Pomysły na śniadania bez chleba
Czasem się zdarza, że dziecko odmawia jedzenia kanapek. Twierdzi, że mu nie smakują, lub, że się znudziły i niczym nie da się przekonać do zjedzenia chleba. Czy rzeczywiście jest on taki ważny w diecie dziecka?
Produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), do których zaliczamy pieczywo, powinny być podstawą diety. Dostarczają one głównie złożonych węglowodanów, a te z pełnego ziarna także błonnika, witamin i składników mineralnych. Warto proponować dziecku pieczywo razowe z urozmaiconymi i ciekawymi dodatkami, np. różnego rodzaju pastami z twarogu, jajek, mięsa lub ryby z kolorowymi warzywami. Można również przyrządzać kanapki na ciepło w postaci chrupiących tostów. Jeśli jednak żadnymi smakami maluch nie da się przekonać do chleba, to nie należy go zmuszać. W takiej sytuacji trzeba wprowadzić do diety produkty zbożowe w innej formie. Do dyspozycji mamy wiele różnych opcji: kasze, ryż, płatki, makarony, kluski, naleśniki, placki/racuszki zarówno z owocami, jak i wytrawne.
Najprostszym i najbardziej popularnym daniem na śniadanie są płatki lub kasza ugotowane na mleku. Dzieciom, które nie jedzą chleba warto przyrządzić je na gęsto, z dodatkiem świeżych owoców, cynamonu. Unikajmy dosładzania potraw cukrem, a także gotowych słodkich „płatków-chrupek” reklamowanych jako idealny dla dzieci dodatek do mleka.
Zamiast mleka do płatków możemy dodać jogurt naturalny. Wtedy płatki (np. owsiane czy jęczmienne) wcześniej zalewamy niewielką ilością wrzątku, gotujemy chwilę i odstawiamy by napęczniały. Do takiego dania można dodać też świeże lub suszone owoce, pestki dyni, słonecznika, orzechy (o ile maluch radzi sobie z ich gryzieniem).
Naleśniki przyrządzone na mleku, najlepiej z dodatkiem mąki pełnoziarnistej, możemy podawać z twarożkiem i owocami, z owocami polane jogurtem, lub z farszem warzywnym (np. ze szpinakiem i serem) czy warzywno-mięsnym. Unikajmy podawania do naleśników kremów czekoladowych czy słodkiego dżemu. Podobnie jak naleśniki możemy zrobić szybkie placki z mąki, jajka i wody lub mleka, a także omlety.
Na śniadanie możemy podać pełnoziarnisty makaron z twarogiem lub kluski „leniwe” polane łyżeczką roztopionego masła z dodatkiem tartej marchewki z jabłkiem. Niektóre dzieci lubią też sam makaron na mleku. Zadbajmy wtedy o odpowiednią ilość warzyw i owoców w diecie dziecka.
Kasze, ryż i makarony możemy przyrządzić na różne sposoby: z warzywami, warzywami i mięsem lub z serem. Ryż i kasza jaglana dobrze smakują również z jogurtem i owocami lub gotowane na mleku i zapiekane z tartymi jabłkami i cynamonem. Dobrym pomysłem są również podawane na zimno makaronowe lub ryżowe sałatki z gotowanymi lub surowymi warzywami z białkowym dodatkiem w postaci chudego mięsa, jajka, ryby sera lub szynki skropione oliwą lub jogurtowym sosem.
Poniżej podaję kilka ciekawych pomysłów na dania z produktów zbożowych.
BABECZKI Z KASZY MANNY
Składniki:
100 ml mleka
7-8 łyżeczek kaszy manny
1 łyżeczka masła
1 łyżeczka miodu
Przygotowanie:
Do gotującego się mleka wsyp kaszę, rozklej na gęsto. Dodaj miód i wymieszaj. Wysmaruj masłem małą foremkę lub filiżankę i napełnij przygotowaną kaszką. Pozostaw do ostygnięcia. Wyłóż babeczkę na talerzyk i udekoruj kawałkami owoców lub musem owocowym.
KASZA JAGLANA Z MARCHEWKĄ
Składniki:
½ szklanki kaszy jaglanej
1 mała marchewka
kawałek selera
½ niewielkiej cebuli
1 łyżeczka masła lub oliwy
szczypta soli
natka pietruszki
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną zalewamy wrzątkiem (trochę więcej niż szklanka), dodajemy starte na tarce o grubych oczkach marchewkę, seler oraz szczyptę soli i gotujemy na gęsto. Na patelni dusimy posiekaną cebulę i dodajemy do ugotowanej kaszy (można też ją ugotować razem z kaszą jak marchew i seler). Gotowe danie posypujemy posiekaną natką pietruszki. Podajemy z kefirem. Podobnie możemy przyrządzić kaszę gryczaną lub jęczmienną, a także eksperymentować z różnymi warzywami.
PLACKI GRYCZANE
Składniki:
200 g mąki gryczanej
50 g mąki pszennej
woda
łyżka oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek
dla dorosłych szczypta soli
Wykonanie:
Wymieszaj w misce mąki, dodaj szklankę (250 ml) wody i wyrabiaj ręką ciasto stopniowo dolewając jeszcze pół szklanki wody. Odstaw na 8 godzin. Po tym czasie dodaj olej lub oliwę i tyle wody, by powstało ciasto nieco gęstsze od zwykłego naleśnikowego. Smaż niewielkie placki na rozgrzanej teflonowej patelni. Podawaj z musem owocowym, twarożkiem lub z nadzieniem warzywnym, mięsnym lub rybnym.
MAKARON Z WARZYWAMI
Składniki:
4 czubate łyżki ugotowanego razowego makaronu świderki
marchewka
mała młoda cukinia
1 łyżka posiekanego ugotowanego mięsa lub ryby
1 łyżeczka oliwy z oliwek
Wykonanie:
Warzywa umyj, marchewkę obierz. Za pomocą obieraczki do warzyw pokrój je w cienkie wstążki i ugotuj na parze. Wymieszaj z ciepłym makaronem, mięsem i oliwą.
mgr Alicja Hojda
Dietetyk
Przeczytaj także: Co powinien pić nasz przedszkolak?