banner

Profilaktyka krzywicy – Witamina D

Autor: Marta Hyla

Witamina D pełni rolę w utrzymaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej na odpowiednim poziomie i jest niezbędna do prawidłowego wzrostu kości. Niedobory witaminy D przyczyniają się do demineralizacji kości, a w konsekwencji mogą prowadzić do krzywicy. Niedobory witaminy D są najczęściej diagnozowanymi niedoborami witaminowymi u najmłodszych. Z tego powodu suplementacji tej witaminy należy poświęcić trochę więcej uwagi.

Zapotrzebowanie na witaminę D w okresie od 3 tygodnia życia do 1,5 roku wynosi 400 – 800 j.m., natomiast w wieku późniejszym kształtuje się na poziomie 400 j.m. Pomimo tego, że witamina D może być produkowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych, to nasz klimat (przez większą część roku) nie sprzyja jej aktywowaniu (przy odpowiednich warunkach organizm może sam pokryć w ok. 90% zapotrzebowanie na tą witaminę). Niestety również niewiele produktów spożywczych obfituje w tą witaminę (najlepszym źródłem witaminy D jest tran, ponadto dobrym źródłem są również ryby tj. węgorz, śledź, makrela oraz żółtka jaj). Dlatego w Polsce w przypadku witaminy D rekomendowana jest jej suplementacja, w celu prawidłowego wzrostu młodego organizmu. Duże znaczenie przy ustalaniu poziomu suplementacji witaminą D u niemowląt ma sposób karmienia. Pokarm kobiecy zawiera stosunkowo niewiele tej witaminy (15 50 j.m./litr) – w przypadku, gdy niemowlę jest karmione mlekiem matki, witaminę D powinno otrzymywać pod postacią suplementu, natomiast niemowlęta karmione sztucznie mogą otrzymywać ją np. wraz z witaminizowanym mlekiem modyfikowanym – i tutaj należy zastanowić się nad zasadnością dodatkowej suplementacji w postaci preparatu zawierającego tą witaminę. Często zdarza się, że mamy podają swoim dzieciom dwu-, trzy- lub wielokrotnie wyższe niż zalecane dawki witaminy D. Jest to bardzo niebezpieczne i może przyczynić się do wystąpienia bólów głowy i brzuszka, biegunek, wymiotów i wielomoczu. W wyniku przedawkowania witaminy D dochodzi do zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, co w konsekwencji może przyczynić się do wystąpienia np. kamicy moczowej, która w ostatnich latach diagnozowana jest u coraz młodszych dzieci (prawdopodobnie z powodu zbyt wysokiej podaży witaminy D).

Kupując preparat witaminy D, zwróćmy uwagę na jej zawartość w jednej dawce (kropli). Jeśli okaże się, że jedna kropla zawiera więcej witaminy D niż jest zalecane dla naszego dziecka, możemy preparat podawać maluszkowi np. co drugi dzień. Sposób suplementacji, dawkę i częstotliwość należy skonsultować z lekarzem.

Przy suplementacji witaminy D należy również pamiętać o odpowiedniej podaży wapnia. Pierwiastek ten jest wchłaniany w jelitach jednocześnie z fosforem. Jeśli stężenie wapnia w surowicy krwi będzie zbyt niskie, może dojść do resorpcji wapnia z kości. Zgodnie z normami żywienia człowieka zaleca się aby niemowlęta do 6 miesiąca życia otrzymywały wraz z codzienną racją pokarmową 300 mg wapnia, niemowlęta od 6 miesiąca życia do 12 miesiąca życia – 400 mg wapnia, dzieci w wieku 1-3 lat – 500 mg wapnia, dzieci w wieku 4-6 lat – 700 mg wapnia, dzieci w wieku 7-9 lat – 800 mg wapnia, dziewczęta i chłopcy w wieku 10 – 18 lat – 1300 mg wapnia.

mgr inż. Marta Hyla
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta przyszłej mamy – przepisy o wysokiej gęstości odżywczej

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.