Ryby na wigilijnym stole
Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, w związku z tym na naszych stołach w większej ilości goszczą ryby. Czy warto podawać je także naszemu dziecku? Oczywiście, że tak. Nie bez powodu mówi się „zdrowy jak ryba”. Warto więc wiedzieć co tak drogocennego posiadają w swoim składzie ryby i jakie z nich wybierać.
Ryby to przede wszystkim źródło:
· pełnowartościowego białka, niezbędnego do procesów zachodzących w organizmie dziecka. Strawność białka ryb wynosi nawet ponad 90%,
· kwasów omega-3, dzięki którym wzmacniamy odporność, usprawniamy pracę mózgu,
· dużej ilości jodu i witaminy D, które nieustanie suplementujemy,
· oraz wiele innych ważnych witamin i składników mineralnych, między innymi witaminy z grupy B, witamina A, E, potas, sód, żelazo, selen, magnez, wapń, fosfor, cynk.
Mięso ryb zwykle jest niskokaloryczne, mimo to bardzo odżywcze i sycące.
W świecie dietetyki ostatnio bardzo dużo mówi się o zanieczyszczeniach wód dioksynami i metalami ciężkimi, w którym żyją te niezwykle cenne organizmy. Czy prawdą jest, że przez to należy je ograniczać w diecie? Niekoniecznie. Korzyści płynące ze spożywania mięsa ryb są wciąż dużo większe niż ryzyko zatrucia spowodowane ich zanieczyszczeniem. Jeżeli mimo wszystko obawiamy się zatrucia jest parę sposobów, które na pewno nas przed nim uchronią:
- wybieranie ryb morskich – np. łosoś, makrela, dorsz,
- kupowanie ryb mrożonych lub świeżych, rzadziej wędzonych,
- nie kupowanie ryb w puszkach,
- spożywanie różnych gatunków ryb,
- konsumpcja ryb świeżych od razu po ich zakupie. Ryby nie powinny zbyt długo leżeć w lodówce,
- nie należy ryby rozmrażać i ponownie zamrażać,
- wybieranie mniejszych rozmiarowo ryb, które krócej żyją w wodach, dzięki czemu nie zdążą nagromadzić w sobie zanieczyszczeń.
Ryby w diecie dziecka można wprowadzać już w trakcie 7 miesiąca życia. Gdy u dziecka pojawiła się alergia pokarmowa, należy odczekać nieco dłużej przed ich wprowadzeniem do diety.
Przepisy na dania wigilijne z ryb dla dziecka.
Dorsz pieczony z dodatkiem pomidorów z ziemniakami i miksem sałat
- 1 filet z dorsza,
- Garść pomidorków koktajlowych,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 2 ziemniaki,
- Miks sałat,
- 1 ząbek czosnku,
- Przyprawy: bazylia, słodka papryka, sól, pieprz.
Ziemniaki obieramy, myjemy i gotujemy z dodatkiem soli. Myjemy pomidorki i kroimy na pół. Obieramy czosnek. W moździerzu ucieramy przyprawy i dodajemy oliwę, nacieramy nimi rybę. Filet układamy w naczyniu żaroodpornym i przykrywamy wcześniej pokrojonymi pomidorkami. Zakrywamy naczynie i pieczemy ok. 20 minut. Podajemy z gotowanymi ziemniakami oraz miksem sałat polanych oliwą z oliwek.
Kotleciki z łososia i szpinaku
- Dziki łosoś atlantycki,
- Garść szpinaku,
- Płatki owsiane,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 jajko,
- Oliwa z oliwek,
- Przyprawy: pieprz ziołowy, sól, bazylia.
Łososia i szpinak umyć oraz poszatkować . Zmiksować jajko, płatki owsiane i obrany czosnek, wsypać przyprawy oraz dodać łososia i szpinak. Odstawić na ok. 15 minut do lodówki, następnie uformować kotleciki. Grillować po ok. 5 minut z każdej strony.
Monika Zakrzewska
Dietetyk
Przeczytaj także: Świąteczne potrawy dla przedszkolaków