Dodatki do żywności
Barwniki. Czy mogą dzieciom szkodzić?
Dodatki do żywności są substancjami, które włącza się do żywności, aby uzyskać określony efekt. Mogą one przedłużać trwałość produktu, nadawać barwę, odpowiednią konsystencję, smak, zapach itp. Producent jest zobowiązany do przedstawienia pełnego składu produktu na jego opakowaniu. Musi uwzględnić w nim także substancje dodatkowe, które mogą być zapisane w formie nazw chemicznych lub zgodnie z numeracją systemu oznaczeń Unii Europejskiej.
Ogólny podział dodatków do żywności
E 100 – E 180 BARWNIKI
E 200 – E 279 SUBSTANCJE KONSERWUJĄCE
E 300 – E 385 PRZECIWUTLENIACZE I SUBSTANCJE WYKORZYSTYWANE W INNYCH CELACH
E 400 – E 495 ŚRODKI ZAGĘSZCZAJĄCE
E 500 – E 1520 SUBSTANCJE O OKREŚLONEJ FUNKCJI TECHNOLOGICZNEJ, KTÓRE TRUDNO JEDNOZNACZNIE ZAKWALIFIKOWAĆ
Wszystkie dodatki do żywności są dopuszczone do stosowania w ściśle określonych warunkach, których producenci są zobowiązani przestrzegać. Szczególne restrykcje dotyczące stosowania substancji dodatkowych, wprowadzono przy produkcji żywności dla niemowląt i małych dzieci.
Barwniki
W żywieniu pediatrycznym, warto zwrócić uwagę na barwniki, które nadają lub przywracają barwę produktom. Pochodzą ze źródeł naturalnych lub są wytwarzane sztucznie. Według prawa, środki spożywcze dla niemowląt i małych dzieci, nie mogą zawierać ich dodatków. Jednak takich ograniczeń nie zastosowano względem produktów, po które chętnie sięgają starsze pociechy.
Jeśli twoje dziecko zajada się ciastkami, pieczywem cukierniczym, lodami, lizakami i innymi przekąskami oraz często pije oranżadę, możliwe, że ma problemy z koncentracją i jest nadpobudliwe ruchowo.
Winowajcami mogą być barwniki: tartrazyna (E 102), żółcień chinolinowa (E 104) i pomarańczowa (E 110), karmoizyna/azorubina (E 122), czewień koszelinowa (E 124) i Allura (E 129). Na ich etykiecie producent musi umieścić oświadczenie: „może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci”.
Aby zapobiec występowaniu skutków ubocznych, wynikających z ich spożywania, karmiąc swojego przedszkolaka, unikaj produktów wysokoprzetworzonych, w tym szczególnie słodyczy i słodkich napojów. Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka, niezwykle ważne jest stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety. Dlatego czytaj uważnie informacje, które są zawarte na opakowaniach środków spożywczych i dokonuj mądrych wyborów!
Sara Przysowa
Dietetyk
Przeczytaj także: Woda czy sok?