banner

Dla kogo szklanka soku?

Autor: Karolina Growiec

Jeszcze niedawno uważano, że sok stanowi pełnowartościowy zamiennik porcji owocu. Już w okresie rozszerzania diety, pediatrzy często zalecali ok. 150 ml świeżo wyciśniętego, przecierowego soku owocowego.

Z aktualnych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii dowiedzieć się można, że soki owocowe (i owocowo-warzywne) nie są odpowiednie dla dzieci poniżej 1 roku życia i nie dają żadnego pożytku w diecie niemowląt, dlatego nie powinny być włączane przy rozszerzaniu diety.

Zalecane są natomiast ŚWIEŻE owoce (i warzywa) w formie dostosowanej do wieku i możliwości dziecka – w postaci startej czy kawałków odpowiednich do rączki. Świeże owoce i warzywa dają więcej korzyści nich ich wyciśnięte odpowiedniki w postaci soku. Owoce w całości zawierają więcej błonnika oraz dają uczucie sytości na dłużej. Ich zjedzenie zajmuje więcej czasu niż wypicie soku, a także owoców w kawałkach dziecko jest w stanie zjeść mniej niż wypić płynu.

Cukry proste bez wątpienia przyczyniają się do powstawania nadwagi i otyłości, a te z kolei przyczyniają się do powstawania innych chorób także w życiu dorosłym, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby serca.

Nie oznacza to, że sok należy całkowicie wykluczyć z diety dzieci. Podanie świeżo wyciśniętego soku, najlepiej przecierowego, przygotowanego samemu bez dosładzania może stanowić element zbilansowanej diety. Jednakże, dopiero po 1 roku życia dziecka. Według zaleceń AAP, ilość soku w diecie dziecka powinna wynosić odpowiednio:

  • max. 120 ml (pół szklanki) w przypadku dzieci w wieku 1-3
  • 120-160 ml (½-3/4 szklanki) dla dzieci w wieku 4-6
  • 200 ml (1 szklanka) pomiędzy 7 a 18 rokiem życia.

Sok powinien być podany w otwartej szklance lub kubku, by uniemożliwić powolne sączenie przez cały dzień. Ze względu na to, że sok w porównaniu do wody zawiera cukier, a co za tym idzie kalorie, całodniowe, wolne popijanie soku może przyczyniać się do zaburzeń odczuwania głodu i sytości.

Ze względu na ryzyko powstawania próchnicy nie powinno się podawać soków przed snem. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na możliwą reakcję niektórych soków z lekami, ponieważ ze względu na pH soków mogą one niekorzystnie wpływać na działanie leków.

Co zatem pić? Od najmłodszych lat należy zachęcać dzieci do picia czystej wody. Można podać wodę źródlaną lub mineralną. Do końca 3 roku życia woda mineralna powinna być niskozmineralizowana (poniżej 500 mg składników mineralnych na litr) niskosodowa oraz niskosiarczanowa.

lic. Karolina Growiec

Dietetyk

Przeczytaj także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.