Czy dziecko należy odchudzać?
Moje dziecko jest otyłe. Czy powinnam je odchudzić ? Jemy zdrowo, ale synek je bardzo dużo. Czy można dziecku odmawiać np. kazać by zjadł mniej kaszy gryczanej ? Będę wdzięczą za odpowiedź Joanna.
Odżywianie odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdego z nas, a szczególnie w życiu dziecka, które dopiero wzrasta i rozwija się. Zarówno nadmiar, jak i niedobór spożywanych pokarmów mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje.
Jeśli syn ma potwierdzoną otyłość to koniecznie należy zając się tym problemem. Otyłość jest chorobą, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Jest ona dużym zagrożeniem dla zdrowia. U otyłych dzieci często diagnozuje się choroby, które zazwyczaj występują u ludzi dorosłych (np. cukrzyca czy choroby układu krążenia). Poza tym otyłość u dzieci, znacząco zwiększa szansę, że nadmierna masa ciała utrwali się i otyłe dzieci pozostaną otyłymi dorosłymi. Do tego nakładają się problemy emocjonalne związane z brakiem akceptacji wśród rówieśników czy wręcz wyśmiewaniem. Należy pamiętać, że dzieci są bardzo wrażliwe i opinia innych dla dorosłych może nie mieć znaczenia, dla dziecka może okazać się bardzo krzywdząca. Należy również pamiętać, że ilość komórek tłuszczowych jest ustalana do około drugiego roku życia. Komórki tłuszczowe nie znikają, one jedynie zmniejszają lub zwiększają zawartość zmagazynowanego tłuszczu. W drugą stronę jeśli ilość tłuszczu, w komórce jest zbyt duża i przekracza możliwości magazynowe komórki, wtedy komórki tłuszczowe mogą się dzielić, zwiększając swoją ilość.
Bardzo dobrze, że odżywiają się Państwo zgodnie z zasadami prawidłowego odżywiana. Jednak nawet odżywiając się odpowiednio można być człowiekiem otyłym. Sama, dobrej jakości żywność to nie wszystko. Jeśli będziemy spożywać takiej „dobrej” żywności za dużo w stosunku do zapotrzebowania energetycznego również możemy mieć nadwagę.
Nadmiar kcal spożywanych w ciągu dnia przetwarzanych jest na tkankę tłuszczową bez względu z jakiej żywności one pochodzą. Ilość spożywanych pokarmów jest regulowana przez ośrodek głodu i sytości, który znajduje się w mózgu. Jego działanie zależy od czynników fizjologicznych (głód-spadek stężenia glukozy we krwi) oraz od czynników psychoemocjonalnych oraz czynników społecznych (stres, smak potraw, dostępność pożywienia czy presja bliskich osób).
Zasada, która mówi o tym, że to dziecko decyduje o tym ile zje dotyczyć dzieci, które się prawidłowo rozwijają. Jeśli jednak rodzice zauważą, że apetyt dziecka jest nadmierny w stosunku do wieku powinni zwrócić na to swoją uwagę i ewentualnie podjąć działania, które ograniczą problem.
Jeśli Pani syn je zbyt dużo, ale odżywiają się Państwo prawidłowo, należy po prostu zmniejszyć ilości posiłków. Warto robić to stopniowo, ponieważ syn może mieć mocno rozciągnięty żołądek i znaczne ograniczenie posiłków może powodować, że będzie głodny i będzie chciał podjadać. Dobrym sposobem jest również podawanie dziecku czegoś do jedzenia co 2-3 godziny. Regularne spożywanie małych objętościowych posiłków znacznie hamuje łaknienie. Należy zwiększyć ilość wypijanej wody w ciągu dnia, a ograniczyć ilość soków owocowych czy napojów owocowych, dosładzanych. Z diety całej rodziny powinny również znikną słodycze, ciężkie ciasta i ciasteczka. Najlepiej jest gotować mniejsze ilości np. kaszy niż do tej pory, a większe porcje warzyw gotowanych czy w postaci surówek. Dzięki temu syn chcąc zjeść jeszcze, będzie miał ograniczony wybór tylko do warzyw.
W redukcji masy ciała u dzieci dużą rolę odgrywa również zwiększenie aktywności fizycznej. Warto zapisać syna na jakieś zajęcia sportowe, ale takie które sam wybierze, żeby sprawiały mu radość. Warto również zabierać syna na długie spacery czy wycieczki rowerowe. W zmianę nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej konieczne jest zaangażowanie całej rodziny, tak aby dziecko nie czuło innego sposobu traktowania. Ważne jest również wsparcie psychiczne dla takiego dziecka.
mgr Magdalena Uchman
Dietetyk
Przeczytaj także: Cola w diecie dziecka