Otyłość u dziecka – jak rodzice mogą zapobiec zbędnym kilogramom u swojej pociechy
Otyłość u dzieci to narastający problem w społeczeństwie. Łatwa dostępność w sklepach produktów wysokokalorycznych i wysokoprzetworzonych sprawia, że dzieci zmagają się
z nadwagą lub otyłością. Często, gdy dziecko prosi o pizzę lub hamburgera, rodzice ulegają prośbom. Istotne jest, aby dziecko miało świadomość, jakie produkty są dla jego zdrowia dobre, a jakie nie. Dlatego preferencje żywieniowe rodziców mają ogromny wpływ na kształtowane się nawyków żywieniowych dziecka.
W diecie dzieci powinno podawać się pełnowartościowe posiłki, składające się głównie z warzyw, owoców, chudego mięsa, produktów zbożowych z pełnego przemiału oraz nabiału.
Posiłki powinny pokrywać dzienne zapotrzebowanie organizmu na substancje energetyczne, które zależą od wieku, stopnia rozwoju i ruchliwości. Odpowiednia podaż kalorii oraz prawidłowo zbilansowana dieta pozwala dziecku na prawidłowy rozwój. W dobrze skomponowanym jadłospisie powinny znaleźć się białka, tłuszcze i węglowodany
odpowiednich proporcjach.
Kilka złotych rad, jak nie dopuścić do otyłości maluszka:
1. Nie wolno przekarmiać dziecka
Rodzice często porównują wielkość porcji dla dziecka do własnych posiłków.
2. Pamiętaj, aby dziecko zawsze zjadło śniadanie
Śniadanie powinno być pożywne i syte, tak aby maluch nieprędko sięgnął po przekąskę.
3. Zamiast dawać dziecku pieniądze na drobne przekąski, przygotuj zdrowe i smaczne drugie śniadanie do szkoły.
Może to być kanapka z wędliną lub serem i pomidorem albo z pastą jajeczną/rybną. Dodatkowo porcja owoców – jabłko lub banan.
4. Ograniczaj słodycze – czyli eliminuj niezdrowe nawyki
Nie uda się uniknąć próśb dziecka o coś słodkiego. Słodycze można zastąpić zdrowymi deserami, np. z awokado. Alternatywą są również domowe ciasteczka np. owsiane lub batoniki z suszonych owoców i bakalii. Jeśli dziecko zgłodnieje, będziesz miała gotowe, zdrowe przekąski.
5. Nie stosuj kar i nagród za jedzenie
Posiłek powinien być spożywany w gronie najbliższych, tak aby dziecko czuło się bezpiecznie. Nie powinien być używany jako element kary, gdyż będzie kojarzyć się z niemiłym doświadczeniem i przykrością.
6. Pamiętaj o zdrowych napojach
Zamiast gazowanych, słodzonych napojów lepsza będzie naturalna woda mineralna lub naturalne soki owocowe i warzywne, gdyż nie zawierają dodatkowych barwników, aromatów ani syropu glukozo-fruktozowego, który powoduje szybkie tycie dziecka.
7. Zapewnij systematyczne, mało obfite posiłki. Najlepiej pięć posiłków dziennie co 3-4 godziny.
Ilość posiłków w diecie maluszka ma duże znaczenie. Jeżeli dziecko będzie systematycznie spożywać posiłki w równych odstępach czasu, zapewni mu to dobre samopoczucie, a także będzie zapobiegać nagłym skokom poziomu glukozy we krwi oraz gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.
8. Ucz dziecko zasad prawidłowego odżywiania
Unikaj reklam niezdrowych produktów, gdyż często promowany produkt jest później pożądany przez dziecko. Zainspiruj swojego maluszka do spożywania kolorowych warzyw
i owoców. Wspólne spędzanie czasu podczas gotowania przekona je, że zdrowe posiłki nie są gorsze.
9. Porozmawiaj z rodziną o sposobie odżywiania.
Dużym problemem jest obdarowywanie dzieci słodyczami. Jeśli chcemy, żeby dziecko zdrowo się odżywiało, musimy o tym porozmawiać z bliskimi. Warto poprosić o nie kupowanie w prezencie słodyczy. Zamiast nich mogą przynieść owoce, np. winogrona.
10. Zwiększ aktywność dziecka
Zredukuj czas, w którym dziecko korzysta z komputera, albo ogląda bajki w telewizji. Powoli zwiększaj aktywność fizyczną dziecka, wybieraj sporty, które lubi, i chwal jego osiągnięcia. Motywuj je!
Najważniejsze, aby być ze swoim dzieckiem. Słuchaj, pytaj i wspieraj je.
Mam nadzieję, że te kilka rad pozwoli Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i zredukować ryzyko otyłości u Twojego dziecka. Powodzenia!
Dietetyk kliniczny
mgr Laura Plenzler
Przeczytaj także: Kasza jaglana w żywieniu dzieci