Kubuś Play! Napój owocowy woda i owoce jabłko brzoskwinia
Witam,
czy mogłabym prosić o analizę napoju Kubuś Play Woda&Owoce smak
jabłkowo-malinowy lub brzoskwiniowy, ponieważ nigdzie w sieci nie mogę
znaleźć informacji na ten temat.
Podstawowe informacje o produkcie:
Nazwa produktu : Kubuś Play! Napój owocowy woda i owoce jabłko brzoskwinia
Kategoria : Napoje
Producent : Kubuś Play!
Opakowanie : 400 ml
Skład: : sok jabłkowy (50%) z zagęszczonego soku, woda, sok brzoskwiniowy (3%) z zagęszczonego soku, witamina C (E 300), aromaty
Wartość odżywcza:
Wartość energetyczna : 23 kcal/100 ml produktu
Białko : 0,1 g/100 ml produktu
Węglowodany : 5,5 g/100 ml produktu, w tym cukry: 5,5 g/100 ml produktu
Tłuszcz : 0,1 g/100 ml produktu, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,01 g/100 ml produktu
Dostępny w trzech wariantach smakowych: jabłko-brzoskwinia, jabłko-malina, cytryna.
Zalety:
- Bez dodatku cukru i innych substancji słodzących
- Nie zawiera barwników i konserwantów
Wady:
- Dodatek sztucznych aromatów
Co na to Ekspert?
mgr Anna Grabowska, dietetyk
Napoje i wody smakowe nie są polecane przez specjalistów jako podstawowy spożywany na co dzień płyn nawadniający. Napoju - czyli połączenia wody i soku owocowego nie możemy traktować tak samo jak wody używanej do zaspokojenia pragnienia lub soku stuprocentowago. Napój zawiera i kalorie i naturalnie występujące cukry, dlatego należy zachować umiar i rozwagę, podając tego typu produkt dziecku. Należy pamiętać, że to czysta woda powinna być podstawowym elementem nawadniającym. Moim zdaniem, analizowanego dziś produkt nie powinno się podawać dzieciom.
Słowo „woda” w nazwie produktu może sugerować, że produkt jest w pełni naturalny i dobry dla zdrowia. Często jest to mylące, ponieważ wody smakowe czy napoje, mają w składzie sztuczne dodatki, ponadto są bezwartościowe. Wybierając wody smakowe lub napoje, należy zwracać uwagę na skład produktu i wystrzegać się dodatku cukru, sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów. Aromaty mają za zadanie nadać wodzie smak i zapach, a ich dodatek sugeruje, że dodatek soku nie jest wystraczający, by zapewnić pożądany efekt smakowy. U osób bardzo wrażliwych, ze skłonnością do alergii, aromaty mogą działać niekorzystnie.
Co jeśli dziecko nie lubi zwykłej wody i nie chce takiej pić? Instytut Żywności i Żywienia, Instytut Matki i Dziecka oraz Światowa Organizacja Zdrowia zgodnie oświadczają, że najlepszym płynem do gaszenia pragnienia jest zwykła woda. Gdy dziecko odmawia picia wody z powodu braku jej smaku, można sobie z tym poradzić w zdrowszej i naturalnej formie. Do szklanki z wodą warto dodać listki mięty, plasterki cytryny, pomarańczy, kawałki melona, truskawki czy maliny.
Co z sokami i słodkimi napojami w diecie niemowlaków i małych dzieci?
Napoje nie powinny występować w diecie małych dzieci. A co z sokami? Nie istnieją żadne wskazania żywieniowe do podawania soków owocowych niemowlętom poniżej 6. miesiąca życia ani dzieciom do 12 miesiąca życia. Podawanie soku niemowlętom przed ukończeniem 6. miesiąca życia może spowodować zmniejszenie przyjmowania przez dziecko niezbędnych składników odżywczych, tj. białek, tłuszczów, żelaza, wapnia i cynku. U wielu niemowląt niedożywienie i niskie przyrosty masy ciała bardzo często bezpośrednio są związane z nadmiernym spożywaniem soków i słodkich napojów. W tej kwestii nie ma znaczenie czy podamy dziecku sok z kartonu, czy wyciśniemy go sami z owoców. Podawanie tego typu płynów wpływa na wzrost problemów z uzębieniem oraz zwiększone występowanie próchnicy. Jest to spowodowane obecnością cukrów występujących w tych napojach. Należy całkowicie unikać podawania soków niemowlętom, które mają mniej niż rok. Dzieci powinny otrzymywać owoce, a nie soki. Owoce posiadają błonnik i białko, a tego brakuje w soku. Po ukończeniu 1. roku życia sok może stanowić część posiłku lub przekąski, ale nie powinien być podawany przez cały dzień. Po spożyciu przez dziecko soku, zawsze należy umyć mu zęby.
Dzieciom w wieku od 1. do 3. roku życia można podawać sok stuprocentowy w ilościach nie większych niż 120 ml, od 4. do 6. roku życia do 180 ml, a powyżej 6. roku życia nie należy przekraczać 240 ml.
Generalna ocena w skali 1-5:
3
mgr Anna Grabowska,
Dietetyk