Które tradycyjne potrawy wigilijne są odpowiednie dla dzieci?
Święta Bożego Narodzenia są jedną z wielu okazji w ciągu roku, w okresie których możemy skosztować niezliczonych ilości wspaniałych dań i deserów. Wśród nich niestety większość stanowią potrawy ciężkostrawne i bardzo słodkie, które niekoniecznie nadają się do spożycia przez dzieci.
To czy dana potrawa może być spożyta przez dziecko zależy od wieku malucha oraz składu danego dania. W wielu potrawach Wigilijnych możemy znaleźć np. grzyby, tj. w uszkach w barszczu czerwonym, kapuście z grzybami, pierogach z kapustą i grzybami czy zupie grzybowej. Także sam wywar z grzybów jest często dodawany do samego barszczu czerwonego.
Grzyby powinny być wprowadzane do diety jak najpóźniej i stopniowo – najlepiej dopiero po 10 roku życia dziecka. Wcześniejsze podanie grzybów maluchowi może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a wszystko to ze względu na ciężkostrawność grzybów oraz niedojrzałość układu pokarmowego dziecka.
Dlatego też, warto dania zawierające grzyby zamienić na „ich lżejsze” wersje, przeznaczone dla najmłodszych.
Przykładowo, zamiast:
- zupy grzybowej → barszcz czerwony z uszkami, a zamiast farszu grzybowego, farsz mięsny;
- kapusty z grzybami – samą kapustę najlepiej duszoną.
Możemy również zamienić zasmażane dania na np. duszone buraczki z jabłkami.
Kolejnymi potrawami, które mogą być nie najlepiej tolerowane przez małe dzieci są ryby. Są dzieci które w ogóle nie lubią ryb, natomiast są też takie maluchy, które nie lubią określonych gatunków ryb i w takiej sytuacji warto wybrać zamiast świątecznego karpia, taką, za którą przepadają Nasze pociechy.
Pamiętajmy także o wykluczeniu z diety malucha ryb maślanych oraz o unikaniu podawania dzieciom śledzi, które są bardzo ciężkostrawne, szczególnie te podawane w oleju.
Warto pamiętać również o tym, że najlepszą i najzdrowszą metodą obróbki termicznej jest pieczenie.
Święta są również okazją do spożycia sporej ilości słodyczy, które niewątpliwie powinny być podawane dzieciom w umiarze. Możemy pozwolić dzieciom spróbować różnych wypieków, natomiast najlepiej jest zamienić tradycyjne pierniki, makowce oraz babki będące źródłem zdecydowanie za dużej ilości cukru, np. na ciasta z niedosładzanymi owocami (szarlotka z kwaśnymi jabłkami) lub owoce pod kruszonką, w skład której mogą wchodzić zdrowe składniki tj. płatki owsiane, płatki jaglane, doprawione cynamonem, a jako substancję słodzącą możemy użyć np. syropu z agawy czy daktyli.
Należy pamiętać również o tym, że takie składniki jak miód (będący składnikiem wielu dań wigilijnych tj. kutia czy pierniki) możemy podawać dziecku dopiero powyżej 1 roku życia. Mak (występujący w wigilijnych makowcach czy kutii) powyżej 2 roku życia, natomiast orzechów powinniśmy unikać w diecie najmłodszych, głównie ze względu na silne właściwości alergizujące.
Pamiętajmy, że bardzo często mając dzieci, święta oraz potrawy spożywane podczas świąt mogą zdecydowanie odbiegać od tych tradycyjnych znajdujących się na każdym Wigilijnym stole. Natomiast warto je urozmaicać – tak, żeby służyły maluchom i nie były ciężkostrawne. Co więcej pewne prozdrowotne modyfikacje, które może zmienią nieco smak potraw, z pewnością spowodują, że dania będą dużo bardziej lekkostrawne i posłużą zarówno maluchom jak i ich rodzicom.
mgr inż. Natalia Kozielska
Dietetyk
Przeczytaj także: Słodkie podarki pod choinką