banner

Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym cz. II

Autor: Natalia Gregorowicz

Kolejny, po mleku i przetworach mlecznych, poziom Piramidy Zdrowego Żywienia zajmują - produkty białkowe, do których zalicza się: mięso, drób, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych.

Mięso, drób i jaja są źródłem pełnowartościowego białka, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B, a ryby morskie– również jodu i „dobroczynnego” tłuszczu. Zalecane jest chude mięso (wołowina, cielęcina) oraz wędliny, natomiast spośród ryb – tłuste ryby morskie (np. łosoś, makrela, śledź, ale również dorsz).

Najlepiej podawaj dziecku mięso i ryby gotowane, pieczone lub grillowane.

Ile dziennie?

-mięso/ drób/ryby – 20 g (filet = ok 120 g)
-jaja – ¾ sztuki
-wędlina – 20 g (plaster = 10-20 g)

Nasiona roślin strączkowych - fasola, groch, soja, bób, soczewica, ciecierzyca – zawierają pełnowartościowe białko, a także są bogate w błonnik, witaminy z grupy B (zwłaszcza B1, PP, B12) i witaminę E oraz magnez, żelazo, fosfor, siarkę i cynk.

Jaką ilość tych produktów powinny spożywać dzieci?

ok. 10 g (np. łyżka grochu/soczewicy = ok.12 g)

Pamiętaj o odpowiedniej obróbce kulinarnej nasion - przed ugotowaniem suche nasiona wymocz w zimnej wodzie przez kilka godzin. Nie tylko poprawi to ich strawność, lecz także zmniejszy( a nawet całkowicie wyeliminuje) zawartość substancji wzdymających i antyodżywczych.

Najlepiej podawać 2 porcje z wyżej wymienionych produktów, czyli np. może to być jajko na śniadanie i ryba na obiad lub mięso na obiad i kanapka z pastą z soczewicy na kolację itp.

Na szczycie Piramidy znajdują się tłuszcze. W diecie dzieci 4-6 letnich nadal należy uwzględniać tłuszcze zarówno zwierzęce, jak i roślinne. Do smarowania pieczywa zalecane jest masło i margaryny miękkie (kubkowe), natomiast do smażenia i jako dodatek do potraw – oleje roślinne (olej rzepakowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek).

Pamiętaj unikaj podawania dziecku żywności typu fast food, produktów takich jak: pieczywo cukiernicze, wyroby ciastkarskie oraz margaryn twardych, ponieważ zawierają one utwardzone tłuszcze roślinne - źródło izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te z kolei są odpowiedzialne za obniżanie stężenia „dobrego” cholesterolu we krwi, a podwyższanie „złego”, zwiększanie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i otyłości oraz zwiększanie prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2.

Co jeszcze jest ważne w diecie dziecka?

Płyny

Spożycie wody u dzieci młodszych wynosi ok 1-1,5 l/ dziennie. Przy dużej aktywności fizycznej lub latem – zapotrzebowanie wzrasta. Woda pochodzi z napojów, ale również z produktów spożywczych (np. warzywa, owoce, zupy). Do popijania zalecana jest woda źródlana i mineralna, herbatki owocowe/ziołowe, słaba i zielona herbata oraz soki owocowe (najlepiej warzywne lub owocowo-warzywne).

Należy unikać podawania dziecku wód o wysokim stopniu mineralizacji, mocnej herbaty oraz słodkich gazowanych i niegazowanych napojów, które zawierają głównie cukier i sztuczne substancje dodatkowe.

Dbanie o dietę dziecka w wieku przedszkolnym jest nie tylko inwestycją w zdrowie malucha „na dziś”, lecz również na przyszłość. Jest to czas na wyrobienie w dziecku prawidłowych nawyków żywieniowych, które pozostaną w nim na zawsze. Pamiętaj, że należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednią ilość mleka i jego przetworów, chudego mięsa oraz warzyw i owoców.

Na koniec jeszcze kilka uwag:

- Najlepiej podawaj potrawy w małych porcjach, nie przyzwyczaj dziecka do pozostawiania resztek na talerzu lub objadania się.

- W przypadku, gdy Twoje dziecko jest „niejadkiem” lub nie może się przekonać do pewnych potraw ważna jest przede wszystkim cierpliwość – nie rezygnuj, gdy dziecko raz czy dwa odmówiło zjedzenia jakiejś potrawy. Nakrycie stołu i ładny wygląd potraw również może zachęcić dziecko do jedzenia.

- Nie podawaj słodyczy (ani słodkich gazowanych lub niegazowanych napojów) przed posiłkami - jako produkty wyskokaloryczne i sycące zmniejszają apetyt.

mgr inż. Natalia Gregorowicz
Dietetyk

Przeczytaj także: Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym cz. I

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.