Zasady prawidłowego gotowania
Na rynku istnieje bardzo duży wybór gotowych posiłków dla dzieci w słoiczkach. Posiłki te są odpowiednio zbilansowane pod względem wartości odżywczych i witamin dla wieku niemowlaka (co jest zaznaczone na etykiecie). Także ich stopień rozdrobnienia jest różny, co ułatwia dzieciom naukę gryzienia. Jest to bardzo wygodne, bo nie tracimy czasu na ich przygotowanie, jednak bardzo kosztowne. Posiłki domowe mogą być również bardzo smaczne i zdrowe. Wcale nie musimy poświęcać tak dużo czasu na ich przygotowanie jak nam się wydaje. Wystarczy trzymać się kilku ważnych zasad.
Pierwsza podstawowa to odpowiednie surowce, czyli warzywa, mięso, ryby, a także woda. Ważne jest źródło, abyśmy mieli pewność że warzywa nie są przenawożone. Oczywiście warzywa muszą być także świeże i zdrowe. Nie mogą być nadpsute, ponieważ nawet w tej nie zepsutej części znajdują się toksyny, które wytwarzają pleśnie. Więc jeśli odkroimy zepsutą część, to się ich nie pozbędziemy. Tak samo z mięsem i rybami, muszą być świeże, ponieważ nawet w lodówce bakterie posiadają zdolność rozmnażania się i powodują psucie produktów, tylko znacznie wolniej niż w temperaturze pokojowej. Jeżeli używamy mięsa czy ryb mrożonych, to należy je zamrozić zaraz po zakupie. Pamiętajmy też o tym, żeby zaraz po rozmrożeniu poddać je obróbce termicznej (gotowaniu czy pieczeniu). Mrożenie mięsa czy ryb nie zabija wszystkich bakterii. Pewna ich ilość zostaje tylko uśpiona i po rozmrożeniu zaczynają się znów namnażać, wydzielając toksyny i powodując psucie produktu. Ważna jest także woda, w której gotujemy. Wprowadzając pierwsze posiłki niemowlętom proponuję gotować je na wodzie źródlanej.
Drugą ważną zasadą jest dokładne mycie wszystkich warzyw. Starajmy się robić to przed obraniem, wtedy straty witamin będą mniejsze.
Warzywa gotujemy w niewielkiej ilości wody lub na parze. Po ugotowaniu miksujemy, dla starszych niemowlaków wystarczy jak rozgnieciemy widelcem. Jeszcze starszym możemy pokroić i podać na talerzu każde osobno, będzie to bardziej atrakcyjne. Mięso czy ryby gotujemy osobno, również w niewielkiej ilości wody lub na parze. Potem dodajemy do warzyw. Gdy maluch dobrze sobie radzi z gryzieniem, możemy wprowadzić do diety mięso pieczone. Jest ono zdrowe a przy tym smaczne i miękkie, wystarczy je drobno pokroić.
Gotując dla małych dzieci pamiętajmy, że nie używamy soli, kostek rosołowych, przypraw typu "vegeta". Możemy użyć delikatnych suszonych lub świeżych ziół. Starszym niemowlętom można dodać posiekany czosnek lub posypać zupę na talerzu posiekana natką pietruszki, koperkiem, kolendrą, bazylią czy tymiankiem. Gotując dla dzieci starszych także należy używać soli z umiarem. Dzieci jedząc chleb, wędliny i sery, otrzymują w tych produktach tak dużo soli, że potraw przygotowywanych w domu nie powinniśmy dosalać. Jeśli ktoś jest już bardzo przyzwyczajony do solonych potraw, to lepiej jak będzie solił potrawę gotową na talerzu, ponieważ podczas gotowania wchłania się jej więcej.
Maluchom nie powinno podawać się potraw smażonych, z grilla, mięsa surowego i lekko krwistego. Takie potrawy są ciężkostrawne, a smażone i z grilla zawierają bardzo szkodliwe substancje, które wydzielają się podczas tych procesów (smażenia i grillowania). Ze względu na ryzyko zatrucia salmonellą, nie należy podawać potraw zawierających surowe jajka.
Przygotowując posiłki starajmy się je urozmaicać i wprowadzać nowe kompozycje. Ważne jest także, aby kierować się smakiem dziecka i przygotowywać to co lubi.
mgr inż. Sabina Grygierek
Dietetyk
Przeczytaj także: Prawidłowa dieta dziecka