banner

Najczęściej popełniane błędy w żywieniu dzieci i wskazówki co robić aby ich nie popełniać

Autor: Sylwia Pacyna

Nawyki żywieniowe kształtowane są od samego początku, uważa się, że pierwsze trzy lata życia dziecka są najważniejsze dla jego prawidłowego rozwoju. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie żywienie od pierwszych lat życia. Często jednak rodzice popełniają błędy, które w dalszych latach wpływają na preferencje żywieniowe dziecka. Oto kilka z nich:

1. Monotonność diety dziecka, mała różnorodność produktów w jadłospisie

Podawanie dziecku każdego dnia tych samych produktów żywnościowych nie daje możliwości poznania nowych smaków, możliwości wyboru. Dziecko spożywając określone produkty przyzwyczaja się do nich, może to skutkować niechęcią do próbowania nowych potraw.

Porada: Zaproś dziecko do kuchni, przygotujcie razem zdrowy posiłek. Jest duża szansa, że gdy dziecko samodzielnie przygotuje nowy posiłek chętniej go zje.

Daj dziecku wybór, przygotowując porcję dla dziecka staraj się aby była ona różnorodna, obok ulubionych warzyw dołóż nowe, możesz pokroić je i ułożyć na kolorowym talerzu w atrakcyjny sposób, tak by zachęcić dziecko do ich spożycia.

Daj dziecku dobry przykład. Spożywaj nowe posiłki razem z nim, pokaż, że nowy posiłek jest smaczny.

2. Nagradzanie dziecka łakociami za spożyty posiłek bądź karanie za odmowę posiłku

Często, gdy dziecko odmawia spożycia obiadu, bądź innego posiłku rodzice zawierają z nim umowę „Jeśli zjesz obiadek to na deser dostaniesz słodkie ciastko”. Takie nakłanianie dziecka do jedzenia skutkuje tym, że posiłek jest spożywany tylko dlatego, że dziecko jest zmotywowane poprzez nagrodę w postaci niezdrowego posiłku. Takie zachowanie nie przyczynia się do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

Porada: Rodzic decyduje o tym, co dziecko je, natomiast dziecko decyduje samo o tym, czy i ile zje.

Jeśli dziecko nie ma ochoty na spożycie danego posiłku nie nakłaniaj go w nerwach i złości do zjedzenia, ponieważ posiłek ten będzie kojarzony przez malucha z negatywnymi emocjami, co może pogłębić problem niechęci do jedzenia.

3. Dzieci spożywają zbyt dużo cukru

Problem nadmiernego spożycia cukru jest powszechny nie tylko w grupie dzieci, ale w całym społeczeństwie. Cukier znajduje się niemalże wszędzie, w słodyczach, napojach, sosach, przetworzonej żywności, lodach. Często pojawia się on pod inna nazwą, co może uśpić naszą czujność.

Dlaczego dzieci tak lubią słodki smak?
Rodzice rozpoczynając rozszerzanie diety dziecka najczęściej zaczynają od podawania maluchowi słodkich owoców, soków, kształtując tym samym ich preferencje smakowe.

Porady: Rozszerzając dietę dziecku zacznij od warzyw i dopiero stopniowo wprowadzaj owoce. Pamiętaj o zasadzie: 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców w ciągu dnia.
Nie nagradzaj dziecka słodyczami.

Jeśli dziecko nie jest w stanie zrezygnować ze słodyczy postaraj się zastąpić biały cukier zdrowszym zamiennikiem- np.: daktylami i innymi suszonymi owocami, erytrytolem.

4. Niskie spożycie warzyw i owoców

Warzywa i owoce są bardzo ważnym elementem diety zarówno u dzieci jak i u wszystkich grup wiekowych. Stanowią one źródło wielu witamin i składników mineralnych, błonnika, a także wody. Nie bez powodu są u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Dzieci rzadko sięgają po warzywa, najczęściej wybierają pomidory i ogórki. Owoce częściej goszczą w menu dzieci, głownie ze względu na słodki smak.

Porada: Przygotuj dziecku na obiad zupę krem- możesz w niej przemycić wiele warzyw.

Na deser przygotuj koktajl owocowo-warzywny, możesz w nim przemycić warzywka, owoce i inne dodatki.

5. Zbyt mała ilość mleka i produktów mlecznych w diecie dziecka

Mleko jest źródłem wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu kości, nadaje on także wytrzymałość, jest ważny dla pracujących mięśni. Często mleko pojawia się w diecie dziecka w postaci napojów mlecznych, które niestety mają często spory dodatek cukru.

Porada: Przygotuj koktajl owocowy na bazie mleka, jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców i orzechów.

6. Wysokie spożycie soków przy niskim spożyciu wody

Dzieci częściej sięgają po słodki sok niż po szklankę wody. Wg Amerykańskiej Akademii Pediatrii dzieciom poniżej 1 roku życia nie powinno się podawać soków. Dziecku, które ukończyło pierwszy rok życia do ukończenia 3 r. ż. zaleca się spożycie soków w ilości maksymalnie 120ml na dzień. Między 4. a 6. r. ż. ilość soków wypijanych w ciągu dnia powinna mieścić się w przedziale 120-180ml. Dzieciom w wieku 7 lat zaleca się maksymalnie jedną szklankę soku w ciągu dnia. Eksperci wyraźnie podkreślają, że podstawą w gaszeniu pragnienia powinna być woda. Sok lepiej zamienić na świeży owoc, który dostarczy nam błonnika, witamin i składników mineralnych.

Porada: Staraj się od najmłodszych lat dziecka wprowadzać nawyk picia wody, dawaj dobry przykład. Jeśli dziecko lubi słodkie napoje przygotuj domową wodę smakową, dodając do wody mięte/melisę i odrobinę soku z cytryny.

Sylwia Pacyna
Dietetyk

Przeczytaj także: Dynia w jadłospisie dzieci

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.