banner

Mamo, swędzi!- Atopowe zapalenie skóry

Autor: Justyna Kruk

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego już od pierwszych chwil życia poddawana jest starannej pielęgnacji. A co zrobić, gdy zauważymy, że skóra Naszego Maluszka jest przesuszona i zaczerwieniona?

Zawsze należy obserwować wszelkie zmiany występujące na ciele dziecka. Gdy pojawiają się zaczerwienienia, przesuszenia skóry, którym towarzyszy swędzenie, szczególnie na twarzy, szyi i zgięciach łokciowych możemy przypuszczać, że mamy do czynienia z ATOPOWYM ZAPALENIEM SKÓRY.

Atopowe Zapalenie Skóry może rozpocząć się już w drugim, trzecim miesiącu życia. Często zdarza się, że z atopowym zapaleniem skóry zmagamy się przez całe życie, okresowo mogą występować zaostrzone objawy, jak i ich złagodzenie. Szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym objawy chorobowe się zaostrzają.

Możemy wyróżnić 3 fazy choroby:

1) NIEMOWLĘCĄ

• Występują widoczne zmiany skórne tj. rumień, napięta, wysuszona skóra na policzkach.
• U około 50% dzieci objawy te ustępują do 2 roku życia.

2) DZIECIĘCĄ

• Występują widoczne zmiany skórne tj. suchość skóry, przeczosy na zgięciach łokciowych, podkolanowych, nadgarstkach i szyi.
• Trwa do około 12 roku życia.

3) MŁODZIEŻOWĄ I OSÓB DOROSŁYCH

Atopowe zapalenie skóry może przebiegać w formie przewlekłej. Zmiany o charakterze wypryskowym najczęściej pojawiają się na zgięciach łokciowych i kolanowych, twarzy i szyi. Włosy oraz paznokcie są suche i łamliwe. Zmianom towarzyszy uczucie swędzenia, które nasila się w nocy, dlatego osoby chorujące często cierpią na bezsenność.
Jest to przewlekła choroba, należąca do schorzeń związanych z patologiczną reakcją układu immunologicznego na różnego rodzaju bodźce środowiskowe. Również czynniki genetyczne mają wpływ na wywołanie danej atopii. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż u dzieci obojga rodziców, u których występuje atopowe zapalenie skóry ryzyko wystąpienia tej choroby wynosi aż 70%, gdy u jednego z rodziców występuje ta choroba to ryzyko wystąpienia jej u dziecka wynosi 30%.

Do czynników wywołujących daną chorobę należy zaliczyć uwarunkowania genetyczne, zaburzenia funkcjonowania i budowy skóry (np. zniszczenie płaszcza hydrolipidowego skóry przejawiającego się nadmiernym przesuszeniem i podrażnieniem) oraz czynniki środowiskowe. Chorobę mogą wywołać niektóre bakterie, drożdżaki, jak również wełna i detergenty. Jednak to właśnie alergeny wziewne (tj. roztocza, pyłki, kurz) i pokarmowe są najczęstszymi czynnikami wywołującymi tę chorobę.

Wśród pokarmów najczęściej wywołujących ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY wyróżniamy:

-jaja
-mleko krowie
-owoce cytrusowe
-warzywa
-orzechy arachidowe
-zboża
-soja
-ryby

Powiązanie AZS oraz alergii pokarmowej powinno być stwierdzony przez specjalistę. Jeśli zostanie ustalona przyczyna atopii to odpowiednio dobrana dieta z wykluczeniem alergenów wywołujących i zaostrzających złagodzi przebieg choroby.

Mimo, że atopowe zapalenie skóry nawet u 70% osób w okresie dojrzewania ustaje to nadal pozostaje uciążliwa suchość skóry. Dlatego bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry, aby skutecznie zapobiec nawrotom tej uciążliwej choroby.

W większości przypadków po ustaleniu przyczyn wywołujących AZS przez lekarza, główne znaczenie ma przestrzeganie kilku zasad pielęgnacji skóry z wykluczeniem czynników drażniących. Zawsze po myciu skóra powinna być natłuszczana, powinno się stosować środki hipoalergiczne, często zalecane są olejki dodawane do kąpieli o działaniu przeciwświądowym. Obecnie na rynku kosmetycznym znajduje się szereg preparatów przeznaczonych dla skóry z problemami atopowymi, wśród których często znajdują się emolienty, czyli substancje, które przywracają skórze właściwości naturalnej ochrony, bariery.

Gdy choroba dotyczy dziecka, żeby złagodzić wszystkie objawy należy pamiętać o tym, aby:

-kąpiel trwała maksymalnie około 10 minut, woda nie powinna być zbyt gorąca,
-do mycia dziecka zawsze stosować środki myjące dla alergików,
-temperatura w pomieszczeniach była względnie stała, ( około 20 ⁰C),
-skóra dziecka powinna być zawsze dokładnie wysuszona i nawilżona, natłuszczona odpowiednim preparatem,
-paznokcie były krótko obcięte,
-ubrania powinny być bawełniane, przewiewne, płukane 2-krotnie.

Zmiany skórne powstające na skutek choroby są bardzo widoczne szczególnie na twarzy czy, rękach, dlatego obok odpowiedniego leczenia i pielęgnacji skóry nie możemy zapomnieć o wsparciu dla naszych pociech. Dzieci chorujące na atopowe zapalenie skóry często czują się oszpecone, pokrzywdzone i są narażone na brak zrozumienia ze strony rówieśników, dlatego tak ważne jest dla nich wsparcie i wyrozumiałość najbliższych.

Justyna Kruk
Kosmetolog

Przeczytaj także: KIPI KASZA…

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.