Młodzi sportowcy a suplementy diety
Czym są suplementy diety?
Suplementy diety to środki spożywcze, które są skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych i mają postać kapsułek, tabletek, proszku, ampułek i tym podobnych. Spożywa się je w ściśle określonych ilościach, a ich rynek ciągle się rozwija.
Mogą poprawić koncentrację, przemianę materii, pozytywnie wpłynąć na stan skóry, włosów, paznokci, a nawet przeciwdziałać niekorzystnym skutkom stresu. Jednak należy ostrożnie je stosować, a najlepiej robić to pod kontrolą lekarza lub dietetyka, ponieważ niekiedy powodują działania niepożądane. Nietrudno jest je przedawkować, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, lub doprowadzić do interakcji pomiędzy lekami a składnikami odżywczymi.
Czy młodzi sportowcy potrzebują suplementów diety?
Młodzi sportowcy, którzy odżywiają się prawidłowo, nie potrzebują dodatkowych suplementów diety. Jednak często sposób żywienia dzieci pozostawia wiele do życzenia, co może powodować niedobory substancji odżywczych. W takich przypadkach można rozważyć stosowanie preparatów wielowitaminowych oraz suplementów minerałów, ale tylko wtedy, kiedy niemożliwe jest zapewnienie diety pokrywającej wszystkie potrzeby żywieniowe.
Porady
Jeśli konieczne jest wprowadzenie suplementów do diety młodego sportowca, najlepiej wybierać te o bogatym składzie i dostosowane do wieku dziecka. Zawartość konkretnych składników w preparacie nie powinna przekraczać 100% RDA (zalecanego dziennego spożycia) na te substancje, a w ich składzie nie powinny się pojawić sztuczne barwniki. Kupuj te od sprawdzonych producentów, którzy kontrolują jakość swoich produktów, a także przeprowadzają badania kliniczne.
Co z kreatyną?
Kreatyna to związek chemiczny, który występuje głównie w mięśniach i ścięgnach i jest niezbędny do przechowywania i wykorzystywania energii, a także tworzenia mięśni. Sportowcy spożywają ją w celu poprawy zdolności wysiłkowych i zwiększania beztłuszczowej masy ciała.
Jednak czy jest tak samo skuteczna u młodych atletów? Niekoniecznie. U dzieci zdecydowanie częstszy jest metabolizm tlenowy, więc próba poprawienia, dzięki kreatynie, beztlenowej produkcji tlenu jest mało skuteczna. Niezalecane jest spożywanie jej przez osoby poniżej 18 roku życia.
Podsumowanie
Suplementy należy stosować tylko w przypadku podejrzeń niedoborów składników odżywczych u młodego człowieka, przy braku możliwości poprawy jego sposobu żywienia. Tylko wtedy ich stosowanie jest skuteczne. W innym przypadku nie sprawią one, że pociechy będą sprawniejsze czy mądrzejsze. Mogą one jednak powodować niepożądane skutki, które nie są do końca poznane, ponieważ nie prowadzi się badań z udziałem dzieci. Najlepszym sposobem na poprawę sprawności młodych sportowców są intensywne ćwiczenia ruchowe, połączone ze zdrową, zbilansowaną dietą.
Sara Przysowa
Dietetyk
Przeczytaj także: Trening młodych sportowców – żywienie