porę posiłku i jego objętość. Natomiast za atmosferę i jakość dań odpowiadają rodzice. Zmuszanie do jedzenia dziecko odbiera jako karę, co pogłębia niechęć do przyjmowania posiłków.

mgr inż. Marzena Gontarz
Dietetyk

Przeczytaj także: Jakie mleko wybrać dla trzylatka?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.