Święta dla dziecka z alergią na gluten
Przyrządzenie smacznych potraw wigilijnych to nie lada wyzwanie dla każdej z mam, a co dopiero kiedy mamy w domu malucha, który cierpi z powodu alergii na gluten. Główną rozterką choroby jest białko, które znajduje się w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień oraz owies. Alergia na gluten, zaraz po uczuleniu na białko mleka krowiego, jest najczęściej występującą alergią pokarmową wśród naszych pociech. Alergia daje objawy ze strony układu pokarmowego ( wymioty, biegunka), mogą pojawić się również problemy skórne ( pokrzywka, atopowe zapalenie skóry). Owe obawy mogą wystąpić zaraz po spożyciu potrawy, która zawiera gluten, lub dopiero po kilku dniach. Dlatego tak ważne jest obserwowanie dziecka i jego samopoczucia zaraz po zjedzeniu danego posiłku. Z żywieniowego punktu widzenia najlepszym sposobem zminimalizowania dokuczliwych objawów jest ograniczenie, a w ciężkich przypadkach, całkowita eliminacja glutenu.
Czym w takim razie zastąpić produkty glutenowe, aby dieta naszego dziecka była nadal dobrze zbilansowana a przede wszystkim smaczna?
Na ratunek tutaj przychodzą głównie zboża, która naturalnie nie zawierają glutenu. Przykładowo: biały i brązowy ryż, kukurydza, gryka, proso, amarantus, quinoa . Mąki oraz kasze, które powstają z wyżej wymienionych zbóż (kasza jaglana z prosta, kasza gryczana z gryki). Dietę można skomponować również na bazie różnych płatków bezglutenowych- kukurydzianych, jaglanych czy ryżowych . Szukając takich produktów w sklepie zawsze zwracajmy uwagę na ich etykiety- znak „Przekreślonego Kłosa” informuje o tym, że dany artykuł pozbawiony jest glutenu i nadaje się do spożycia przez naszego małego alergika.
Dziecko z alergią na gluten to nie wyrok, a tradycyjne potrawy wigilijne spokojnie możemy „stuningować„ tak aby zarówno smakowały maluchowi jak i całej rodzinie zasiadającej do wspólnego biesiadowania.
Dania świąteczne, który zazwyczaj jako pierwsze przychodzą wszystkim na myśl są pierogi oraz uszka dodawane do czerwonego barszczu. Mając w domu dziecko z alergią na gluten wcale nie trzeba z nich rezygnować! Wystarczy zamienić mąkę pszenną na gryczaną podczas wyrabiania ciasta na nie. Niewielka zmiana a cieszy wszystkich. Zapewne nic jednak nie sprawia większej przyjemności wszystkim mamom jak wspólne wypieki z naszą pociechą.
Szybkim i dostosowanym przepisem pod dziecko z alergią na gluten jest między innymi sprawdzony przepis na świąteczną, czekoladową tartę.
Świąteczna Czekoladowa Tarta
Do jej wykonania potrzeba:
- 1,5 szklanki czekoladowych groszków,
- ¾ szklanki roztopionego masła ( dodatkowo niewielka ilość zimnego masła do wysmarowania formy do pieczenia tarty),
- ¼ szklanki przesianego ciemnego kakao,
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- 5 dużych jaj,
- 1 szklanka cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- dowolne owoce (mogą to być np. maliny) do dekoracji.
Wykonanie:
- Rozgrzej piekarnik do 220 stopni Celsjusza. Formę na tartę wysmaruj masłem.
- Niewielki rondel postaw na gazie i zmieszaj w nim ze sobą groszki czekoladowe z masłem. Cały czas mieszaj do momentu uzyskania jednolitej masy.
- Zdejmij rondel z palnika i dodaj do niego przesiane kakao oraz ekstrakt z wanilii. Mieszaj tak długo aż połączą się ze sobą wszystkie składniki. Następne odstaw na 10 minut.
- Podczas chłodzenia się masy na ratę, za pomocą miksera, połącz ze sobą jajka, cukier oraz sól znowu do momentu otrzymania jednolitej masy.
- Czekoladową masę powoli wymieszaj z masą jajeczną i przelej do wysmarowanej formy na tartę.
- Tak przygotowane ciasto piecz w rozgrzanym piekarniku przez około 40 minut.
- Po wystygnięciu ciasta udekoruj je ulubionymi, świeżymi lub suszonymi, owocami. Całość możesz delikatnie posypać cukrem pudrem.
Smacznych i Wesołych Świąt!
mgr Magdalena Walania
Dietetyk
Przeczytaj także: Dieta bezglutenowa - pytania i odpowiedzi