banner

Prawidłowa dieta dziecka

Autor: Sabina Grygierek

Podstawowym składnikiem piramidy żywienia jest pół godziny aktywności fizycznej. Jest to bardzo ważny składnik, ponieważ nie ma zdrowej diety bez zażywania ruchu. Zasada ta dotyczy nie tylko dorosłych, dzieci także. Wiadomo, że dwu czy trzylatek nie będzie uprawiał sportu, ale należy zapewnić dzieciom warunki do tego aby mogły "się wyszaleć". Zwłaszcza dzieci bardzo tego potrzebują. Kiedy pogoda sprzyja wystarczy zabrać dziecko na plac zabaw, przejażdżkę rowerową, czy zwykły spacer. Optymalny czas to 45 minut do godziny. Zimą, gdy na dworze mróz, można wybrać się na krótki spacer a w domu zapewnić dziecku aktywną zabawę. Można porobić parę fikołków, przysiadów czy chociażby potańczyć. Starsze dzieci są już w stanie uprawiać sport. Jeśli mamy taką możliwość to warto zapisać dziecko do szkoły gdzie jest jak najwięcej lekcji wychowania fizycznego, oczywiście na których dzieci faktycznie aktywnie spędzają czas. Zachęcajmy dzieci do uprawiania ruchu, chociażby do zwykłej gimnastyki. Najlepiej jeśli sami też zaczniemy ćwiczyć, wtedy będzie to doskonały przykład dla naszych pociech.

Zboża

Produkty zbożowe powinny występować w większości posiłków, ponieważ dostarczają do organizmu głównie węglowodanów. Ale nie muszą być we wszystkich. Jeżeli dziecko je pięć posiłków dziennie to wystarczy jeśli zboża będą w trzech. Najlepsze produkty zbożowe to te pochodzące z pełnego przemiału: pieczywo razowe, kasze, niełuskany ryż (tzw. brązowy), makaron z ciemnej mąki, naturalne płatki śniadaniowe. Oczywiście nie popadajmy w skrajności i jak od czasu do czasu podamy dziecku zwykłą bułeczkę nic się nie stanie. Pamiętajmy o tym, że słodycze, które także dostarczają dużych ilości węglowodanów, są na samym szczycie piramidy żywienia. Oznacza to, że powinniśmy jeść je bardzo rzadko, na pewno nie codziennie. Starajmy się zastępować je owocami, które też są słodkie, zwłaszcza te suszone.

Warzywa

Jeśli chodzi o warzywa, to najlepiej dodawać je do każdego posiłku. Ważne jest, żeby w trzech głównych posiłkach warzywa stanowiły połowę tego co leży na talerzu, czyli jeden plasterek pomidora na kanapce to za mało. Podawajmy dzieciom to co lubią. Nie należy zmuszać ich do zjedzenia czegoś czego nie lubią, może to spowodować wstręt do jedzenia. Na rynku jest tak duży wybór warzyw, że nasza pociecha na pewno znajdzie coś dla siebie. Można robić surówki, lub podawać warzywa osobno ładnie układając na talerzu.

Tłuszcz

Do końca pierwszego roku życia dziecka podstawą jego diety jest mleko, które zawiera dość dużo tłuszczu. Dlatego nie należy dostarczać go zbyt wiele. W starszym wieku też trzeba uważać. Jeśli dziecko pije dużo mleka, wybierajmy to z 1,5-2% zawartością tłuszczu. Chleb smarujmy cienko masłem. Wybierajmy chude mięso i wędliny. Także nie przesadzajmy z oliwą z oliwek, 2-3 łyżeczki dziennie wystarczą.

Owoce

"Owoców nigdy za dużo"- nic bardziej mylnego. Oczywiście są bardzo zdrowe, dostarczają witamin i składników mineralnych. Ale zawierają duże ilości cukru. Dwa razy dziennie, to taka bezpieczna norma. Porcję owoców można doskonale zastąpić przecierowym sokiem owocowym, a także nasionami lub orzechami (te ostatnie dla większych dzieci).

Warzywa strączkowe

Starszym dzieciom warto wprowadzić je do jadłospisu. Dostarczają bardzo cennego białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych. Należy je stosować wymiennie za porcję mięsa czy ryby, ponieważ dostarczają porównywalną ilość białka. Dobrą alternatywą dla wędlin, jajka czy żółtego sera będą pasty i pasztety z roślin strączkowych.

Mięso

Tutaj też nie należy przesadzać. Raz dziennie w zupełności wystarczy. Jeżeli dziecko wypija odpowiednią ilość mleka dziennie, to wystarczy jak będzie to 100 g porcja mięsa, która dostarczy ok 20 g białka. Jeśli natomiast dziecko pije mało mleka, wówczas należy przygotować dwa razy większą porcję. Odpowiednia ilość mleka to tzw przysłowiowe cztery szklanki. W takiej ilości zawarta jest dzienna dawka wapnia. Oczywiście jak najbardziej można zastępować mleko innymi produktami mlecznymi, takimi jak jogurt, ser biały, kefir, maślanka, a także kwaśne mleko.

Przygotowując wszystkie posiłki dla dzieci pamiętajmy o zasadach zdrowego odżywiania. Chodzi głównie o obróbkę termiczną. Częściej niech będą to posiłki gotowane na parze niż smażone. Do surówek starajmy się dodawać oliwę z oliwek, zamiast majonezu. Warzywa i owoce należy dokładnie myć a czasem obierać ze skórki.

mgr inż. Sabina Grygierek
Dietetyk

Przeczytaj także: Uwaga z miodem

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.