Nauka gryzienia i żucia
Gryzienie i żucie pokarmów stymuluje rozwój kości szczęki dziecka oraz pozwala na prawidłowe kształtowanie się zgryzu. Ważną rolę odgrywa tu także mięśni w trakcie ssania piersi.
Nieprawdą jest, że dziecko może uczyć się gryźć i żuć, dopiero gdy wyrosną mu ząbki. Niemowlęcia potrafią dziąsłami i językiem rozgnieść papkę cząstki gotowanych warzyw, czy miękkie owoce.
Konsystencja podawanej dziecku potrawy musi być dostosowana do jego wieku, umiejętności gryzienia i żucia. Początkowo, potrawy uzupełniające powinny być półpłynne i dokładnie zmiksowane, by ułatwić malcowi połykanie. W późniejszych miesiącach życia dziecka należy umieszczać w potrawie wyczuwalne cząstki warzyw i włóka mięsa.
Około 8-9 miesiąca większość malców potrafi już żuć i połykać mniej rozdrobnione potrawy np. starte dodane do zupki gotowane warzywa czy rozgniecione miękkie owoce z dodatkiem kaszki.
Aby nie dopuścić do zakrztuszenia się dziecka pokarmem należy pamiętać, aby posiłki podawać na siedząco. Gdy dziecko skończy 10 miesięcy można mu już podawać obrane cząstki jabłka.
Monika Hajduk
Dietetyk
Przeczytaj także: Jak gotować posiłki dla niemowląt?